Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 19:31
 
Üniversiteler eş- dost- akraba atamalarıyla gündem olmaya devam ediyor.
KTÜ Rektörünün üç kızı, iki damadı ve bir yeğenini üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor
GÜNDEM Haberi
Üniversiteler eş- dost- akraba atamalarıyla gündem olmaya devam ediyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof Dr. Süleyman Baykal’ın üç kızının, iki damadının ve bir yeğeninin üniversitede öğretim görevlisi olduğu ortaya çıktı.

KTÜ’de görevli bir öğretim görevlisinin aktardıklarına göre, rektörün damadının üniversiteye yerleşmesi için yapılan usulsüzlükler dikkat çekti. Öğretim görevlisi, Kuzey Ekspres adlı yerel gazeteye gönderdiği mesajla üniversitede yapılan atamaların iç yüzünü açığa çıkardı.

Öğretim görevlisi, öğretim üyeliği için yapılan sınavın kadronun açıldığı birimde olması gerektiğini ancak damadın gireceği Sürmene Abdullah Kanca MYO’nun sınavının merkez kampüste yapıldığını belirtti. Ayrıca üniversite yönetmeliğine göre adayların ilan edilen kadrolardan sadece birine başvurması gerektiğini söyleyen öğretim görevlisi, damadın gireceği sınavlarda bu maddenin kaldırıldığını ve ikinci başvurusunu direk rektörlüğe bağlı uzaktan eğitim merkezine yaptığını açıkladı.

Öğretim görevlisi mesajında rektör Baykal’ın üniversite kadrolarını hemşehri ve akrabalarla doldurduğuna dikkat çekti.

“KÜÇÜK BİR AİLE ŞİRKETİ”

Öğretim görevlisinin mesajı şu şekilde:

“Öğretim üyeliği kadrosunun biri, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu’nda. Normalde sınavın orada yapılması gerekir. Diğer tüm birimlere alınacak öğretim görevlisi sınavları o birimlerde yapılıyor. Ancak sadece damadın gireceği Abdullah Kanca’nın sınavı KTÜ merkez kampüsüne alındı. Hem de bitişik binalara. Abdullah Kanca MYO’nun müdürü Baykal döneminde Prof. olmuş Hamdullah Çuvalcı. Üçüncü kez MYO müdürlüğüne atandı. Aynı zamanda araştırma laboratuvarı müdürü. Eğitim- Bir Sendikasının eski KTÜ şube başkanı. Ve KTÜ’nün yeni rektör adayı. Hatta şimdiki görünmez rektörü. Rektör beyin damadının ikinci başvuruyu yapıp kazandığı birim ise, direk rektörlüğe bağlı Uzaktan Eğitim Merkezi. Bu merkezin ilan ve başvuru tarihindeki müdürü Prof.Dr. Bünyamin Er. Bünyamin Er, Ankara’da bürokrattı KTÜ’ye geldi. Az zamanda çok işler yaptı. Çaykaralı. AYM üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’in köylüsü, komşusu. İİBF’nin dekanı Ayşe Sula Köseoğlu’nun eşi Mustafa Köseoğlu’nun yardımcısı. Çaykara Meslek Yüksek Okulunun kurucu müdürü. Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü. KTÜ İİBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı. Şimdiki KTÜ Genel Sekreteri. Bütün bunlar bir yıl içinde oldu. Genel sekreter olunca uzaktan eğitim merkezi müdürlüğünden ayrıldı. Yerine Prof.Dr. Hasan Ayyıldız atandı. Oflu. Aynı zamanda Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü. Damadın kadro işlemlerine son imza atacak kişi. Türkiye’nin 4. Üniversitesi anlı ve de şanlı KTÜ, Of- Çaykara koordinatlarına oturdu. Küçük bir aile şirketi haline geldi. Rektör Bey, damadın bekasıyla ilgilenmekten olacak Üniversitenin açılış törenine bile katılamadı. 5 binden fazla personeli 50 binden fazla öğrencisi olan KTÜ’nün açılış törenine bakın. Rektör yok. Cübbelerin altındaki ayakkabılar, kot pantolonlara dikkat ciddiyetsizlik.”

Baykal’ın üniversite’deki akraba atamaları ise şu şekilde:

Kızlarından ikisi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi. Dr. Hanife Baykal Şahin, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ana bilim dalında, eşi Dr.Mürsel Şahin, Kardiyoloji ana bilim dalında öğretim üyesi.

Dr. Öğretim Leyla Baykal Şahin, KTÜ Dermatoloji ana bilimde.

