Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 10:28
 
Türkiye kime büyüyor? 'Türkiye büyüyor' diyenlere net cevap!
Türkiye kime büyüyor? 'Türkiye büyüyor' diyenlere net cevap!
YAŞAM Haberi
Türkiye kime büyüyor? 'Türkiye büyüyor' diyenlere net cevap!

Milli Gazete'den İbrahim Yetiş'in haberine göre;  Türkiye büyürken vatandaş küçülüyor!

İşsizlik artıyor, cari açık büyüyor, istihdam oranı ise günden güne azalıyor ancak ülkeyi 18 yıldır yöneten AK Partililere göre Türkiye sürekli büyüyor.

Gerçek enflasyonun yüzde 30’lard olduğu ve Türk lirasının son bir yılda yüzde 30 değer kaybettiği ülkemizde ekonomi kimlere büyüyor?

Büyüyoruz söylemine inat Türkiye'nin giderek yoksullaşmasının nedeni iktidarın yanlış para ve ekonomi politikaları. Büyüyen Türkiye'de(!) aksine zenginle fakir arasındaki uçurum her geçen yıl daha da artıyor.

Adaletsiz paylaşımın yanında hukuk alanındaki skandalların yanısıra israf rüşvet ne yazık ki yoksulluğu da kalıcı hale getirdi. Bununla birlikte ekonomideki kırılganlık her geçen yıl daha da artıyor

Yüksek enflasyon, cari açık, dövize olan yüksek bağımlılık Türkiye'yi en zayıf beş ülke olan Hindistan, Brezilya, Endonezya ve Güney Afrika'nın arasına da katmış durumda.

TÜRKİYE KİME BÜYÜYOR?

Hemen her gün ekonomi güzellemesi yapan iktidarın aksine ne istihdamda gözle görülür bir iyileşme yaşandı, ne işsizlik azaldı ne de yüksek enflasyon ve dövize bağımlılığı azaltabildi. 

Aksine işsizlik daha da arttı, fiyat istikrarı bozuldu, enflasyon tırmandı, istihdam azaldı, ekonomi daha da küçüldü.

Zaten krizde olan Türkiye ekonomisi koronavirüs salgını nedeniyle daha da dibe çekildi.

Ülkenin maliye bakanının istifasının TL’nin değer kazanmasına neden olması işin trajik boyutunu açıklaması adına manidar bir durum.

TÜİK verilerine göre ekonomi birinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 büyüdü. Ancak ikinci çeyrekte ekonomi çakıldı. 2019 yılının aynı döneminde göre ekonomimiz yüzde 9,9 daha küçüldü.

TÜRKİYE'DE GERÇEK İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 31

İşsizlikse apayrı bir bunalım. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında işsizlik oranı yüzde 10,3 olarak belirlenmişti. Bu yüzdelere göre işsiz sayısı 2 milyon 464 bin kişiydi. Bugün TÜİK’in tartışmalı rakamlarına göre bile 11 milyon 92 bin kişiye, oranı ise yüzde 31'e ulaştı. Yasaklarla işten çıkarmaların önüne geçilse de  çalışanlar çok az bir gelirle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 79 ARTTI!

Dış ticaret verilerine göre ihracat 2020 yılı Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 16 milyar 9 milyon dolar, ithalat yüzde 23,0 artarak 20 milyar 837 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 azalarak 118 milyar 325 milyon dolar, ithalat yüzde 1,5 artarak 156 milyar 186 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Eylül döneminde dış ticaret açığı yüzde 79,5 artarak 21 milyar 93 milyon dolardan, 37 milyar 862 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Ocak-Eylül döneminde yüzde 86,3 iken, 2020 yılının aynı döneminde yüzde 75,8’e geriledi.

TÜRKİYE’NİN DIŞ BORCU KATLANARAK ARTIYOR.

Türkiye’nin dış borcu günden güne artıyor.  2002’de 130 milyar dolar seviyelerinde olan dış borç stoğu, bugun 421 milyar dolar!

Türkiye ekonomisinde sadece 2020 yılında ödenmesi gereken dış borc yaklaşık 169 milyar dolar.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, “Faizi artırmamanın maliyeti Merkez Bankası açısından 40-45 milyar dolar olduğunu dile getirirken hükümetin  faiz inadı uğruna Merkez Bankası rezervlerinin tam takır olduğuna dikkat çekiyor.

 Ekonomi çok iyi, Almanya, Kore, Japonya, ABD bizi kıskanıyor. Peki niye /TL 3.1820, sanayi üretimi düşüyor" diyen CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa bu pembe tablonun adeta bir yalandan ibaret olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, kime, büyüyor?, 'Türkiye, büyüyor', diyenlere, net, cevap!,
Yorumlar
Haber Yazılımı