Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Rapordaki skandal ortaya çıktı

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde Yeniköy sınırlarında özel bir mermer ocağı tarafından bölgenin en verimli ardıç ormanında açılmak istenen mermer ocağıyla ilgili ÇED başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘uygun’bulunarak projeyle ilgili ÇED süreci başladı. Aynı bölgede üç yıl önce ardıç ormanının kalbinde açılan bir başka mermer ocağına ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veren Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ikinci yıkım projesiyle ilgili haberimizin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, ardıç ormanına açılmak istenen mermer ocağıyla ilgili ÇED başvurusunun ilgili yönetmelik formatına göre ‘uygun’ bulunduğu kaydedilirken ilgili kurumlardan görüş alındıktan sonra karar verileceği belirtildi. Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün açıklamasında projeyle ilgili ‘uygun’ bulunan ÇED raporunda yer verilen yaklaşık 3 bin ardıç ağacının kesileceği ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

VAHŞİ MADENCİLİĞİN HEDEFİNDE BU KEZ ARDIÇ ORMANLARI VAR

Dedegöl, Tota, Sarp ve Bozburun dağlarının çevrelediği Sütçüler ilçesi ardıç, kızılçam, karaçam, sığla ve meşe ormanlarıyla dikkat çekiyor. Birçoğu anıtsal nitelikteki ardıç, sedir ve karaçam ağaçlarının bulunduğu dağlık araziler yaklaşık 15 yıldır vahşi madenciliğin hedefinde. İlçeye bağlı Yeniköy ve çevresindek saf ardıç ormanları ise yıllardır Sütçüler’in dağlarını delik deşik eden mermer ve taş ocaklarının yeni saldırı alanı haline geldi.

AYNI BÖLGEDE ÜÇ YIL ÖNCE ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

Yüzlerce yılkı atının da yaşam alanı olan Yeniköy’deki verimli doğal ardıç ormanında ilk mermer ocağına Ekim 2015’te izin verildi. Yöre halkının tepki göstermesine rağmen açılan mermer ocağına, başta dönemin Orman Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü olmak üzere DSİ ve TEDAŞ gibi kurumlar ‘sakıncası yoktur’ görüşü verdi. Bunun üzerine Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortaklarından biri Taiwanlı olan Plato Mermer adlı firmanın yaptığı ÇED başvurusuna ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

MİLLİ EKONOMİYE GİRDİ SAĞLAYACAK DİYE ARDIÇ AĞAÇLARINA KIYDILAR

Böylece Yeniköy’deki ardıç ormanlarında mermer çıkarmak için ağaç kıyımı başladı. Ardıç ormanında mermer ocağı açılmasının etkileri konusunda Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nden görüş talep edilmesi üzerine hazırlanan raporda, maden ocaklarının yöre halkına ve milli ekonomiye yüksek derecede istihdam ve ekonomik girdi sağlayacağı öne sürülerek “Gerekli iznin verilmesi kanaatine varıldığı” belirtilerek söz konusu raporun bir örneği de 5 Ocak 2016 tarihinde OGM’ye gönderildi.

İKİNCİ MERMER OCAĞINDAN KÖYLÜLERİN HABERİ YOK

İlgili bütün kurumların ‘olumlu’ görüş vermesiyle başlayan mermer ocağı çalışması kapsamında bugüne kadar yaklaşık 10 dönümlük bir alanda ardıç ağacı kesiminin yapıldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Yeniköylüler, mevcut mermer ocağında tek bir köylüye bile istihdam sağlanmadığını belirtiyor. Aynı bölgede açılmak istenen ve duyurusu internet üzerinden yapılan ikinci mermer ocağından ise köylülerin haberi bile yok.

ARDIÇ ORMANI VE YAŞAM ALANLARI TEHDİT ALTINDA

“Bize kimse haber vermiyor, kimse bir şey sormuyor. Her şey olup bittikten sonra gelip ‘burada mermer ocağı açılacak’ diyorlar. Sonra biz itiraz etsek de iş işten geçmiş oluyor” ifadelerini kullanan köylüler, orman kıyımının yanında su kaynakları, hayvancılık ve yaşam alanlarının mermer ocağı çalışmalarından daha büyük zararlar görmesinden endişe ediyor.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇED AÇIKLAMASI

Yeniköy’deki ardıç ormanını tehdit eden ikinci mermer ocağı başvurusuyla ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 201800370 (ER:3365695) Ruhsat Numaralı Sahada, Musa Eyigün adlı girişimci tarafından açılıp işletilmesi planlanan mermer ocağı için hazırlanan Proje Tanıtım Dosyası olarak anılan ÇED dosyasının ilgili uzman tarafından incelendiğini ve format açısından ‘uygun’ bulunarak ÇED sürecinin başladığını belirtti.

‘İLGİLİ KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINACAK’

Projeyle ilgili ÇED sürecinin bundan sonraki aşamasında, Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı VI. Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdaresi (Ruhsat Ve Denetim Müdürlüğü) ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün görüşlerinin alınacağına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

‘İZİN VE RUHSAT VERMEDİK’

“İlgili kurumlardan, faaliyetle ilgili görüşler alındıktan sonra, ÇED Yönetmeliğine göre karar verilecektir. Kurumlardan herhangi birinin olumsuz görüş bildirilmesi durumunda proje ile ilgili bir karar verilmeden iade edilecektir. Bazı basın ve internet sitelerinde yer alan ‘Ardıç ormanının kalbine hançer’, ‘3 bin ardıç ağacı kesilecek’ gibi başlıklarla yayımlanan yazılarda, ‘Yöre halkının bütün tepkilerine karşın, Yeniköy’deki ardıç ormanlarında yeni bir mermer ocağına daha izin veridi’ ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Müdürlüğümüz tarafından herhangi bir izin veya ruhsat verilmemiştir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.”

ÇED DOSYASINDA 2990 ARDIÇ AĞACININ KESİLECEĞİ BELİRTİLİYOR

Kendi açıklamasında mermer ocağının ruhsat numarasını veren il müdürlüğünün formata uygun bularak ÇED süreci başlattığı Proje Tanıtım Dosyasında ise Yeniköy’de açılacak mermer ocağı sahasının yüzde 40 ila 71 oranlarında ardıç ağacıyla kaplı olduğu belirtilerek, 2990 ardıç ağacının gerekli izinler alınarak kesileceği dile getiriliyor.

Yusuf YavuzUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

On binlercesi birden sahile vurdu

On binlercesi birden sahile vurdu Antalya'nın Alanya ilçesinde sahile vuran on binlerce gümüş balığı, ilçe halkını dehşete düşürürken Tarım ve Or...

Deniz Baykal, bugün Meclis'te yemin edecek

Deniz Baykal, bugün Meclis'te yemin edecek CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bugün Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek.

Dünya dillerinin yüzde 40 yok olacak

Dünya dillerinin yüzde 40 yok olacak Dünya Anadil Günü ilan edillen 21 Şubat bu kez Dünya Yerli Dilleri Yılı olarak kutlanıyor. BM verilene göre dünyanı...

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var 'Tek ses ya da koro halinde uygun adım bir yürüyüş kolu oluşturma derdindeler'

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu?

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu? Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sanayicilere ücretli poşet uygulamasını da içe...

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı.

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı. Mustafa Yıldızdoğan, Ozan Arif'in cenazesinin kaldırılacağı gün konser verecek!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi! Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'da Sembol Yasasının 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girec...

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ülkücü camianın önde gelen sanatçılarından Ozan Arif, sık sık MHP Lideri ...

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com