Üçüncü kızı Elif Baykal Kablan ise KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar bölümünde. Elif Baykal Kablan’ın Avrasya Üniversitesi’nden çalışan eşi de KTÜ’de aynı gün iki birimden birden öğretim görevliliği sınavını kazandı.

Baykal’ın ablasının oğlu Yusuf Baykal, Tıp Fakültesi Bilişim Ana Bilimde Dalında görevli.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Baykal, iddialara açıklık getirdi!

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, kendisi ile ilgili Kuzey Ekspres Gazetesinde çıkan iddialara açıklık getirdi.   

Gazetenin ilk iddiasına göre KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, iki kızı, damadı ve bir yeğenini üniversiteye öğretim görevlisi olarak yerleştirdi. Gazete 18 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan ilk haberinde damadın saatleri değiştirilen aynı gün ve saatte yapılması gereken iki ayrı sınavdan birinci olduğunu ve 2 ayrı bölüme girmeye hak kazandığını yazdı.  İlk haberde Baykal’ın kızlarının üniversiteye giriş sınavlarında ilk bin içerisinde yer alarak derece yaptıklarına dikkat çeken Kuzey Ekspres Gazetesi, bugün yayınlanan ikinci haberinde ise bu ayrıntıya yer vermedi. 

KTÜ’den adını vermediği bir öğretim görevlisinin mesajını yayınlayan gazete, Baykal’ın eş dost akraba atamalarına yenisini eklediğini iddia ederek  üç kızının, iki damadının ve bir yeğeninin üniversitede öğretim görevlisi olduğu ifade edildi.  İddiaları açık bir dille yalanlayan Prof. Dr. Baykal,  "Söylenenlerin gerçekle ilgisi yok. Kızlarım zaten, bölümlerinin talebiyle beraber açılan kadrolara başvurup girdiler. Bir kızım, YÖK’ün kadrosundan girdi" dedi.  Prof. Dr. Baykal, “Cildiye öğretim üyesi anabilim dalı talep, şartsız tek ilan tek başvuru.  Fizik tedavi 2 kadro ilanı tek başvuru. Bu kadroya kızım atandı. Diğeri boş kaldı.  Araştırma görevlisi kızım, YÖK,ÖYP Kadro ilanı ile YÖK atamasıyla girdi” diye konuştu. 

JÜRİ ÜYELERİNİN SONRADAN HABERİ OLDU

 Damadının açılan 2 sınavdan birinci geldiğini ifade eden Baykal, ilk başvurularda atanamadığını kaydetti. Baykal, "Bir insana başvurma diyecek halimiz yok.  Direkt jüri üyeleri de konuşulabilir. Benim damadım olduğundan sonradan haberleri oldu. Son 1 yılda KTÜ araştırma görevlileri ve öğretim görevlisi kadrolarının 6.sına müracaat etmiş, ikisinde sıralamada birinci.  kazanamadı. Son sınavda sıralamada küçük puan farkıyla ” dedi. Prof. Dr. Baykal, paylaşılan puanların da gerçekle alakası olmadığını ifade ederken ilk sırada olduğunda yerleşen kişilerin ikinci ve ücüncü sıradakilerin olduğu bilgisini paylaştı.

 KIZLARI KTÜ’YE DERECE YAPARAK GİRDİ

 Bilgileri gerekirse paylaşabileceğini ifade eden Prof. Dr. Baykal, "Bilgileri gerekirse paylaşırım.  Öğretim üyesi olan kızlarım ki suanda bir yeğenim, KTÜ’nün son 15 yılında ilk bin içine giren nadir öğrencilerden... Bunlar derece yapıp giren insanlar. Her halde soyadı veya benimle yakınlığı olan insanların girmeme gibi bir durumu olamaz.  Ama her şeyimiz açık gizli saklımız yok” ifadelerini kullandı.  

SINAV SAATLERİNİ JÜRİ BELİRLER

 Sınavların saatlerinin değiştirildiği iddialarına açıklık getiren Prof. Dr. Baykal, “Sınav saatleri planlaması jüriye ait ve rektörlük karışmaz. Saate uyulmazsa karışabilir. Bu her zaman yapılan bir uygulama” diye konuştu. 

KTÜ'DEN AYRILMA AŞAMASINDA...

Yeğeni olduğu iddia edilen kişiyle ilgili de konuşan Baykal, “Akrabam açılan hiç bir ön şartı olmayan sınavda atandı. Şuan Hacettepe adına yurt dışı doktora bursu kazandı. KTÜ’den ayrılma aşamasında” dedi. 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Üniversiteler, eş-, dost-, akraba, atamalarıyla, gündem, olmaya, devam, ediyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı