Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 15:13
 
Vücudun panzehiri yoğurdun mucizevi faydaları
Vücudun panzehiri yoğurdun mucizevi faydaları
GÜNDEM Haberi
Vücudun panzehiri yoğurdun mucizevi faydaları

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Doğanın bize sunduğu en büyük mucizelerden biridir yoğurt. Düzenli tüketildiğinde kemik sağlığından kalp damar hastalıklarına, diyabetten obeziteye kadar birçok sorunda insan sağlığına önemli katkı sağlıyor

Yoğurt tüketmeyen kadınlarda her gün düzenli yiyenlere göre yaşlılık döneminde yüzde 4-5 kadar daha fazla kalça kemiğinde kırık olma riski artıyor. Pandeminin ikinci dalgasının yoğun geçtiği bir dönemde yoğurt tüketmenin kanda D vitamini düzeyini yükselterek bağışıklığın korunmasında çok ciddi destek sağlayabileceğini de belirtmek isterim. Düzenli yoğurt tüketmek kilo kaybını destekleyerek obezitenin önlenmesine, diyabette kan şekeri dengesinin korunmasına, kanda kolesterolü azaltıp kalp damar hastalıklarından korunmaya ve karaciğerin yenilenmesine destek olur.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ SAĞLAR

Yoğurt kalsiyum, fosfor, B grubu vitaminler gibi çok değerli besin öğelerini içermesinin yanı sıra biyolojik değeri yüksek protein içeriğine sahiptir. Çünkü süt proteini olan kazein büyük bir moleküldür ve bağırsaktan emilimi zordur; yoğurt, peynir gibi fermente ürünlere dönüştüğünde ise kazein küçük parçalara ayrılır ve proteinin emilimi artar. Ayrıca yoğurdun folik asit, niasin, magnezyum ve çinko düzeyi süte kıyasla daha fazladır. Düzenli yoğurt tüketimi sağlanarak özellikle çocuklar ve gençler için önerilen günlük A vitamini, folik asit, B12 vitamini, kalsiyum ve magnezyumun önemli bir bölümü karşılanabilir. Yoğurtta bulunan kalsiyum karbonat formdadır ve vücutta kullanım düzeyi yüksektir.

VÜCUDUN PANZEHİRİDİR
Ne zaman antibiyotik kullanma durumunda kalırsanız muhakkak yoğurdu günlük beslenmenizde daha önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Antibiyotikler hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin vücutta yok olmasını sağlarken bağırsaklarda yararlı bakterilerin de ölmesine neden olur. Eğer antibiyotik kullanımına bağlı yararlı bakterilerin bağırsakta korunmasını istiyorsanız antibiyotik içtikten sonra muhakkak  tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca kimyasallara bağlı bağırsaklarda biriken ağır metallerin süpürülmesini sağlayan yoğurt güçlü bir panzehir görev görür. Sadece antibiyotik değil kronik hastalıklarda yaşam boyu ilaç kullanımı durumunda mutlaka her gün yoğurt tüketilmesi önemlidir.

ENFEKSİYONLARDAN KORUR
Laktik asit içermesi yoğurdu diğer birçok besinden ayıran en önemli unsurdur. Laktik asit bağırsak içi ortamı aside çevirerek yani ortamın pH'sını düşürerek kanser yapıcı maddelerin üremesini önlerken, bağışıklık güçlendirici metabolitlerin de artmasını sağlar. Temel olarak yoğurt mükemmel bir bağışıklık güçlendiricidir. Ve yoğurtta bulunan laktik asit bakterilerin kanser, enfeksiyonlar, gastrointestinal hastalıklar ve astımı önleyici ciddi etkisi vardır. Ayrıca yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirmesindeki en önemli bileşiklerden biri olan konjuge linoleik asit, yoğurttan alındığında ilaç şeklinden çok daha etkilidir.

ŞİŞKİNLİĞİ YOK EDER, ÖDEMİ ATAR

Yoğurt yapımı sırasında sütün bileşimindeki laktozdan laktik asit, proteinlerden peptid adlı moleküller ve aminoasitler, yağlardan ise yağ asitlerini oluşturarak yoğurdun sindirilebilirliği sütten iki kat daha fazla kolay hale gelir. Yoğurt bağırsak mikroflorasını olumlu etkileyerek sindirim sistemini destekler ve kabızlık, ishal, karın ağrısı, gaz gibi problemleri önler. Önemli bir çalışmada düzenli olarak yoğurt tüketiminin yalnızca üç haftada gaz ve şişkinliği önlemede etkisini gösterdiği bulunmuştur. Bir başka çalışmada ise yoğurttaki bifidobacterilerin sindirimi geliştirdiği ve iltihabi bağırsak hastalıklarının önlenmesine katkı sağladığı gözlendi.

Kaynak: Editör: Yasemin Kirazs
Etiketler: Vücudun, panzehiri, yoğurdun, mucizevi, faydaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı