Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Bu kez İskenderpaşa Cemaati isyan etti

İslami camiadaki tarikat ve cemaat kavgası devam ediyor.

Bu kez tartışmaların odağındaki grup; İskenderpaşa Cemaati.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Cemaat'in yaşadığı kriz gizli saklı da değil. Zira Cemaat, kendisine ait Hakyol Vakfı'nın resmi sitesinden "İskenderpaşa mahzun" notuyla, yaşadığı krizi kamuoyuna duyurdu.

Şöyle anlatalım...

Hakyol Vakfı'nın Cemaat'in İskenderpaşa Camii'nin hemen yanında bir arazisi vardı. 

İşte o arazinin eski ve yeni tapusu:

Bu arazide daha önce bir okul vardı ve cami okulla birlikte "külliye" olarak düşünülüyordu. Bunu bilen Cemaat'in ileri gelenleri, okul binasını yenilemek için adım atmaya karar verdi. 

İşte o arazi:

Cemaat'in eski liderleri Mehmed Zahid Kotku ve Esad Coşan'ın da benzer tavsiyeleri olduğunu bilen Cemaat, 2015 yılında Anıtlar Kurulu'ndan okulun inşaatı için izin aldı. 

İşte Anıtlar Kurulu Kararı:

2016 yılında inşaat ruhsatı da alan Vakıf, aynı yıl inşaata resmen başladı. 

İşte o inşaatın yapı ruhsatı:

İnşaat tüm hızıyla sürerken kimsenin beklemediği bir şey oldu. Alınan izinlere rağmen, inşaat 3. kata geldiğinde durduruldu. Alanın "yeşil alan" olarak kullanılacağı açıklandı. 

İşte yapılmak istenen okulun projesi:

Resmi girişimleri başarısız olan, tabiri caizse "bürokrasiden dönen" Vakıf, sonunda yarım kalan inşaatın görüntüleriyle "İskenderpaşa mahzun" videosunu hazırladı ve kendi resmi sitesinde yayınladı.

İşte o video:

İskenderpaşa Cemaati'nin ileri gelenlerine "neler oluyor" sorusunu sordu.

Rivayetler muhtelif...

AKP'nin pek çok ileri geleninin mensubu olduğu Cemaat'in aklına en son gelen ihtimal "cemaatlerinin hedef alınması."

Zira AKP, İskenderpaşa'yı hedef almak bir yana, söz konusu Cemaat'i yıllardır destekliyor.

Ancak İskenderpaşa grubunu hedef alan bir AKP'li var: İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı.

Esasında, AKP'li Çamlı'nın geçen yıl vefat eden babası Ahmet Zeki Çamlı da İskenderpaşa Cemaati'nin eski mensuplarındandı. 1958 yılında Mehmet Zahit Kotku ile tanışarak Cemaat'e dahil olan Baba Çamlı, İskenderpaşa Camii'nin hemen yakınında oturuyordu.

Ahmet Hamdi Çamlı'ya ölen babasından söz konusu binanın kullanımı kalmıştı.

İddia odur ki; halihazırda AKP'li Ahmet Hamdi Çamlı'nın kontrolünde olan ve bir bölümü ticari işletme olarak kullanılan arazi de İskenderpaşa Cemaati'nin vakfınındı. Çamlı'nın cemaat vakfıyla bu "al-ver"li ilişkisi ihtilafa neden oldu. 

AKP'li Ahmet Hamdi Çamlı, sonunda devreye girerek Cemaat'in okul inşaatını durdurdu.

Ve bu hamleyle kavga daha da büyüdü.

Zira Çamlı, Cemaat ve mal tartışmasını siyasete taşıdı. 

24 Haziran seçimleri öncesinde, İskenderpaşa Cemaati'ni, "işini görmezse AKP'ye oy vermemekle" itham eden örtülü mesajlar yayımladı. 

Bu mesajlara gösterilen tepkilere bakılırsa İskenderpaşa Cemaati de Çamlı'yı"vakıf mallarını kişisel menfaati için kullanmakla" suçluyordu.

İşte o mesaj:

İşte o tepkiler:


Görünen ve artık gizlenmeyen Cemaat kavgasında, bu kez hedefte Milli Görüş gömleği giydikleri günlerden beri AKP'lilere en yakın olan İskenderpaşa Cemaati var.

AKP'nin sosyal medyada bu adı kullanırken yakalandığı için "Yeliz" olarak anılan vekili ise, aileden mensubu olduğu Cemaat'le aslında maddi kavgasına, siyasi bir kılıf bulmuş gibi görünüyor.

Bakalım bu kavganın kazananı kim olacak?

Barış TerkoğluUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

On binlercesi birden sahile vurdu

On binlercesi birden sahile vurdu Antalya'nın Alanya ilçesinde sahile vuran on binlerce gümüş balığı, ilçe halkını dehşete düşürürken Tarım ve Or...

Deniz Baykal, bugün Meclis'te yemin edecek

Deniz Baykal, bugün Meclis'te yemin edecek CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bugün Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek.

Dünya dillerinin yüzde 40 yok olacak

Dünya dillerinin yüzde 40 yok olacak Dünya Anadil Günü ilan edillen 21 Şubat bu kez Dünya Yerli Dilleri Yılı olarak kutlanıyor. BM verilene göre dünyanı...

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var 'Tek ses ya da koro halinde uygun adım bir yürüyüş kolu oluşturma derdindeler'

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu?

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu? Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sanayicilere ücretli poşet uygulamasını da içe...

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı.

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı. Mustafa Yıldızdoğan, Ozan Arif'in cenazesinin kaldırılacağı gün konser verecek!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi! Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'da Sembol Yasasının 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girec...

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ülkücü camianın önde gelen sanatçılarından Ozan Arif, sık sık MHP Lideri ...

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com