Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Bir sol parti daha kararını açıkladı

Türkiye 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere odaklanırken, siyasi partiler de hazırlıklarını ve propagandalarını sürdürüyor.

Türkiye Komünist Hareketi de seçimlere dönük tavrını açıkladı. TKH tarafından konuyla ilgili olarak, "Rant yok, ihale yok, beton yok! Yağma yok, sosyalizm var" başlıklı bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Komünistler, her ne gerekçeyle olursa olsun, düzen partileri ile ittifak kurulması veya adaylarının desteklenmesine karşıdır" denirken, sosyalist unsurlarla ittifak sinyali de verildi. Açıklamada, "Türkiye Komünist Hareketi kendi göstereceği adaylar dahil olmak üzere ilkelerde ortaklaştığı sosyalist solun ortak ve bağımsız adaylarını destekleyecektir" diye belirtildi.

TKH tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Yerel yönetimler, halkın barınma, ulaşım, beslenme, su, enerji gibi en temel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağının belirlendiği ve bunların uygulamalarının hayata geçirildiği idari yapılar olmaları nedeniyle önemlidir. Merkezi iktidar temel politikaları belirlerken, bu politikaların çoğu zaman hayata geçirilmesi yerel yönetimler düzeyindeki uygulamalarda karşılığını bulur.

Bugün sermaye düzeninde, merkezi iktidar sermaye sınıfının çıkarları üzerine kurulu ve yerel yönetimler ise piyasanın egemenliği altındadır. Piyasanın ve sermayenin egemenliği, bugün yerel yönetimleri, kamusal bütün hizmetlerin metalaştırılıp sermayeye peşkeş çekildiği bir şirkete dönüştürmüş durumdadır. Kamusal hizmet yerine rant, ihale paylaşımı ve yolsuzluk, sermaye düzeninde yerel yönetimlerin temel işleyişi haline gelmiştir. Bu bağlamda, burjuva düzeninde yerel yönetimler ya da başka bir ifadeyle belediyecilik temelde arsa spekülatörleri ve inşaat patronlarına hizmet eden imar oyunları ve ihale paylaştırma kavgalarından ibarettir.

Komünistler ise yerel yönetimleri, emekçilerin yönetime doğrudan katılması için uygun yöntemler geliştirilmesi, yaşanabilir bir çevre, ulaşım, su, doğalgaz, elektrik gibi temel ihtiyaçlara güvenilir ve ücretsiz erişim, sağlıklı yapılarda barınma hakkının sağlanması, kent ile kır arasında başta gıda olmak üzere ihtiyaçların ucuz ve sürekli şekilde karşılanması, kültür, sanat ve spor faaliyetlerine erişimin yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması, ulaşım olanaklarının insan odaklı şekilde geliştirilmesi gibi toplumsal ihtiyaçların karşılanması açısından bir araç olarak değerlendirirler.

Yerel yönetimler, ancak işçi sınıfının siyasi iktidarında merkezi planlama ile birlikte, işçi sınıfı ve emekçi halkın yönetime katılması ve ihtiyaçlarının karşılanması için gerçek anlamını bulabilir.

Ancak bütün bunlarla birlikte, yerel yönetimler, sermaye düzeninde dahi, işçi sınıfı ve emekçilerin elde ettiği hakların korunmasını sağlamak, sosyalist iktidar mücadelesini ilerletmek, sosyalizmin ideolojik üstünlüğüne katkı sunmak gibi çeşitli yönlerden sosyalizm mücadelesinin önemsemesi gereken parçalarından sayılmalıdır.

Öte yandan, yerel yönetimlerin tek başlarına sosyalizme giden yolda 'aşağıdan yukarıya alternatif iktidar mekanizmaları' olacaklarına dair defalarca kez yanlışlanmış görüşlere karşı komünistler, patronların egemen olduğu bu düzenin ancak merkezi iktidarın işçi sınıfına geçmesiyle değişebileceğini ve yerel yönetimlerin ancak bu hedefin bir parçası ve aracı olarak ele alınabileceklerini söylemekten hiçbir zaman geri durmazlar.

