Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Sana kanseri nasıl söyleyelim baba

Sol Haber Portalı'nda "Serbest Kürsü" adlı blogda yer alan bir yazı dikkat çekti.

Deniz Sinan Tunaboylu ve Ulaş Tunaboylu imzalı yazıda, babalarının kanser olduğunu öğrenen iki kardeş, duygularını bir yazıyla dile getirdi.

Babalarının kanser sebebinin, yaşadığımız kapitalist düzenden kaynaklı olduğunu söyleyen iki kardeş, "'Heh, bunu da düzene mi bağladınız' diyecek çıkar mı, bilmiyoruz. Ama insan aklıyla alay edilmesinden hiç mi hiç hazzetmiyoruz, babamızdan da böyle öğrendik" diye belirtti.

İki kardeş yazısında, "Bu düzen insanı kanser de eder, türlü hallere de sokar. Yaşadığımız zorlukları, sömürüyü, bu düzenden kaynaklı her türlü stresi geçelim; bugün hala önleyici sağlık hizmetleri yoksa, bu noktaya gelmeden öğrenemediysek senin kanser olduğunu elbette suçlusu bu düzendir" diye ifade etti.

Babalarını Küba'ya tedavi için götürmeyi düşünen iki kardeş, "Biz, senin evlatların, insanlığa, bilime, tarihe güveniyoruz. Küba seçeneği var, hiç de uzak değil bize. Yoldaşlar geri çevirmez bizi. Ama biz biliyoruz ki senin uçak fobin de var. Küba'ya da öyle trenle otobüsle de gidilmez. Gemi desen, bu telaşlılığınla okyanusu geçebilir misin ondan da emin değiliz. Ama biz seni Sosyalist Türkiye'de iyi ederiz" diye belirtti.

Yazıda, "Bu senin kavgan değil ki sadece. Memleketin neredeyse yarısı bu lanetle boğuşuyor. Yeneriz be baba. Senin için. İnsanlık için. Dünyanın bütün emekçileri için" denirken, "Soruyorsunuz biliyoruz, ne yapabiliriz babanız için. Babamız için bir şey yapmak isterseniz… Bir an evvel bu düzeni değiştirin, değiştirelim" diye ifade edildi.

İşte o yazı:

"Ne yapacağız? Nasıl yapacağız? Ne diyeceğiz? Nasıl açıklayacağız? Söylemesek mi? Daha sonra mı söylesek? 

Sorular bu kadar değil, daha çok. Bir de, buraya sığmayan keşkeler. 

Gizlemeye çalışılan gözyaşları, dik ve güçlü durma çabaları, teselliler, telaşlar, gerginlikler, umut etmeler... Bir de, rakı sofraları, yan yana dizilen bira şişeleri. Küllükte üst üste yığılan sigara izmaritleri. 

Nasıl olur? 

Soru bu. Nasıl olur da bizi bulur? Nasıl olur da seni bulur? Nasıl olur da anlatırız? Nasıl olur da tedavi ederiz? 

Ölüm. 

Onu nasıl kabulleniriz? 

Kabullenemiyor insan. Kabullenemiyor insanlık. Kabullenemiyor hücre. Kabullenemiyor yaşam. 

Dön başa, dön en başa? Nasıl olur? 

Nasıl olur da anlatırız? 

İşte biz, bu karmaşada bir kez daha seçtik yolumuzu. Bir kez daha güvendik yolumuza: mücadele. 

Şapkadan çıkarılmış tavşan değil, sihirli bir formül değil. Dünyanın en eski hikayesi, belki varlığından geç kavramlaştırılmış. Ama en eski gerçeklerden biri. Telaffuz edelim veya etmeyelim. 

İşte biz, bu karmaşada, bu çöküntüde, bu zorlukla seçtik, sana 'kanser olduğunu' nasıl açıklayacağımızı baba. 

Fısır fısır konuştuk günlerce aramızda. Sık sık taşındığımız acil servislerdeki doktorlara bile sesimizi kısarak söyledik, kaş göz yaptık yeri geldi. Yazamadık o şeyi hatta: 'Aman kimse duymasın şimdilik.' 

Ama böyle olmuyor be baba. Sana yalan söyleyemeyiz. Biz komünistiz, ne sana ne bu halka yalan söyleyemeyiz.

***

Baba! 15 yıldır ağzına sigara sürmemiş, ayda yılda bir alkol almış, her türlü kimyasaldan kaçmış ve burada fazla sır vermeyelim, sen biliyorsun kendini, ne kadar pimpirikli, titiz olduğunu. Sen baba! Sen! Sen kansersin.

