Sondakika32.com - Isparta Haberleri
AKP'de yerel seçimler için hangi adayların ismi konuşuluyor?

MHP ile yerel seçim ittifakından vazgeçilmesinin ardından İstanbul ve Ankara'yı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan AKP'de hesaplar sil baştan yapılıyor.

Tanınırlığı ve kamuoyunda yaptıkları icraatlarla ön plana çıkan isimlerin belediye başkanlığına kaydırılabileceği belirtilirken, İstanbul için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ankara için de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun isimleri tartışılıyor.

MHP ile yerel seçimde "yolları ayırma" kararının ardından iktidar partisi AKP'de yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarına Kasım ayında başlanması bekleniyor.

Bu kapsamda gelecek hafta partinin yetkili organları MYK ve MKYK'nin AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanarak yol haritasının belirlenmesi planlanıyor.

Toplantılarda alınacak kararlar doğrultusunda belediye başkanlığı için aday adaylığı başvuru süreci başlatılacak.

Ayrıca partinin yerel seçimlere dönük belediyecilik anlayışı ve yurttaşlara taahhütleri içeren seçim bildirgesi üzerinde de çalışmaların yoğunlaştırılması planlanıyor.

Riskli iller düşündürüyor

MHP ile yerel seçim ittifakı girişiminin çökmesi nedeniyle, AKP'nin elinde bulunan bazı önemli büyükşehirleri kaybetme riski bulunuyor.

Geçmiş yıllara bakıldığında yerel seçimlerde her zaman genel seçimlerden daha düşük oy alan AKP'nin 24 Haziran'da yüzde 42'lere gerileyen oyunun, özellikle ekonomik göstergelerde düzelme olmazsa daha da aşağı inmesinin sürpriz olmayacağına dikkat çekiliyor.

Riskli yerler arasında İstanbul, Ankara, Antalya gibi muhalefetle oyların birbirine yakın olduğu iller de bulunuyor.

İstanbul'a Yıldırım mı?

İstanbul için TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın ismi yeniden tartışılmaya başlandı.

Yıldırım'ın İstanbul adaylığı henüz başbakanlığı döneminde de konuşuluyordu.

Ancak Yıldırım'ın, "icrai" bir görev istemediği ve bu nedenle de TBMM Başkanlığı'nı bizzat tercih ettiği yorumları yapılıyordu.

Parlamenter sistemin sona ermesinden sonra Yıldırım'ın TBMM Başkanı olması da tercihin kanıtı olarak gösteriliyordu.

Bir süredir Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un adı da İstanbul adaylığı için geçiyor.

MHP ile ittifak köprülerinin atılması nedeniyle, parti yönetiminin hesaplarını değiştirmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Yıldırım'ın, ılımlı kişiliği, Ulaştırma Bakanlığı döneminde altyapı hizmetlerine yönelik icraatları nedeniyle sadece AKP değil, başta MHP olmak üzere muhalefet partilerinin tabanından da oy alabileceğine dikkat çekiliyor.

AKP'li bir parti yöneticisi, Yıldırım'ın CHP'nin kalesi olarak da adlandırılan İzmir'de partinin oylarının artmasında büyük rolü olduğuna dikkat çekerek, İstanbul adaylığının bu nedenle düşünülebileğini belirtiyor.

Yıldırım'ın mevcut pozisyonundan memnun olduğu ve belediye başkanlığına mesafeli olduğu yönündeki iddiaları anımsattığımızda ise aynı parti yöneticisi, "Binali Bey, parti ve ülke için her zaman elini taşın altına koymuştur. Cumhurbaşkanımız rica ettiğinde bu teklifi geri çevirmez, ikna olur" görüşünü dile getiriyor.

Ankara'da Soylu gündemde

Yerel seçimlerde AKP'yi Ankara'da da zorlu bir yarış bekliyor.

CHP'nin Mansur Yavaş'ı, MHP'nin de Melih Gökçek'i adaylık için ikna etmesi halinde, milliyetçi/muhafazakar oyların bölünmesi nedeniyle AKP'nin kaybetme olasılığının yüksek olduğu yorumları yapılıyor.

Yaptırılan ölçümlerde Ankara için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun öne çıktığı kulislerde konuşuluyor.

MHP ile ittifak olması halinde Soylu'nun İzmir'e kaydırılacağı iddiaları da gündeme gelmişti.

