Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Askeri havaalanı kararı arsa fiyatlarını beşe katladı.

Ankara Etimesgut’daki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta’ya taşınması kararının ardından bölgede arsa fiyatlarında önemli derecede artış yaşanıyor. Kamulaştırma çalışmalarının başladığı kentte özel müteşebbisler de yatırım için arsalara talip olmaya başladı.

Etimesgut’daki Askeri Havaalanının Isparta’da Gönen ilçesine bağlı Güneykent beldesi ile Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç beldesi ve köylerinde yapılması planlanıyor. Tesisler için kamulaştırma ve alt yapı çalışmaları da başladı.

Isparta Valisi Memduh Oğuz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın iki hafta önce TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Etimesgut’taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta’ya taşınması konusunda karar alındığını kamuoyuna açıkladığını anımsattı.

Askeri havaalanı yapımı için Isparta’da kamulaştırma çalışmalarının başladığını ifade eden Oğuz, ”2014 yılı sonlarında Etimesgut Askeri Havaalanı’nın Isparta’ya taşınması planlanıyor. Yaşanan gelişmeler bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Bu durum kentimiz ekonomik ve sosyal hayatı bakımdan çok önemli bir gelişme. Hem seçme bir birliklerin hem de çağdaş pek çok imkanın kentimize geliyor olması Isparta’ya güç katacaktır” dedi.

Bölgede alt yapı çalışmaları hızlandırıldı.

Güneykent Belde Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün de Etimesgut’taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta’ya taşınmasının bölge için çok büyük kazanç olacağını vurguladı.

Askeri havaalanının bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacağını dile getiren Gözgün, ”Askeri havaalanında yaklaşık 3 bin 500 personelin görev yapacağından bahsediliyor. Konut açığının giderilmesinden ticari anlamdaki faaliyetler, teknik donanımdaki ihtiyaçların giderilmesine kadar yapılacak harcamalar bölge ekonomisine çok büyük girdi sağlayacaktır” diye konuştu.

Havaalanının belediye imar sahasında konuşlanacağını belirten Gözgün, yaklaşık 2 bin konutluk imar sahası ile ilgili alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, yaklaşık 3 hafta önce de kanalizasyon ihalesini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İzmir’deki bir yatırımcının arsa temini için müracaatta bulunması nedeniyle bu kadar hızlı hareket ettiklerini anlatan Gözgün, İzmir’den gelen yatırım talebinin havaalanı konusunun yansımalarının Isparta dışından da takip edildiğini gösterdiğini kaydetti.

Başkan Gözgün, bölgedeki arsa fiyatlarında hızlı bir artış beklediklerini ifade ederek, Isparta dışından gelip bölgede arsa almaya çalışan birçok kişi olduğunu dile getirdi.

Bölgenin konut alanı olduğunu, bu nedenle imar planında yapacakları değişiklikle bölgeyi ticari alana dönüştüreceklerini belirten Gözgün, şunları söyledi: ”Bunun yanı sıra konutlara kat artışı izni verilebilecek. Bu konuda hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Doğal olarak arazi fiyatlarında artış yaşanmaya başladı. Çok büyük ada bazlı parsellerin satışı söz konusu olabilir. Dün 5 lira olan bir arsa bugün 30-40 lira, yarın 50 lira olabilir. Bu bedellerin ilerleyen süreçte daha yükseğe ulaşacağını tahmin ediyorum. Bölge ekonomisine katkı sunacağına inandığımız bu çalışmanın kentimize hayırlı olmasını diliyorum.”Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN Dostça Kardeşçe Bir Ramazan Olsun

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin 3. Balık Ekmek Şenliği Etkinlikleri kapsa...

O İŞ ADAMI TUTUKLANDI!

O İŞ ADAMI TUTUKLANDI! Vatandaşı Kandır... Arsayı Sat... Terör Örgütüne Finas Sağla...

SDÜ'DE REKTÖRLÜK İÇİN YÖK'E KİMLER BAŞVURDU?

SDÜ'DE REKTÖRLÜK İÇİN YÖK'E KİMLER BAŞVURDU? İşte O İsimler

Rektör Çarıkçı’nın Kandil Mesajı

Rektör Çarıkçı’nın Kandil Mesajı Rektör Çarıkçı’nın Kandil Mesajı

TAM MUTABAKAT!

TAM MUTABAKAT! Tam Mutabakat!

Isparta'yı Kelebekler Bastı!

Isparta'yı Kelebekler Bastı! İşte Nedeni!

SDÜ'DE REKTÖRLÜK HEYECANI DORUKTA

SDÜ'DE REKTÖRLÜK HEYECANI DORUKTA SDÜ'de Rektörlük Heyecanı Dorukta

DUAYEN GAZETECİ ÖZBEK ŞİİRLERİNİ KİTAPLAŞTIRDI

DUAYEN GAZETECİ ÖZBEK ŞİİRLERİNİ KİTAPLAŞTIRDI 'Aşk Adamı Şair Eder'
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com