Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Türkiye’ye Örnek Olan Projede ONUN İMZASI VAR

Isparta eski Belediye Başkanı Altan Raşit Civan, 1989 yılında BELMAŞ’ı kurup o dönemde 120 bin nüfuslu Isparta’da 7 bin 200 konut ürettiğini belirterek; “Benim bu projem daha sonra Türkiye’ye örnek oldu, TOKİ şimdi binlerce konut üretiyor” dedi. 

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilciliği sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bu doğrultuda, mesleki söyleşi programları icra eden temsilcilik, geçtiğimiz gün Isparta kamuoyunun yakından tanıdığı İnşaat Mühendisi ve Isparta eski Belediye Başkanı Altan Raşit Civan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘İnşaat Mühendisliğinin dünü, bugünü ve yarını’ konulu söyleşi düzenledi. 

KORKMAZ; “BAŞKANIMIZIN ENGİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAĞIZ” 

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilciliği’nin Hastane caddesinde bulunan merkezinde gerçekleştirilen programa çok sayıda oda üyesi katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilcisi Şeref Korkmaz; “Öncelikle hepinize hoşgeldiniz diyorum ve davetimizi kırmayarak programımıza katılan Isparta Belediyesi eski Başkanı Altan Raşit Civan Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi kendisi İnşaat Mühendisidir, yani bizim meslektaşımızdır. Bugün burada, kendisinin engin tecrübelerinden yararlanacağız. Ben şimdi sözü sayın Başkanımıza bırakıyorum” dedi. 

CİVAN; “SENİR’DE DOĞDUM, BÜYÜK GÖKÇELİ’DE BÜYÜDÜM” 

Programda daha sonra Isparta eski Belediye Başkanı Altan Raşit Civan yaklaşık bir saat süren bir konuşma yaptı. Civan konuşmasında; “Sizler benim meslektaşımsınız. Beni sizlerle buluşturan sayın Başkan Şeref Korkmaz’a teşekkür ediyorum. Ben konuşmamı sizlere üç bölümde sunacağım. Birinci bölümde kim olduğumu anlatacağım. İkinci bölümde acizane sizlere mesleki tavsiyelerimi ileteceğim. Üçüncü bölümde de sizlerin merak ettiği soruların cevaplandırıldığı soru – cevap bölümü olacak. Ben 1955’te Senir Kasabasında doğdum, Büyükgökçeli Kasabasında büyüdüm. 60 yıllık inşaatçıyım, 44 yıllık Mühendisim. Babam rahmetli çok iyi bir yapı ustasıydı. Beni çok iyi yetiştirdi. ARC İnşaat şirketini kurdum ve halen de bu şirketimi aktif olarak çalıştırıyorum. 

“İSTEYEN DEĞİL, İSTENİLEN KİŞİ OLUN” 

1978’de askerden döndüm ve Belediye Başkanı benim ustam Fuat Uyar beni Isparta Belediyesine aldı ve Fen İşleri Müdürü yaptı. O dönemde daha 30 yaşındaydım. Ama bana böylesine önemli görev verildi. Sizlere tavsiyem hiçbir zaman görevde isteyen değil, istenen, işinizde kişi aranan kişi olun. Çünkü, ancak böyle olursa doğru bildiğinizi yapabilirsiniz. 

“DÜRÜSTLÜK MEZİYET DEĞİL, HERKESTE OLMASI GEREKEN BİR VASIFTIR” 

Isparta Belediyesinde Fuat Başkanımın ardından rahmetli Doğan Kımıllı Belediye Başkanı oldu. Ben, Isparta Belediyesinde 1979 – 1984 yılları arasında Belediye Başkanlığı yaptım. O dönemde bir ara adım Belediye Başkan adaylığında geçti. Dürüstlük aslında meziyet değildir, insanlarda normalde olması gereken bir vasıftır. Evet, ben dürüsttüm ve işimi de dürüstçe yaptım. Ancak, Ziya Zeynelgil Başkanım benden daha dürüsttü. Kendisi 1984 – 1989 yılları arasında Belediye Başkanlığı yaptı ve o dönemdeki Anap iktidarının tüm nimetlerini Isparta’ya yağdırdı. Isparta Belediyesinden ayrıldım ve bir ara serbest olarak müteahhitlik yaptım. O dönemde siyasete atıldım. Sonra Belediye Başkanlığı görevini ben aldım. Ben, Başkan olmadan önce partimin Merkez ilçe 2. Başkanıydım. O dönemde partimde belediye başkan aday adayları arasında bir ön seçim yapıldı. Ben, o seçimde benimle birlikte aday adayı olan arkadaşların aldıkları oyların iki katı oy aldım. O zamanlar kamuoyunda ‘bizi köylü mü yönetecek’ dediler. Ama ben seçimlere girdim ve 13 Şubat 1989’da % 68,7 oy oranıyla seçimleri kazanarak Belediye Başkanı oldum. O dönemde imkanları zorlayarak iyi hizmetler de yaptım. 1989 yılında 9 ay, 1990 yılında 12 ay, 1991 yılında 12 ay olmak üzere 33 ay görev yaptım. 1992’de dediler bir hareket yapalım ve DYP’den istifa edin Refah Partisine geçtim. O dönemde partinin İstanbul İl Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile ve Ankara Milletvekili Melih Gökçek ile defalarca görüşmelerim oldu. 

