Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Pasaport sahipleri dikkat !

Yurtdışına gidip gelen vatandaşları ilgilendiren önemli bir haber. Yurt dışına giriş çıkış yaptıktan sonra pasaportunuza bilginiz dışında telefon IMEI kaydı yapılıp yapılmadığını e-devlet'ten mutlaka kontrol edin. Yurtdışından dönerken Dubai'de kendisine telefon satın alan S.U. adlı vatandaş, kendisinden önce pasaportuna telefon kaydettirildiğini görünce savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sabah gazetesinden Osman Asiltürk'ün haberine göre İstanbul Fatih'de yaşayan ev kadını S.U., 15 Ocak'ta yurtdışına çıkış yaptı. Dönüşte Dubai'den cep telefonu satın alan S.U., 20 Ocak'ta Türkiye'ye giriş yaptı. Satın aldığı cep telefonuna yasa gereği IMEI kaydını yapmak için e-devlete giren S.U., gördükleri karşısında şoka uğradı. e-Devlet'teki kayda göre, 5 Eylül 2017'te yurda giriş yaptığı görülüyordu. Ancak o tarihte yurt dışına çıkmadığı gibi o tarihte pasaportu bile yoktu. S.U. pasaportunu o tarihten yaklaşık 3 ay sonra 18 Aralık 2017'de çıkartmıştı. Birileri S.U.'nun kimlik bilgileriyle sahte bir pasaport çıkarmı, adına da cep telefonu IMEI kaydı yapmıştı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU 

Soluğu savcılıkta alan S.U., kimlik bilgilerini kullanarak sahte pasaportla IMEI kaydı yapan şahıs ya da şahıslar hakkında suç duyurusunda bulundu. S.U. savcılıktaki ifadesinde, "TC kimlik numaram ve pasaportum üzerinden yurt dışından getirilmiş cep telefonu e-devlet'e kaydettirilmiştir. Ben kendim yurt dışından getirdiğim telefonu kaydetmek isterken bu durumu öğrendim" dedi.

IMEI KAYDI İPTAL EDİLDİ

Şikayet üzerine soruşturma başlatan savcılık, e-devlet üzerinden S.U.'nun pasaportu kullanılarak yapılan usulsüz IMEI kaydını iptal ettirdi. Savcılık öte yandan cihaz hat abonelik bilgilerinin tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı'na yazı yazarak usulsüz IMEI kaydı yapılan cihaz/hat ve abonelik bilgilerinin tespitini istedi. Tespitin ardından abonelik bilgilerine ulaşılan kişi hakkında soruşturma başlatılacak. 

 


Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Antalya’da hafriyat çukurunda şüpheli ölüm

Antalya’da hafriyat çukurunda şüpheli ölüm ANTALYA’da uyuşturucu bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişi, hafriyat alanındaki çukurda ölü olarak bulundu. Ceset...

HSK kararnamesi 3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti tam isim listesi

HSK kararnamesi 3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti tam isim listesi HSK kararnamesiyle 3 bin 722 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararnameyle ayrıca 20 il başsavcısının gör...

Yerel gazeteler isyan etti!

Yerel gazeteler isyan etti! Kağıt fiyatlarında yaşanan artış yerel gazeteleri çalışamaz noktaya getirdi.

İstanbul’un Surları Yıkılacak!

İstanbul’un Surları Yıkılacak! Kerime Yıldız'ın 'İstanbul’un Surları Yıkılacak!' başlıklı yazısı;

100. yıl parası böyle olur… Euro’da Atatürk fotoğrafı

100. yıl parası böyle olur… Euro’da Atatürk fotoğrafı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yıl dönümü için darphanenin bastığı hatıra parasında Atatürk ...

EYT'liler Yenikapı mitinginde buluştu

EYT'liler Yenikapı mitinginde buluştu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), İstanbul Yenikapı'da düzenlenecek miting için buluşmaya başladı.

160 TL için tecavüz etti iddiası! Halı yıkamacıdan akılalmaz savunma

160 TL için tecavüz etti iddiası! Halı yıkamacıdan akılalmaz savunma 160 TL'lik borcu ödemediği için iki çocuk babası çiftçiye tecavüz ettiği öne sürülen halı yıkamacı, iftiraya uğ...

Emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih belli oldu

Emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih belli oldu Hükümet bayram öncesi emeklilere müjdeyi verdi. Milyonlarca emekliye bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta yatırılacak.

Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi

Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com