Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Köylülerin ‘Domuz’ isyanı

Sav Kasabası Ovasında çiftçilerin ektiği Mısır tarlalarına dadanan domuzlar, çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Mağdur olan köylüler, tarlalardaki mısırları talan eden domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını istiyor. 

Isparta Merkeze bağlı Sav Kasabasında, yaklaşık 10 bin dönüm tarım arazisinde dikili mısırlar domuzların istilasına uğradı. Kasabada mısır başta olmak üzere domates, kavun, biber ve buğday ile geçimini sağlayan çiftçilerin korkulu rüyası olan domuzlar arazide yetişen mısırlardan yaklaşık 3 bin dönüme zarar verdi. Çiftçiler, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla günün 24 saati nöbet tutuyor. 

“ÜRÜNLERİMİZİ DOMUZLARDAN KORUMAK 

İÇİN TARLADA NÖBET TUTUYORUZ” 

Kasabada, 5 yıl öncesine kadar domuz olmadığını belirten kasabalılar, son yıllarda domuz sayısında bir hayli artış görüldüğünü ve bunun da arazilerine büyük zarar verdiğini söylediler. Sav Kasabası halkından Ali Bayram, tarlasında 5 bin TL'ye yakın bir zararının olduğunu söyleyerek, bu durumun kendilerini oldukça mağdur ettiğini ve domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını talep ettiklerini belirtti. Bayram; “Tarım arazilerimizde domuzların talan etmesi nedeniyle çok büyük kaybımız var. Şuanda 8 dönümlük alanın 4 dönümü domuzlar nedeniyle talan oldu. Ortalama yüzde 50 kaybım var. Ben ve ben gibi birçok arkadaşımız tarlasında tüfekle domuz nöbeti tutuyor. Domuzların verdiği zararlar kazancımızı da etkiliyor” dedi. 

“DOMUZLAR KARŞI 

DAĞDAN GELİYOR” 

Ali Bayram, konuşmasının devamında; “Tabi, tarım alanlarındaki domuz istilası sadece mısır ürünlerimize değil, tarlalarımıza  diktiğimiz domates, patates, biber, ayçiçeği gibi tüm ürünlere de zarar veriyor. Domuz, girdiği tarlada ne varsa yiyip bitiriyor. Geriye hiçbir şey kalmıyor. Bu domuzlar, bizim Minasın bölgesi dediğimiz eski çöplüğün arkasındaki dağdan geliyorlar. Gündüzleri ortalıklarda görünmeyen domuzlar akşam karanlığının çökmesi ile birlikte dağdan tarım arazilerine inerek tarları talan ediyorlar. 

“YETKİLİLERDEN İLGİ 

VE DESTEK BEKLİYORUZ” 

Domuzlar nedeniyle Sav Kasabası çiftçileri olarak büyük zarar görmüş durumdayız. Bu da mağdur olmamıza neden oluyor. Bu sorunun çözümü noktasında yetkililerimizden ilgi ve destek bekliyoruz. Devletimiz güçlüdür inşallah buna bir çare bulacaktır” dedi. yerel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

8 İlde Ablalara Operasyon

8 İlde Ablalara Operasyon 8 İlde Ablalara Operasyon

Camide İntihar Etti

Camide İntihar Etti Camide İntihar Etti

Tanrının Gözü Melikler Yaylasından Görüntülendi

Tanrının Gözü Melikler Yaylasından Görüntülendi Tanrının Gözü Melikler Yaylasından Görüntülendi

Makedonya'da Elma Dağıttı

Makedonya'da Elma Dağıttı Makedonya'da Elma Dağıttı

Başdeğirmen Adaylık İçin Kararını Verdi

Başdeğirmen Adaylık İçin Kararını Verdi Başdeğirmen Adaylık İçin Kararını Verdi

Pala: ‘Isparta Belediye Başkanlığına aday olabilirim ‘

Pala: ‘Isparta Belediye Başkanlığına aday olabilirim ‘ Pala: ‘Isparta Belediye Başkanlığına aday olabilirim ‘

Yaban Domuzları Korkutuyor

Yaban Domuzları Korkutuyor Yaban Domuzları Korkutuyor

‘Helal Turizm’i Biz Şekillendireceğiz!

‘Helal Turizm’i Biz Şekillendireceğiz! ‘Helal Turizm’i Biz Şekillendireceğiz!

GÖLTAŞ VE ORMA DEVLER ARASINDA

GÖLTAŞ VE ORMA DEVLER ARASINDA GÖLTAŞ VE ORMA DEVLER ARASINDA
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
ANKARA – OKUL ve KİTAP – ZAMLAR
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Hüzün Hep Hüzün
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com