Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Bu kez İskenderpaşa Cemaati isyan etti

İslami camiadaki tarikat ve cemaat kavgası devam ediyor.

Bu kez tartışmaların odağındaki grup; İskenderpaşa Cemaati.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Cemaat'in yaşadığı kriz gizli saklı da değil. Zira Cemaat, kendisine ait Hakyol Vakfı'nın resmi sitesinden "İskenderpaşa mahzun" notuyla, yaşadığı krizi kamuoyuna duyurdu.

Şöyle anlatalım...

Hakyol Vakfı'nın Cemaat'in İskenderpaşa Camii'nin hemen yanında bir arazisi vardı. 

İşte o arazinin eski ve yeni tapusu:

Bu arazide daha önce bir okul vardı ve cami okulla birlikte "külliye" olarak düşünülüyordu. Bunu bilen Cemaat'in ileri gelenleri, okul binasını yenilemek için adım atmaya karar verdi. 

İşte o arazi:

Cemaat'in eski liderleri Mehmed Zahid Kotku ve Esad Coşan'ın da benzer tavsiyeleri olduğunu bilen Cemaat, 2015 yılında Anıtlar Kurulu'ndan okulun inşaatı için izin aldı. 

İşte Anıtlar Kurulu Kararı:

2016 yılında inşaat ruhsatı da alan Vakıf, aynı yıl inşaata resmen başladı. 

İşte o inşaatın yapı ruhsatı:

İnşaat tüm hızıyla sürerken kimsenin beklemediği bir şey oldu. Alınan izinlere rağmen, inşaat 3. kata geldiğinde durduruldu. Alanın "yeşil alan" olarak kullanılacağı açıklandı. 

İşte yapılmak istenen okulun projesi:

Resmi girişimleri başarısız olan, tabiri caizse "bürokrasiden dönen" Vakıf, sonunda yarım kalan inşaatın görüntüleriyle "İskenderpaşa mahzun" videosunu hazırladı ve kendi resmi sitesinde yayınladı.

İşte o video:

İskenderpaşa Cemaati'nin ileri gelenlerine "neler oluyor" sorusunu sordu.

Rivayetler muhtelif...

AKP'nin pek çok ileri geleninin mensubu olduğu Cemaat'in aklına en son gelen ihtimal "cemaatlerinin hedef alınması."

Zira AKP, İskenderpaşa'yı hedef almak bir yana, söz konusu Cemaat'i yıllardır destekliyor.

Ancak İskenderpaşa grubunu hedef alan bir AKP'li var: İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı.

Esasında, AKP'li Çamlı'nın geçen yıl vefat eden babası Ahmet Zeki Çamlı da İskenderpaşa Cemaati'nin eski mensuplarındandı. 1958 yılında Mehmet Zahit Kotku ile tanışarak Cemaat'e dahil olan Baba Çamlı, İskenderpaşa Camii'nin hemen yakınında oturuyordu.

Ahmet Hamdi Çamlı'ya ölen babasından söz konusu binanın kullanımı kalmıştı.

İddia odur ki; halihazırda AKP'li Ahmet Hamdi Çamlı'nın kontrolünde olan ve bir bölümü ticari işletme olarak kullanılan arazi de İskenderpaşa Cemaati'nin vakfınındı. Çamlı'nın cemaat vakfıyla bu "al-ver"li ilişkisi ihtilafa neden oldu. 

AKP'li Ahmet Hamdi Çamlı, sonunda devreye girerek Cemaat'in okul inşaatını durdurdu.

Ve bu hamleyle kavga daha da büyüdü.

Zira Çamlı, Cemaat ve mal tartışmasını siyasete taşıdı. 

24 Haziran seçimleri öncesinde, İskenderpaşa Cemaati'ni, "işini görmezse AKP'ye oy vermemekle" itham eden örtülü mesajlar yayımladı. 

Bu mesajlara gösterilen tepkilere bakılırsa İskenderpaşa Cemaati de Çamlı'yı"vakıf mallarını kişisel menfaati için kullanmakla" suçluyordu.

İşte o mesaj:

İşte o tepkiler:


Görünen ve artık gizlenmeyen Cemaat kavgasında, bu kez hedefte Milli Görüş gömleği giydikleri günlerden beri AKP'lilere en yakın olan İskenderpaşa Cemaati var.

AKP'nin sosyal medyada bu adı kullanırken yakalandığı için "Yeliz" olarak anılan vekili ise, aileden mensubu olduğu Cemaat'le aslında maddi kavgasına, siyasi bir kılıf bulmuş gibi görünüyor.

Bakalım bu kavganın kazananı kim olacak?

Barış TerkoğluUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Emekli Astsubay Terör Estirdi

Emekli Astsubay Terör Estirdi Burdur‘da emekli astsubay M.D. geçirdiği cinnet sonucu terör estirdi.

Antalya'da feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Antalya'da feci kaza! Çok sayıda yaralı var ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında aralarında çocukların da bulunduğ...

Trump: FETO'nun iadesi için çalışıyoruz

Trump: FETO'nun iadesi için çalışıyoruz ABD Başkanı Trump, Erdoğan'a, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi için çalıştıklarını söyledi.

'1925'te 'Şapka günahtır' diyen kadın, deli diye tımarhaneye kapatılmıştı!'

'1925'te 'Şapka günahtır' diyen kadın, deli diye tımarhaneye kapatılmıştı!' 'Şapkanın şeriata aykırı olduğuna vesaireye dair mektup yazan Ayşe Hanım'ın aklı dengesindeki hastalık dola...

Yeni basın kartı yönetmeliği isyan ettirdi internet yerine bakın kimler var

Yeni basın kartı yönetmeliği isyan ettirdi internet yerine bakın kimler var Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bugün yeni basın kartı yönetmeliğini Resmi Gazetede yayımladı. Yeni yönetmelik...

Ahmet Taşgetiren'den olay yazı! Derin devlet var mı 15 Temmuz'un neresinde

Ahmet Taşgetiren'den olay yazı! Derin devlet var mı 15 Temmuz'un neresinde Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, "Gülen Özel Harp Dairesi elemanıydı" iddiası için şöyle yazdı. 'Mesela ...

YSK yerel seçim takvimini açıkladı 1 Ocak'ta resmen başlıyor

YSK yerel seçim takvimini açıkladı 1 Ocak'ta resmen başlıyor 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için Yüksek Seçim Kurulu'nun oluşturduğu seçim takvimi Resmi Gazete’de yayı...

Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulduğu gün şüpheli ölüm

Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulduğu gün şüpheli ölüm Gece saatlerinde Türkiye Uzay Ajansı kurulduktan sonra, sabah saatlerinde tren kazasında ölenlerden birinin astrofi...

Et Restoranında Fiyat Şoku!

Et Restoranında Fiyat Şoku! Antalya'da bir et restoronına 8 kişilik rezervasyon yaptıran iş insanı Mehmet Kozan, 827 TL'lik hesabın 285...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Yediğin Budaklı Sopadır Darbe
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com