Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Köylülerin ‘Domuz’ isyanı

Sav Kasabası Ovasında çiftçilerin ektiği Mısır tarlalarına dadanan domuzlar, çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Mağdur olan köylüler, tarlalardaki mısırları talan eden domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını istiyor. 

Isparta Merkeze bağlı Sav Kasabasında, yaklaşık 10 bin dönüm tarım arazisinde dikili mısırlar domuzların istilasına uğradı. Kasabada mısır başta olmak üzere domates, kavun, biber ve buğday ile geçimini sağlayan çiftçilerin korkulu rüyası olan domuzlar arazide yetişen mısırlardan yaklaşık 3 bin dönüme zarar verdi. Çiftçiler, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla günün 24 saati nöbet tutuyor. 

“ÜRÜNLERİMİZİ DOMUZLARDAN KORUMAK 

İÇİN TARLADA NÖBET TUTUYORUZ” 

Kasabada, 5 yıl öncesine kadar domuz olmadığını belirten kasabalılar, son yıllarda domuz sayısında bir hayli artış görüldüğünü ve bunun da arazilerine büyük zarar verdiğini söylediler. Sav Kasabası halkından Ali Bayram, tarlasında 5 bin TL'ye yakın bir zararının olduğunu söyleyerek, bu durumun kendilerini oldukça mağdur ettiğini ve domuzlar için yetkililerden soruna bir çözüm ve çare bulunmasını talep ettiklerini belirtti. Bayram; “Tarım arazilerimizde domuzların talan etmesi nedeniyle çok büyük kaybımız var. Şuanda 8 dönümlük alanın 4 dönümü domuzlar nedeniyle talan oldu. Ortalama yüzde 50 kaybım var. Ben ve ben gibi birçok arkadaşımız tarlasında tüfekle domuz nöbeti tutuyor. Domuzların verdiği zararlar kazancımızı da etkiliyor” dedi. 

“DOMUZLAR KARŞI 

DAĞDAN GELİYOR” 

Ali Bayram, konuşmasının devamında; “Tabi, tarım alanlarındaki domuz istilası sadece mısır ürünlerimize değil, tarlalarımıza  diktiğimiz domates, patates, biber, ayçiçeği gibi tüm ürünlere de zarar veriyor. Domuz, girdiği tarlada ne varsa yiyip bitiriyor. Geriye hiçbir şey kalmıyor. Bu domuzlar, bizim Minasın bölgesi dediğimiz eski çöplüğün arkasındaki dağdan geliyorlar. Gündüzleri ortalıklarda görünmeyen domuzlar akşam karanlığının çökmesi ile birlikte dağdan tarım arazilerine inerek tarları talan ediyorlar. 

“YETKİLİLERDEN İLGİ 

VE DESTEK BEKLİYORUZ” 

Domuzlar nedeniyle Sav Kasabası çiftçileri olarak büyük zarar görmüş durumdayız. Bu da mağdur olmamıza neden oluyor. Bu sorunun çözümü noktasında yetkililerimizden ilgi ve destek bekliyoruz. Devletimiz güçlüdür inşallah buna bir çare bulacaktır” dedi. yerel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

‘Sandık Paraları’ Ödeniyor

‘Sandık Paraları’ Ödeniyor ‘Sandık Paraları’ Ödeniyor

BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’DEN BERAT KANDİLİ MESAJI

BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’DEN BERAT KANDİLİ MESAJI Başkan Başdeğirmen’den Berat Kandili Mesajı

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ Her Türlü İşbirliğine Hazırız

Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı

Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı

Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı

Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı

Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti

Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti

Başdeğirmen Görevi Devraldı

Başdeğirmen Görevi Devraldı Başdeğirmen Görevi Devraldı

BAŞDEĞİRMEN MAZBATASINI ALDI

BAŞDEĞİRMEN MAZBATASINI ALDI Başdeğirmen Mazbatasını Aldı

EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ'NDE GÖL YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI

EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ'NDE GÖL YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi'nde Göl Yönetimi Çalıştayı
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com