Bu düzenin adını koyuyoruz madem, senin hastalığının da adı var. 

Ailecek Beşiktaşlıyız tamam; ama onu biz ilk yarıyı 3-0 önde bitirip, ikinci yarıda 3 gol yiyip elendiğimiz Valerenga, veya ilk yarısını 3-0 yenik kapatıp, ikinci yarıda 3 gol birden attığımız Benfica maçları gibi maçlarda söyledik öylesine şuursuzca. Beşiktaş'a suç atamayız. Bak, birkaç senedir fena da gitmiyoruz hem.

Nedir bunun müsebbibi peki? 

Alın yazısı mı? O zaman hastane hastane dolaşmayı bırakalım, ki sen zaten öyle düşünecek bir insan olmadın hiç.

Sır değil be baba. 

'Heh, bunu da düzene mi bağladınız' diyecek çıkar mı, bilmiyoruz. Ama insan aklıyla alay edilmesinden hiç mi hiç hazzetmiyoruz, babamızdan da böyle öğrendik.

Beşiktaş değil ama, bu düzen insanı kanser de eder, türlü hallere de sokar. Yaşadığımız zorlukları, sömürüyü, bu düzenden kaynaklı her türlü stresi geçelim; bugün hala önleyici sağlık hizmetleri yoksa, bu noktaya gelmeden öğrenemediysek senin kanser olduğunu elbette suçlusu bu düzendir. Bir babayı ne kadar çaresiz bıraktığını bu düzenin, sen bizden daha iyi bilirsin. Evlatlarını hastanelerde, adliyelerde, karakollarda ve cezaevi görüşlerinde bekleyen bir baba olarak. 

*** 

İşte böyle be baba. Kansersin. Ne boyutta, hangi evrede bir yerden sonra biz de önemsemiyoruz. Gerçekten kaçmadık hiç. En başta biz kabullendik bu gerçeği. Kabullendik derken, yok saymadık yani. Varsın en kötü noktada olsun. 

Bak yoldaş Che tam senlik bir laf etmiş: 'Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin... Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi...'

Yanlış anlama, tam senlik derken, ölüm lafı geçtiğinden değil, cesaret ve inattan dolayı. 

Emperyalist ABD’nin teslim alamadığı Comandante Fidel ile tamamlarsak daha iyi anlaşılır belki: 'Silahlar ne kadar gelişmiş veya güçlü olursa olsun, düşüncelerin silahtan daha değerli olduğuna dair derin inancımızla direniyoruz. Che Guevara’nın bize veda ederken dediği gibi, zafere kadar daima!'

Biz, senin evlatların, insanlığa, bilime, tarihe güveniyoruz. Küba seçeneği var, hiç de uzak değil bize. Yoldaşlar geri çevirmez bizi. Ama biz biliyoruz ki senin uçak fobin de var. Küba'ya da öyle trenle otobüsle de gidilmez. Gemi desen, bu telaşlılığınla okyanusu geçebilir misin ondan da emin değiliz. Ama biz seni Sosyalist Türkiye'de iyi ederiz.

Galiba biraz bencillik etmişiz biz yıllardır iki kardeş, iki yoldaş; 'biz sosyalist bir Türkiye'yi görürüz' diyerek. Affet. O kadar uzak değil. Sen de göreceksin baba, görmek zorundasın. 

İnsan aklı ve vicdanı kanser denen o illeti yenecek. Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez ya. Kanser de neymiş. 

İşçi sınıfı paranın saltanatına, bu karanlığa son verecek. 

Bu senin kavgan değil ki sadece. Memleketin neredeyse yarısı bu lanetle boğuşuyor. Yeneriz be baba. Senin için. İnsanlık için. Dünyanın bütün emekçileri için.

Bak bu söylediğimizi çok öyle ciddiye alma ama, bizim şu kahrolası kapitalist dünyada 3 vakte kadar göçüp gitme ihtimalimiz kadar, senin de göçüp gitme ihtimalin var. 

Ama hayat böyle yaşanmaz. Hayat, ufak tefek hesaplarla yaşanmaz. Senin tanıştırdığın Nâzım ustadan öğrendik biz bunu en çok. Ustanın 'Yaşamaya Dair'de söylediklerini hiç aklından çıkarma.

Şüphen olmasın baba. Mesele çok basit: Dünyada iki sınıf var: burjuvalar ve proleterler. 

Senin bedeninde de şu an iki sınıf var: Ve proleterler, o asalak sınıfı yenecek. Şüphen olmasın. 

