Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:06
 
Yargıtay, tacize uğrayan çalışanın hakkını verdi
Çalıştığı otelde yabancı müşterinin tacizine maruz kalan çalışan yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı gerekçesiyle iş akdini feshetti.
GÜNDEM Haberi
Yargıtay, tacize uğrayan çalışanın hakkını verdi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararda, “İşverenler tacizin önlenmesinde duyarlı davranmak tacizi engelleyici, mağdurun çekinmeden şikâyetçi olabileceği ortamı sağlamak için gerekli tedbirleri almak, iddiaları ciddiyetle soruşturup gerekli yaptırımları uygulamak zorundadır” denildi. 

Cumhuriyet'ten Alşcan Uludağ haberine göre, Kararda, “Her alanda çalışma hayatına atılan, her kademede başarı ile yer alan kadın işçilerimizin çalışma yaşamındaki en büyük engel işin fiili, fiziki zorlukları değil, işyerinde, iş hayatında karşılaştıkları, muhatap oldukları cinsel tacizlerdir” değerlendirmesi yapıldı. 

KADIN ŞİKÂYET EDEBİLMELİ

İşyerinde cinsel tacizin önlenmesinin yolunun, taciz mağdurunun herhangi bir aşağılamaya maruz kalmadan karşı çıkabilmesini, tacizde bulunanı şikâyet edebilmesini sağlayacak ortamın sağlanmasından, taciz failinin ise gerekli yaptırımlara maruz kalacağını bilmesinden geçtiği vurgulanan kararda, şu çarpıcı ifadeler kullanıldı:

“İşverenler bu konuda duyarlı davranmak, tacizi engelleyici, mağdurun çekinmeden şikâyetçi olabileceği ortamı sağlamak için gerekli tedbirleri almak, iddiaları ciddiyetle soruşturup gerekli yaptırımları uygulamak zorundadır. Cinsel taciz eyleminin yapısı gereği ardında delil bulunması her zaman mümkün olmayabilir.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Nejat Özdoğan
Etiketler: Yargıtay,, tacize, uğrayan, çalışanın, hakkını, verdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı