Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Ramazan Ayı Sigaradan Kurtulmak İçin Bir Fırsat

Kişioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayında oruç dolayısıyla sigaranın içerdiği 4 binin üzerindeki kanserojen maddeden uzak kalmanın vücudun temizlenmesi açısından çok faydalı olacağını ifade etti.

Sigarayı hazırlıksız birden bire bırakmanın son derece güç olacağını belirten Kişioğlu, bu nedenle Ramazan ayından önce sigara ve kahve tüketiminin azaltılması ve yemek düzeninin ayarlanarak vücudun oruca hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Kişioğlu, Ramazan ayı başlar başlamaz sigarayı bırakma kararlılığı gösterilmesini ve bu kararın çevreye açıklanarak sosyal destek alınması önerdi. Kişioğlu, ayrıca kahve ile sigara içme alışkanlığına sahip kişilerin de bu dönemde kahve yerine ıhlamur ve meyve çayı içmesini tavsiye etti.

Sigaranın bir "dost" olarak görülmesinden vazgeçilmesi gerektiğini aktaran Kişioğlu, ağır sigara tiryakilerinin bile Ramazan ayı boyunca oruç dolayısıyla 10-15 saat sigaradan uzak kalabildiklerine işaret etti.

Bir ay boyunca bu kadar uzun süre sigaradan uzak durmayı başarabilen bir kişinin, sigarayı tamamen bırakmayı düşünmesi gerektiğini vurgulayan Kişioğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Her insan yeterince isterse, doğru motivasyonlarla sigaradan kurtulabilir. Sigarasızlık nedeniyle görülen el titremesi ve heyecan gibi ataklar 20-25 saniye sürer. Atak süresince sigara içilmediği takdirde bu istek geçer. Tiryakilerin işte bu sırada farklı şeylerle meşgul olmaları gerekir. İftardan sonraki birkaç saat kontrol edildiği takdirde de kendi iradeleriyle sigarayı bırakabilirler. Ramazan ayını sigarasız geçirmeyi başaranların öz güvenleri artar ve bırakma kararlılığını Ramazan ayı sonunda da sürdürebilirler. Bu vesileyle sigarayı bırakan kişi, hem sağlıklı bir hayata başlar hem de kontrolün kendinde olduğunu, iradenin ne kadar kuvvetli olduğunu hissederek, kendine olan güveni artarak sosyolojik yararı da görülür."Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

NE HABER ISPARTA GAZETESİ ŞÜKRÜ BAŞDEİĞMEN’E ÇAKTI

NE HABER ISPARTA GAZETESİ ŞÜKRÜ BAŞDEİĞMEN’E ÇAKTI Isparta’da yayın hayatına yeni başlayan ne haber Isparta gazetesi bugün çok önemli bir habere imza attı.

Mal Beyanınızı Açıklayın!

Mal Beyanınızı Açıklayın! Gökmneoğlu'ndan Günaydın ve Başdeğirmen'e çağrı...

Seçimin Kilidini ‘13 Mahalle’ Çözecek

Seçimin Kilidini ‘13 Mahalle’ Çözecek Seçimin Kilidini ‘13 Mahalle’ Çözecek

Cesaretiniz Varsa Bunu Tartışın!

Cesaretiniz Varsa Bunu Tartışın! Cesaretiniz Varsa Bunu Tartışın!

Nescafe Tartışması

Nescafe Tartışması Siyasette Nescafe Tartışması

Onlarla argo ile değil söz ile anlaşın

Onlarla argo ile değil söz ile anlaşın Bu yürüyüş alkışlanır

Ezber bozan iddialar

Ezber bozan iddialar Ezber bozan iddialar

Gökmenoğlu'ndan Bahçeli Eleştirisi

Gökmenoğlu'ndan Bahçeli Eleştirisi Gökmenoğlu'ndan Bahçeli Eleştirisi

AYAKLARIN YERE BASSIN BAŞKAN!

AYAKLARIN YERE BASSIN BAŞKAN! Ayakların Yere Bassın Başkan!
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com