*** 

12 Eylül o kahrolası işkenceciliğine, katliamcılığına, infazcılığına rağmen'fiziki' bir yenilgi değildi. İnsan iradesine, solun aklına boyun eğdirdiler. Kanser de insan bedenine ne kadar işkence ederse etsin, zarar verirse versin, aklımızla ve irademizle yeneceğiz onu.

Ve siz sevgili dostlar, ailelerimiz, yakınlarımız, arkadaşlarımız. Türkiye işçi sınıfı… 

Soruyorsunuz biliyoruz, ne yapabiliriz babanız için. Babamız için bir şey yapmak isterseniz… 

Bir an evvel bu düzeni değiştirin, değiştirelim.

Bu bir 12 Eylül yazısı değil. 

Bu bir çağrı. Babamıza ve memleketin tüm emekçilerine. 

'Şimdi şu haldeyken sırası mı?' diyenler de çıkacak biliyoruz. Evet, şimdi tam da sırası. Daha fazla kaybedecek vaktimiz yok bizim. Memleketimizde azımsanmayacak sayıda iyi niyetli, nitelikli doktor ve sağlık personeli var, buna şahit oluyoruz. Yeri gelmişken hepsine ayrı ayrı teşekkür de edelim. Umudumuzu diri tuttukları için de.

Ama yetmiyor. Sağlığın parayla alınıp satılır bir şey olduğu bu düzeni bir an evvel yıkmamız lazım, babamız için, insan aklı ve onuru için, emeğin iktidarı için.

Kanser, sosyalizm mücadelesinden uzak durmanın, onu ertelemenin bir bahanesi olamaz; aksine sosyalizm mücadelesinin aciliyetidir, mücadele başlıklarından biridir. Tıpkı bu düzende yaşadığımız her türlü zorluk gibi. 

Düş değil bu, hayal değil. Ah vah etmiyoruz, mucize de beklemiyoruz. Babamızın kanser olduğunu öğrendiğimizden beri dilimizden düşmeyen şarkı şu... [1]

Kazanacağız. 

***

Tekrar olacak, bu bir 12 Eylül yazısı değil. 

Bu, 98. yaşını kutlayan Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıdır: 

'Umut, en eski ve en genç olandadır.

Mümkün olandan aşağısıyla yetinmeyeceğiz. Kimilerinin 'imkânsız' olduğunu düşündüğü sosyalizm, Türkiye’de ve dünyada mümkün olan tek gelecektir.

Gerisi karanlıktır. Gerisi yalan...'"

*Jim Sheridan’ın Türkçe’ye 'Babam İçin' diye çevrilen 1993 tarihli filmi https://www.imdb.com/title/tt0107207/

[1] https://www.youtube.com/watch?v=QhnPVP23rzoUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan sgari ücret toplantısında konuşan Atalay, Fransa'yı işaret ederek sokak eylemleriyle tehdit etti.

Valilik yasakladı, Adanalılar engel tanımadı

Valilik yasakladı, Adanalılar engel tanımadı Valilikçe yasaklanan festival Adanalıları durdurmaya yetmedi...

Fransa'da büyük eylem öncesi hazırlıklar tamamlandı

Fransa'da büyük eylem öncesi hazırlıklar tamamlandı Sarı yeleklilerin bugün düzenleyeceği eylemlerin öncesinde, Fransa hükümeti tedbirini aldı.

Merkel partisine veda etti

Merkel partisine veda etti Partisi CDU'ya veda eden Almanya Başbakanı Merkel, bir makas değişikliğinde olduklarını söyledi.

Coca Cola'daki Türk devri bitiyor Muhtar Kent emekli oluyor

Coca Cola'daki Türk devri bitiyor Muhtar Kent emekli oluyor Coca Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Muhtar Kent görevini 1 Nisan 2019 itibariyle CEO görevini yürüten Jam...

Elektrik, su, telefonda yeni dönem başladı

Elektrik, su, telefonda yeni dönem başladı Elektrik, su, telefon, internet gibi abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan borçların icra takibinin elektronik orta...

Bakan Akar ve komuta kademesi yeni askerlik sistemini görüştü

Bakan Akar ve komuta kademesi yeni askerlik sistemini görüştü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığında toplantı ...

6 ilde 90 bin sayaç okunamıyor

6 ilde 90 bin sayaç okunamıyor Elektrik faturalarına yansıyan kayıp-kaçak bedeli, Meclis'te tartışmalara neden oldu.

Danıştay'dan TSK'da başörtüsü kullanılması için karar

Danıştay'dan TSK'da başörtüsü kullanılması için karar Danıştay 2. Dairesi TSK'da kadın personele başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Yediğin Budaklı Sopadır Darbe
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com