Sondakika32.com - Isparta Haberleri
ELDERE KAYALIKLARI MERMER OCAĞI OLMAKTAN KURTULDU!

Aksu ilçesinde mermer ocağı ruhsatı verilen Eldere Kayalıkları ile Dedegöl Dağının büyük bir kısmı  Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına dahil edildi. 

Dünyanın en önemli kaya tırmanışı parkurları arasında gösterilen Isparta’nın Aksu ilçesindeki Eldere kayalıkları mermer ocağı olmaktan kurtuldu. Dedegöl Dağı Kuzukulağı Yaylasında bulunan masif kayalıkların bulunduğu bölgede mermer ocağı ruhsatı verilmişti. Dağcılar ve mağaracıların büyük tepkisini çeken mermer ocağı kararının ardından bölgede eylemler yapıldı, yöre halkı da itiraz başvurularında bulundu. Çok sayıda mağara ve su kaynağına da ev sahipliği yapan bölge, Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bir kararla Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına dahil edildi. Böylece Eldere kayalıkları peynir kalıbı gibi kesilerek tonu 100 dolardan Çin’e satılmaktan kurtulmuş oldu.

Isparta’nın Aksu ilçesinde, Dedegöl Dağında bulunan Eldere Kayalıkları, dünyanın en önemli kaya tırmanışı parkurlarını barındırıyor. Bölgede çok sayıda irili ufaklı mağara ve su kaynakları da bulunuyor. Uzunlukları 600 metreyi bulan onlarca tırmanış rotasına ev sahipliği yapan kayalıklar, dünyaca ünlü dağcıların rüyalarını süslüyor. İsviçreli ünlü dağcı Michel Piola, Kuzukulağı kayalıklarını dünyadaki 5 önemli parkurdan biri olarak görüyor. Ünlü Fransız dağcılar Stéphanie Bodet ve Arnaud Petit tarafından yayınlanan ‘Parois de Legende’ (Efsane Duvarlar) adlı kitapta Türkiye’den yer alan tek parkur olan Kuzukulağı kayalıkları akıl almaz bir kararla mermer ocaklarının yağmasına açıldı.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) iki yıl önce Kuzukulağı kayalıklarının bulunduğu bölgede 100 hektarlık alanda mermer arama ruhsatı verdi. Bölgede mermer ocağı açmak isteyen özel firma, Kasım 2016’da ÇED sürecini başlatmak için Isparta Valiliği’ne başvurdu.

YÖRE HALKI, DAĞCILAR VE MAĞARACILARDAN TEPKİ GELDİ

Konuyu gündeme getiren haberimizin ardından dağcılar ve mağaracılar başta olmak üzere mermer ocağı girişimine kamuoyundan büyük tepki geldi. Yöre halkı dilekçeler ile Isparta Valiliği’ne başvurarak mermer ocağı ruhsatının iptalini isterken doğa sporcuları da geçtiğimiz Haziran ayı sonunda Kuzukulağı Yaylasında düzenledikleri festivalle tepkilerini yansıttılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Eldere Kayalıklarının altında buluşan doğa sporcuları, bölgenin mermer ocağına kurban edilmemesi yönündeki taleplerini 2200 metre yükseklikteki kayaların üstünde yaptıkları nefes kesen ipte yürüme etkinliğiyle tüm dünyaya duyurdular. Türkiye Mağaracılık Federasyonu da ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunarak bölgenin korunması için çaba harcadı.

ELDERE KAYALIKLARI VE DEDEGÖL DAĞI MİLLİ PARK OLDU

Bölge halkının ve doğa sporcularının endişeli bekleyişi sürerken Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bir karar, Eldere kayalıklarının mermer ocağı katliamından kurtulduğunu müjdeledi.

27 Kasım 2018 Tarihli ve 30608 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 378 sayılı karar ile Eldere kayalıkları ile Yaka Kanyonu ve çok sayıda mağarayı da kapsayan Dedegöl Dağlarının büyük bir kesimi Kızıldağ Milli Parkı sınırlarına dahil edildi. Böylece Eldere kayalıkları peynir kalıbı gibi kesilerek tonu 100 dolardan Çin’e satılmaktan kurtulmuş oldu. 

BÖLGENİN MİLİ PARK OLMASI İÇİN HAZIRLANAN RAPOR BEKLETİLİYORDU

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) 6. Bölge Müdürlüğü, kaya tırmanışı parkurlarını da içine alan Kuzukulağı Yaylası ile Yaka Kanyonunu da kapsayan Dedegöl Dağının yaklaşık 35 bin hektarlık kısmını Kızıldağ Milli Parkı’na dâhil etmeyi öneren bir rapor hazırlamıştı. Yaklaşık dört yıldır bakanlıkta bekletilen bu rapor, bölgenin doğa sporları merkezi olarak korunması yönündeki sivil toplum örgütleri ve kamuoyu baskısının ardından yasalaşarak yürürlüğe girdi.İlçeler  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İlaçlama Yaparken Canından Oldu

İlaçlama Yaparken Canından Oldu İlaçlama Yaparken Canından Oldu

Sengetliler iftarda buluştu

Sengetliler iftarda buluştu Sengetliler iftarda buluştu

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU?

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU? Başkanın İlk İcraatı Bakın Ne Oldu?

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok! Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI Başkan Pala Mazbatasını Aldı

Gelendost İtirazına Ret

Gelendost İtirazına Ret Gelendost İtirazına Ret
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com