Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Tarım sektöründe kriz

Türkiye’deki ekonomik krizin en fazla etkilediği alanlardan biri de tarım sektörü oldu. Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşesinde tarım sektöründeki daralmaya ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. “Girdi fiyatlarındaki artış, çiftçinin üretimden çekilmesi nedeniyle tarım makinaları sektöründe satışlar durma noktasına geldi” diye yazan Ali Ekber Yıldırım, “traktör satışlarında Eylül’de yüzde 63 daralma yaşandı. Tarım alet ve makinalarında ise Ağustos ayında yüzde 41 daralma görüldü” ifadelerini kullandı.

Ali Ekber Yıldırım’ın yazısı şöyle:

Yüksek fiyat artışı nedeniyle çiftçinin girdi alamaması ve üretimin düşmesi tarım makina ve ekipman sektöründe büyük daralmaya neden oldu.

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri, 25 yıldır sektörde olduğunu ilk kez bu kadar durgun bir dönem yaşandığını söyledi. Sektörde satışların durma noktasına gelmesi nedeniyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma veya durdurma gibi seçeneklerin değerlendirildiğini anlatan İleri, "Bu dönem tarım makina ve ekipmanları için satışların en yoğun olduğu dönem olarak bilinir. Bayiler gelir çeklerini verir, ürünleri alır, en hareketli dönem yaşanırdı. Fakat bu yıl ne gelen var, ne de satış. Özellikle gübre ve diğer girdilerdeki fiyat artışı nedeniyle tüketim azaldı. Gübre satışlarının üçte bir oranında azaldığı ifade ediliyor. Bu çiftçinin üretim yapmadığı, yapamayacağı anlamına geliyor. Üretim olmayınca tarım makina ve ekipmanı da alınmıyor" dedi.

İMALAT MALİYETİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Makina ve ekipman sektörünün ana girdisinin demir çelik oldu ğunu ve onu da fiyatının dolar bazında çok yükseldiğini anlatan Selami İleri "Demir çeliği yani hammaddeyi almak kolay değil. Dolar bazında fiyatı çok arttı. İmalat için hammadde olarak demir çelik satın almak istediğinizde firmalar önce dolar ile ödeme istiyor. Hammaddeyi dolarla alan imalatçı 2.5-3 aylık bir imalat sürecinden sonra Türk Lirası ile satış yapıyor. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok. Ayrıca sektörün devletten KDV alacağı var. Bunun da bir an önce ödenmesi mahsuplaştırılması gerekiyor" dedi.

Eylül ayı itibariyle traktör satışlarında yüzde 63 daralma yaşandığını belirten İleri, "Tarım makina ve ekipmanla ilgili son veriler Ağustos ayma ait. Ağustos'ta yüzde 41 daralma görülüyor. Tarım alet ve ekipman sektörünü ayakta tutan sektörlerin başında şekerpancarı, hububat ve diğer sektörler. Son verilere baktığımızda buğday, arpa ekimi yapılması gerekiyor. Fakat çiftçi ya üretim yapmıyor veya üretim yapanlar da girdi alimim ciddi olarak düşürdü. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle pancar üretiminde de bir kaçış var. Bütün bunlar makina ve ekipman alımnı azaltıyor. Sektör şu anda büyük bir durgunluk içinde" dedi.

SEKTÖRÜ İHRACAT AYAKTA TUTUYOR

İhracatın sektörü ayakta tuttuğuna dikkat çeken Selami İleri "İhracata çalışan imalatçılar bu dönemde adeta rekor kırdı. Fakat, ihracat ile ilgili de özellikle para tahsilatı ve benzer sıkıntılar var. Biz yetkililerle görüşerek ülkeler arasında yapılacak anlaşmalarla mal takasını önerdik. Özellikle Türk Cumhuriyetleri bu konuda çok istekli. Yani biz size pamuk verelim karşılığında makina alalım diyorlar. İkili anlaşmalarla bu sağlanırsa sektör için bir çıkış yolu olabilir. Böylece dolar kullanımı da azalır. Mal takası konusunda devlet öncülük yaparsa sadece bizim sektöre değil bir çok sektöre katkısı olacaktır" bilgisini verdi.