“İKİ BÜYÜK ŞEHRİN GENEL SEKTERLİĞİNİ İKİŞER KEZ YAPTIM” 

Neticede Belediye Başkanlığı görevinden sonra 1996 yılında Ankara EGO Genel Müdürü oldum. 1999 – 2000 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri oldum. 2002 – 2004 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yaptım. 2009 – 2011 yıllarında ise bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yaptım. Böylece, hem Ankara hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğini ikişer kez yapmış tek kişi benim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına Kadir Topbaş gelince ben görevden ayrıldım. 

“ISPARTA BELEDİYESİ TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRMELİ” 

Isparta Belediyesi için üzüldüğüm bir şey var. O da kalifiyeli teknik eleman yetişmiyor. Belediye’yi ileriye götürecek, ayakta tutacak işinin uzmanı insanlara ihtiyaç var. Bunu, Mehmet Aybatılı’ya da, Yusuf Ziya Günaydın’a da söyledim. Isparta Belediyesinde şuandaki teknik kadro benim 1989 yılında kurduğum kadrodur. Yeni ve umut vaad eden elemanlar alın onları yetiştirin dedim. 

“BELMAŞ İLE UCUZ KONUTTA  TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDUK” 

Bilindiği gibi, şuanda Türkiye genelinde TOKİ vasıtasıyla bir ucuz konut projesi uygulanıyor. Türkiye’de ucuz konut olgusunu ilk başlatan benim. Zira, Belediye Başkanlığına seçildikten sonra özellikle fakir – fukaranın ev sahibi olabilmesi için ucuz konut üretelim dedik ve BELMAŞ’ı kurduk. O dönemde Isparta’nın nüfusu 120 bin idi ve ben 7 bin 200 konut yaptım. Dolayısıyla, BELMAŞ ile Isparta’da başlattığımız bu konut projesi daha sonra tüm Türkiye’ye örnek oldu. Belmaş’tan Kiptaş çıktı. Ardından kurulan TOKİ, Belmaş ve Kiptaş gibi çalışmaya başladı. Türkiye’deki ucuz konut projesinin düşüncesinin Isparta’dan çıkmış olması beni hala mutlu etmektedir. Zira, şuanda TOKİ tarafından uygulanan ucuz konut projeleriyle binlerce, hatta milyonlarca kişi ev sahibi olmaktadır” dedi. Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kılıçdaroğlu Akşener görüşmesi sona erdi! Ortak mutabakat...

Kılıçdaroğlu Akşener görüşmesi sona erdi! Ortak mutabakat... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İYİ Parti Genel Merkezindeki ...

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu!

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu! BURDUR Valiliği Hukuk İşleri Müdürü Taceddin Özeren evinde ölü olarak bulundu. Kalp rahatsızlığı bulundu belirtilen...

CHP'nin Adayına Kardeş Rakip

CHP'nin Adayına Kardeş Rakip CHP'nin Adayına Kardeş Rakip : Gönen'de seçim başka geçecek

Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı

Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı Eğirdir Gölü'nde Su Çekildi, İskele Ortada Kaldı

Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar!

Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar! Recep Özel'den Bürokrasiye Ayar!

Eğirdir’e Sürpriz Aday

Eğirdir’e Sürpriz Aday Eğirdir’e Sürpriz Aday

Emniyet'e 10 bin yeni bekçi alınması kararlaştırıldı

Emniyet'e 10 bin yeni bekçi alınması kararlaştırıldı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle b...

Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı

Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı Ali Bolat Coşkulu Bir Kalabalıkla Başvurusunu Yaptı

Bir Tıkla Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor mu Öğrenin!

Bir Tıkla Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor mu Öğrenin! MTA'nın yeni hizmeti olan Fay hattı sorgulama uygulaması hizmete gird.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Seni Çok Özlüyoruz
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com