Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 16:22
 
Van Gölü'nü bekleyen yeni tehlike!
Van Gölü Havzası'nı tehdit eden ve istilacı bir tür olarak bilinen zebra midyeleri ortaya çıkmıştı. Şimdi de bölgede, tatlı su ıstakozunun bulunması, uzmanlar tarafından yeni tehlike olarak değerlendirildi.
GÜNDEM Haberi
Van Gölü'nü bekleyen yeni tehlike!

Van Gölü Havzası'ndaki tatlı su kaynakları, son yıllarda yeni tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Son bir kaç yıldır görülmeye başlanan ve bölgede doğal olarak yaşamayan zebra midyelerin tehdidi altındaki Van Gölü Havzası'ndaki Zernek Baraj Gölü'nde tatlı su ıstakozu görülmeye başlandı.

“BU HEM EKOLOJİK AÇIDAN ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM”

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalleri için tehdit oluşturan su ıstakozlarının birileri tarafından getirilip, su kaynaklarına atıldığını dile getiren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Önce zebra midye ortaya çıktı şimdi de tatlı su ıstakozu dediğimiz canlı türünün olduğunu görüyoruz. Bunların hiçbiri doğal yolla gelmedi. Yani birileri bunları getirip buradaki su kaynaklarına attılar. Bu hem ekolojik açıdan çok tehlikeli bir durum" ifadelerini kullandı.

"HAVZANIN İÇİNE GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Bu türler, bilim insanlarına göre büyük bir tehlikenin habercisi. Van, Ağrı, Bitlis ile Iğdır'daki tatlı su kanyaklarında çalışmalar yürüten ve 3 yıl önce yaptığı açıklamayla bu tür tehlikelerin yaşanabileceğini söyleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Van Gölü Havzası kapalı bir havza. Dışardan herhangi bir akarsu veya bir bağlantısı yok. Van Gölü Havzası içindeki türlerin havza dışına çıkması veya havza dışındaki bir canlının havzanın içine girmesi mümkün değil" dedi

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Van, Gölü'nü, bekleyen, yeni, tehlike!,
Yorumlar
Haber Yazılımı