KREDİ VE DESTEKLERDE İYİLEŞME YAPILMALI

Ziraat Bankası'nın 25 bin liraya kadar yüzde 75 faiz indirimli küçük ekipman kredisi verdiğini vurgulayan Selami İleri, bu kredinin limitinin artırılması, dosya masraflarının devlet tarafından karşılanması ve yüzde 100 düşük faizli olarak verilmesinin sektörde satışları artırabileceğini ifade etti. Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri Sel'ami İleri, tarım sektöründe desteklerin küçük üreticiye de büyük üreticiye de aynı oranda verildiğini hatırlatarak desteklerin de ölçeğe göre verilmesini önerdi. Traktör, makina ve ekipman parkının çok eskidiğini vurgulayan Selami İleri, eski ama kullanılabilir makina ve ekipmanların elden geçirilerek üçüncü dünya ülkelerine hibe edilmesinin de sektörde bir yenilemeye ve hareketliliğe neden olacağını söyledi.

CARİ AÇIĞI KAPATAN SEKTÖR OLMAK İSTİYOR

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, yerli makina üreterek bugüne kadar olduğu gibi cari açığı kapatan sektör olmak istediklerini belirterek şu bilgileri verdi: "Tarım makine ve ekipman üretimi yapanlar, yazlık, gayrimenkul veya başka alanlara yatırım yapmıyor. Kendi sektörüne imalata, üretime yatırım yapıyor. Yatırım yapan ve istihdam yaratan bu sektöre devletimizin de destek olmasını bekliyoruz. Şu anda sektörde ciddi bir daralma ve durgunluk var. Bunu atlatmamız gerekiyor. Yoksa hiç beklemediğimiz büyük sıkıntılar olabilir. O zaman bizim ürettiğimiz makinalar ithal edilir. Biz ithalat değil ihracat yapmak istiyoruz. Zaten ihracatta çok iyi durumdayız. Bakın devletin verdiği fuar desteği ve teşviklerle ülkemizi ürettiğimiz ürünleri tanıtıyor ve sonuçlarını da alıyoruz. Ben firma olarak Avustralya yakınlarında Yeni Kalendonya'ya, Küba'ya, Uruguay'a makina ihraç ediyorum. Bu şekilde çalışan çok imalatçı var. Bu sektöre verilecek desteklerle biz bu ihracatı artırır ve yaşanan durgunluğu aşarız."Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kılıçdaroğlu Akşener görüşmesi sona erdi! Ortak mutabakat...

Kılıçdaroğlu Akşener görüşmesi sona erdi! Ortak mutabakat... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İYİ Parti Genel Merkezindeki ...

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu!

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu! BURDUR Valiliği Hukuk İşleri Müdürü Taceddin Özeren evinde ölü olarak bulundu. Kalp rahatsızlığı bulundu belirtilen...

CHP'nin Adayına Kardeş Rakip

CHP'nin Adayına Kardeş Rakip CHP'nin Adayına Kardeş Rakip : Gönen'de seçim başka geçecek

Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı

Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı

Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar!

Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar! Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar!

Eğirdir’e Sürpriz Aday

Eğirdir’e Sürpriz Aday Eğirdir’e Sürpriz Aday

Emniyet'e 10 bin yeni bekçi alınması kararlaştırıldı

Emniyet'e 10 bin yeni bekçi alınması kararlaştırıldı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle b...

Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı

Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı

Bir Tıkla Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor mu Öğrenin!

Bir Tıkla Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor mu Öğrenin! MTA'nın yeni hizmeti olan Fay hattı sorgulama uygulaması hizmete gird.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Seni Çok Özlüyoruz
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com