Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:13
 
Yunanistan Ortodoks Lideri Ieronymos'tan tehditkar Ayasofya çıkışı!
Yunanistan Ortodoks Lideri Ieronymos'tan tehditkar Ayasofya çıkışı! ABD, Rusya ve Fransa'nın ardından Yunanistan da Ayasofya tartışmasına dahil oldu.
KÜLTÜR Haberi
Yunanistan Ortodoks Lideri Ieronymos'tan tehditkar Ayasofya çıkışı!

ABD, Rusya ve Fransa'nın ardından Yunanistan da Ayasofya tartışmasına dahil oldu.

Yunanistan Ortodoks Kilisesi Lideri, Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronymos, Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürmeye cesaret edemeyeceğini, sadece konu üzerinden oyun oynadığını ifade etti.

Yunanistan Ortodoks Kilisesi Lideri, Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronymos, Mesogeios televizyonunda Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi olasılığıyla ilgili soruya “Ellerine geçen her oyunu oynuyorlar. Bu da bir oyun. Bunu gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceklerine inanıyorum” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaliyle ilgili eleştiriler konusunda, “Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmek hakikatlere sırt dönmek demektir. Ayasofya'ya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı amacı taşımaktadır. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir” ifadelerini kullanmıştı.

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili davada Danıştay 15 Temmuz'a kadar kararını verecek.

YUNANİSTAN: MÜZE OLARAK KALSIN

Ayasofya’ya cami statüsünün verilmesinin Türkiye ile Hıristiyan alemi arasında dev bir duygusal uçurum oluşturacağı uyarısında bulunan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Türkiye yönetiminin bu hususu dikkate alarak bu anıtın müze statüsünü koruyacağı umudunu dile getirmişti.

 ABD: MÜZE STATÜSÜ DEVAM ETSİN  

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ayasofya’yı yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönettiğini anımsatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: (AKM) - Akdeniz Haber Editör: İrem Dağ
Etiketler: Yunanistan, Ortodoks, Lideri, Ieronymos'tan, tehditkar, Ayasofya, çıkışı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı