Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Köylülerin ‘Domuz’ isyanı

Sav Kasabası Ovasında çiftçilerin ektiği Mısır tarlalarına dadanan domuzlar, çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Mağdur olan köylüler, tarlalardaki mısırları talan eden domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını istiyor. 

Isparta Merkeze bağlı Sav Kasabasında, yaklaşık 10 bin dönüm tarım arazisinde dikili mısırlar domuzların istilasına uğradı. Kasabada mısır başta olmak üzere domates, kavun, biber ve buğday ile geçimini sağlayan çiftçilerin korkulu rüyası olan domuzlar arazide yetişen mısırlardan yaklaşık 3 bin dönüme zarar verdi. Çiftçiler, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla günün 24 saati nöbet tutuyor. 

“ÜRÜNLERİMİZİ DOMUZLARDAN KORUMAK 

İÇİN TARLADA NÖBET TUTUYORUZ” 

Kasabada, 5 yıl öncesine kadar domuz olmadığını belirten kasabalılar, son yıllarda domuz sayısında bir hayli artış görüldüğünü ve bunun da arazilerine büyük zarar verdiğini söylediler. Sav Kasabası halkından Ali Bayram, tarlasında 5 bin TL'ye yakın bir zararının olduğunu söyleyerek, bu durumun kendilerini oldukça mağdur ettiğini ve domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını talep ettiklerini belirtti. Bayram; “Tarım arazilerimizde domuzların talan etmesi nedeniyle çok büyük kaybımız var. Şuanda 8 dönümlük alanın 4 dönümü domuzlar nedeniyle talan oldu. Ortalama yüzde 50 kaybım var. Ben ve ben gibi birçok arkadaşımız tarlasında tüfekle domuz nöbeti tutuyor. Domuzların verdiği zararlar kazancımızı da etkiliyor” dedi. 

“DOMUZLAR KARŞI 

DAĞDAN GELİYOR” 

Ali Bayram, konuşmasının devamında; “Tabi, tarım alanlarındaki domuz istilası sadece mısır ürünlerimize değil, tarlalarımıza  diktiğimiz domates, patates, biber, ayçiçeği gibi tüm ürünlere de zarar veriyor. Domuz, girdiği tarlada ne varsa yiyip bitiriyor. Geriye hiçbir şey kalmıyor. Bu domuzlar, bizim Minasın bölgesi dediğimiz eski çöplüğün arkasındaki dağdan geliyorlar. Gündüzleri ortalıklarda görünmeyen domuzlar akşam karanlığının çökmesi ile birlikte dağdan tarım arazilerine inerek tarları talan ediyorlar. 

“YETKİLİLERDEN İLGİ 

VE DESTEK BEKLİYORUZ” 

Domuzlar nedeniyle Sav Kasabası çiftçileri olarak büyük zarar görmüş durumdayız. Bu da mağdur olmamıza neden oluyor. Bu sorunun çözümü noktasında yetkililerimizden ilgi ve destek bekliyoruz. Devletimiz güçlüdür inşallah buna bir çare bulacaktır” dedi. yerel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

YENİŞARBADEMLİ İL GENEL MECLİSİNE İŞTEN ANLAYAN ADAY

YENİŞARBADEMLİ İL GENEL MECLİSİNE İŞTEN ANLAYAN ADAY YENİŞARBADEMLİ İL GENEL MECLİSİNE İŞTEN ANLAYAN ADAY

Isparta Saadet Partisi'nin Belediye Başkan Adayı Belli Oldu

Isparta Saadet Partisi'nin Belediye Başkan Adayı Belli Oldu Isparta Saadet Partisi'nin Belediye Başkan Adayı Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Isparta’ya Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Isparta’ya Geliyor Milli Eğitim Bakanı Selçuk Isparta’ya Geliyor

Kadir Dal Aday Adayı!

Kadir Dal Aday Adayı! Kadir Dal Aday Adayı!

Doç. Dr. Rezan Demiralay AK Parti’den Belediye Başkanı Aday Adayı olacağını açıkladı.

Doç. Dr. Rezan Demiralay AK Parti’den Belediye Başkanı Aday Adayı olacağını açıkladı. Doç. Dr. Rezan Demiralay AK Parti’den Belediye Başkanı Aday Adayı olacağını açıkladı.

ISPARTA’DA İYİ PARTİ’DEN BOMBA HAREKETLER

ISPARTA’DA İYİ PARTİ’DEN BOMBA HAREKETLER ISPARTA’DA İYİ PARTİ’DEN BOMBA HAREKETLER

Ali Bolat Aday Adayı

Ali Bolat Aday Adayı Ali Bolat Aday Adayı

AK Parti'de Öne Çıkan İsimler... Yoksa Sürpriz Mi Var?

AK Parti'de Öne Çıkan İsimler... Yoksa Sürpriz Mi Var? AK Parti'de Öne Çıkan İsimler... Yoksa Sürpriz Mi Var?

Prenses Tatiana Gül Kenti Güneykent’te

Prenses Tatiana Gül Kenti Güneykent’te Prenses Tatiana Gül Kenti Güneykent’te
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Seni Çok Özlüyoruz
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com