Ancak, ittifakın çökmesi ve muhalefetin de güçlü adaylarla seçime girmesi halinde, bu ilin kaybedilme riskinin yüksek olduğu gerekçesiyle Soylu'nun Ankara adaylığına daha fazla şans tanınıyor.

Soylu seçeneği tartışılsa da Melih Gökçek'in istifasıyla görevi devralan mevcut Başkan Mustafa Tuna'nın aday gösterilmesi de olasılık dahilinde gösteriliyor.

3 döneme ve vekil adaya sınırlama

AKP yönetimi üç dönemi tamamlayan başkanların büyük bölümünü yeniden aday göstermeme eğiliminde.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da geçtiğimiz günlerde yaptığı "Üç dönemi bitiren arkadaşlarımız 'aday olmuyorum' desin" açıklamasıyla bunun işaretini vermişti.

Parti kulislerinde, Erdoğan'ın talebiyle geçen yıl birçok belediye başkanının "metal yorgunluğu" gerekçesiyle istifa ettiğine dikkat çekilerek, "Parti tabanı artık değişim istiyor, belki tamamen değil ama 3 dönemi dolduran başkanların büyük bölümü aday gösterilmeyecek" yorumları yapılıyor.

Parlamentodaki sandalye sayısı 300'ün altında olan AKP yönetiminin, milletvekili aday tercihinin ise çok sınırlı olacağı konuşuluyor.

Daha çok kadın

AKP'nin yerel seçimlerde kadın belediye başkanlarının sayısının da artırılacağı belirtiliyor.

Bu kapsamda İstanbul'da AKP'nin kazanma şansının yüksek olduğu bazı ilçelerde kadın aday gösterilmesi üzerinde duruluyor.

 Siyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Başkan Tanju Özcan'a karşı harekete geçtiler

Başkan Tanju Özcan'a karşı harekete geçtiler Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın 'yabancı uyruklulara yardım yapı...

Mansur Yavaş bir sözünü daha yerine getirdi Osmanlıspor'a kötü haber!

Mansur Yavaş bir sözünü daha yerine getirdi Osmanlıspor'a kötü haber! Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturan Mansur Yavaş, seçim öncesinde verdiği sözlerden birini daha yer...

Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu mazbata sonrası ilk kez konuştu

Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu mazbata sonrası ilk kez konuştu Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım’ın başörtüsüne yönelik çirkin saldırılar sonrası yaptığı açıklamalarla büyük...

Erkan Tan'dan çok tartışılacak bir 'Ekrem İmamoğlu' yorumu daha!

Erkan Tan'dan çok tartışılacak bir 'Ekrem İmamoğlu' yorumu daha! Spiker Erkan Tan, mazbatasını alarak İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu için canlı yayında, 'Ekrem İmamoğlu çalınm...

CNN Türk'ün Ekrem İmamoğlu fotomontaj skandalı! Yavaş'ın eşini unuttular

CNN Türk'ün Ekrem İmamoğlu fotomontaj skandalı! Yavaş'ın eşini unuttular CNN Türk ekranlarında Mansur Yavaş'ın mazbatasını aldığı anların fotoğrafı montajlanarak, 'İşte Ekrem İmamo...

Bülent Arınç'tan İstanbul yorumu 'Demek ki ihtiyaç var'

Bülent Arınç'tan İstanbul yorumu 'Demek ki ihtiyaç var' Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Çorum’da üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Seçim sonuçlarını değerlendird...

Abdurrahman Dilipak'tan gündeme bomba gibi düşen yazı: Yaşlı adam rahatsız

Abdurrahman Dilipak'tan gündeme bomba gibi düşen yazı: Yaşlı adam rahatsız Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, heni yazısında İstanbul seçimlerine ilişkin olarak 'XYZ kuşağına, bir gec...

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı Yeni Akit ve Sabah'ın manşetleri olay oldu

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı Yeni Akit ve Sabah'ın manşetleri olay oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. YSK'nın mazbata kararının ardından Yeni ...

İşte Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası böyle hazırlandı!

İşte Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası böyle hazırlandı! İSTANBUL seçim sonuçları kesinleşirken, Ekrem İmamoğlu mazbatasını almak için YSK'ya davet edildi. İmamoğlu'...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com