Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 09:59
 
Türkiye'nin testi ABD'yi telaşlandırdı! Pentagon'dan S-400 açıklaması
Türkiye'nin testi ABD'yi telaşlandırdı! Pentagon'dan S-400 açıklaması
GÜNDEM Haberi
Türkiye'nin testi ABD'yi telaşlandırdı! Pentagon'dan S-400 açıklaması

Yeniakit'in haberine göre:

Türkiye'nin bugün Sinop'ta test atışı yaptığı S-400 sistemleriyle ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor." dedi.Türkiye'nin testi ABD'yi telaşlandırdı! Pentagon'dan S-400 açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye'nin S-400 sistemlerini denediğine ilişkin haberler üzerine, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor." açıklamasında bulundu.

ABD'den S-400 kınaması

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, Pentagon'un söz konusu teste ilişkin haberlerden haberdar olduğunu belirterek, "Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor. Operasyonel bir S-400 sisteminin, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmediğini açıklıkla ifade ettik." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, "Türkiye'nin bunları operasyonel hale getirdiği haberlerinden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyor." yorumunda bulundu.

Türkiye'yi üstü kapalı tehdit etti

Hoffman, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını aktararak, "S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

 
Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Türkiye'nin, testi, ABD'yi, telaşlandırdı!, Pentagon'dan, S-400, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı