Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 14:35
 
Tolga Şardan, 'Alaaddin Çakıcı, organize suç örgütleri ve Türkiye siyaseti'
Tolga Şardan, 'Alaattin Çakıcı, organize suç örgütleri ve Türkiye siyaseti'
GÜNDEM Haberi
Tolga Şardan, 'Alaaddin Çakıcı, organize suç örgütleri ve Türkiye siyaseti'

T24 Gazetesi yazarı Tolga Şardan, "Alaaddin Çakıcı, organize suç örgütleri ve Türkiye siyaseti" başlıklı yazısını kaleme aldı.

Şardan'ın gündeminde Alaattin Çakıcı vardı.

Tolga Şardan'ın yazısından bazı kesitler şöyle;

Soruşturma bizim başvurumuz üzerine başlatıldı. Oysa biz, savcılığın resen soruşturma başlatmasını ve bizzat başsavcılıkça açıklama yapılmasını beklerdik. Benzer bir durum AKP veya MHP için olsaydı, yargı şikâyeti beklemeksizin harekete geçerdi"

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın, kendisi üzerinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik ölüm tehdit içerikli mesajları yeni bir tartışma başlattı.

Bahçeli'nin, önce cezaevinden tahliye ettirdiği ardından, genel merkezdeki makamında kabul edip beraber fotoğraf çektirdiği organize suç örgütü lideri Çakıcı için "dava arkadaşım" tanımlaması yapmasıyla birlikte geçmişte yaşadığımız "mafya – siyaset – devlet" üçgenini bir kez daha gündem başlığına taşıdı.

Bu üçgenden hareketle önce biraz geriye, ülke siyasetinin kırılma noktalarından birisi olan meşhur Susurluk kazasının yaşandığı döneme gidelim. Türkiye'yi "büyük fotoğrafla yüzleştiren" Susurluk kazası sonrasında devletin doğrudan veya dolaylı olarak değişik suç gruplarıyla iş birliği yaptığı ortaya çıkmıştı.

Susurluk sürecini sadece firari ülkücü Abdullah Çatlı, DYP milletvekili Sedat Bucak ve Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ arasındaki sac ayağı olarak görmemek gerekir.

Zira bu kazanın ardından devletin, görevlendirdiği personeli aracılığıyla PKK itirafçıları ve organize suç örgütleri ile temasının olduğu, bu gruplar üzerinden kişisel menfaatlerin ön planda tutulduğu eylem ve faaliyetlere girişildiğinin anlaşılması "devlet ve siyasetteki kirlenmenin" boyutlarını tüm çıplaklığı ile ortaya koydu.

Yazının tamamı için tıklayın.

Kaynak: Editör: Seçil Güler
Etiketler: Tolga, Şardan,, 'Alaaddin, Çakıcı,, organize, suç, örgütleri, ve, Türkiye, siyaseti',
Yorumlar
Haber Yazılımı