Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Ramazan Ayı Sigaradan Kurtulmak İçin Bir Fırsat

Kişioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayında oruç dolayısıyla sigaranın içerdiği 4 binin üzerindeki kanserojen maddeden uzak kalmanın vücudun temizlenmesi açısından çok faydalı olacağını ifade etti.

Sigarayı hazırlıksız birden bire bırakmanın son derece güç olacağını belirten Kişioğlu, bu nedenle Ramazan ayından önce sigara ve kahve tüketiminin azaltılması ve yemek düzeninin ayarlanarak vücudun oruca hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Kişioğlu, Ramazan ayı başlar başlamaz sigarayı bırakma kararlılığı gösterilmesini ve bu kararın çevreye açıklanarak sosyal destek alınması önerdi. Kişioğlu, ayrıca kahve ile sigara içme alışkanlığına sahip kişilerin de bu dönemde kahve yerine ıhlamur ve meyve çayı içmesini tavsiye etti.

Sigaranın bir "dost" olarak görülmesinden vazgeçilmesi gerektiğini aktaran Kişioğlu, ağır sigara tiryakilerinin bile Ramazan ayı boyunca oruç dolayısıyla 10-15 saat sigaradan uzak kalabildiklerine işaret etti.

Bir ay boyunca bu kadar uzun süre sigaradan uzak durmayı başarabilen bir kişinin, sigarayı tamamen bırakmayı düşünmesi gerektiğini vurgulayan Kişioğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Her insan yeterince isterse, doğru motivasyonlarla sigaradan kurtulabilir. Sigarasızlık nedeniyle görülen el titremesi ve heyecan gibi ataklar 20-25 saniye sürer. Atak süresince sigara içilmediği takdirde bu istek geçer. Tiryakilerin işte bu sırada farklı şeylerle meşgul olmaları gerekir. İftardan sonraki birkaç saat kontrol edildiği takdirde de kendi iradeleriyle sigarayı bırakabilirler. Ramazan ayını sigarasız geçirmeyi başaranların öz güvenleri artar ve bırakma kararlılığını Ramazan ayı sonunda da sürdürebilirler. Bu vesileyle sigarayı bırakan kişi, hem sağlıklı bir hayata başlar hem de kontrolün kendinde olduğunu, iradenin ne kadar kuvvetli olduğunu hissederek, kendine olan güveni artarak sosyolojik yararı da görülür."Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı Aramalarda Bakın Neler Çıktı....

ISUBÜ 1 Yaşında!

ISUBÜ 1 Yaşında! ISUBÜ 1 Yaşında!

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Sema Çalışkan'a Özel Davet

Sema Çalışkan'a Özel Davet Sema Çalışkan'a Özel Davet

ADD’den 19 Mayıs İftarı

ADD’den 19 Mayıs İftarı ADD’den 19 Mayıs İftarı

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi 12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN Dostça Kardeşçe Bir Ramazan Olsun

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin 3. Balık Ekmek Şenliği Etkinlikleri kapsa...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com