Bu çerçevede, 31 Mart 2019’da bir kez daha sandık başına giderken düzen partilerinin özellikle 2013’teki Haziran Direnişi ile inkar edilemez biçimde bir güç olarak ortaya çıkan toplumsal tepkiyi sola yönelmekten uzaklaştırmak ve sandık tartışmalarıyla soğurmak üzere maalesef başarıyla uyguladıkları seçim oyunlarına karşı komünistler sosyalizm mücadelesinin ilerletilmesini ve işçi sınıfı ve emekçilerin temsilcilerinin siyasi mücadelede etkin hale gelmelerini sağlamayı temel seçim hedefi olarak görmektedir.

Özellikle son altı yıldır gerçekleştirilen halk oylamaları ve seçimlerde, AKP’yi ve son olarak yeni bir 'Milliyetçi Cephe' ittifakı olarak AKP ile birlikte MHP’den oluşan 'Cumhur İttifakı'nı 'geriletmek' iddiasıyla ortaya çıkan seçim stratejilerinin gerek sosyalist solu gerekse Haziran Direnişi’ni yaratan toplumsal tepkiyi CHP ve HDP üzerinden düzen muhalefetine yedekleyen yaklaşımların terk edilmesini sağlamak komünistlerin sorumluluğundadır. Bugünkü koşullarda bu sorumlulukla geliştirilebilecek her türlü direnç yetip yetmeyeceğinden bağımsız olarak bir başarı sayılmalıdır.

Patronlar, siyasi iktidar ve devlet mekanizmasıyla bir bütün oluşturan sermaye düzeninin ihtiyaç duyduğu dönüşüm, bir dönem izlenen 'Yeni Osmanlı' hayallerinin ürünü dış politika yanlışları ve kapıda bekleyen derin bir ekonomik kriz tehdidi altında bir cephe olarak hareket ettiği bu dönemde, siyasi iktidarı elinde tutan bir sermaye partisinin yerine muhalefette yer alan bir başka sermaye partisinin geçmesi bir geriletme olarak değil ancak sermaye düzenine yeni imkanlar sunma anlamına gelebilir. Komünistler, her ne gerekçeyle olursa olsun, düzen partileri ile ittifak kurulması veya adaylarının desteklenmesine karşıdır.

Türkiye’nin yaşadığı dönüşüm ve potansiyel kriz başlıkları düşünüldüğünde önümüzdeki dönemin sosyalizm mücadelesi açısından yeni olanaklar sağlayacağı görülmelidir. Bu açıdan sosyalist bir odağın yaratılması görevi hala ortadadır. Bu odağın sadece sosyalist solun bir kesiminin yan yana gelmekle yetinilecek bir yöntemle kurulamayacağı açık olmakla birlikte sosyalist solun düzen muhalefetinden bağımsızlaşması ile başlayarak bu yolun açılması önemsenmelidir. Komünistler, sosyalistlerin tüm imkanları zorlayarak ve geçici kısa vadeli çıkarlar yerine sosyalizm mücadelesinin genel çıkarları üzerinden ittifaklar kurmasını savunur.

Bunun yanı sıra Türkiye’de, ölçeklerinden bağımsız olarak, sosyalist mücadelenin toplumsal dokuda kök saldığı ve sosyalistlerin seçim kazanma potansiyelinin olduğu yerellikler de bulunmaktadır. Komünistler, Ovacık deneyiminin olumlu birikimini de gözeterek, sosyalistlerin ve komünistlerin yönettiği yerel yönetimlerin sayısının arttırılmasını da önemsemektedir.

Komünistler yerel seçimleri işçi sınıfı ile emekçilerin düzen partilerine sırtlarını dönmesi, sosyalizm mücadelesinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi, bu çerçevede bağımsız bir sosyalist odağın temellerinin atılarak düzen partilerinin ve liberalizmin etkilerinin sosyalist saflardan temizlenmesi ve yerel yönetimlere ilişkin bu temel programın yaygınlaştırılmasının sağlanması açısından bütün gücüyle değerlendirecektir.

Bu noktalardan hareketle Türkiye Komünist Hareketi kendi göstereceği adaylar dahil olmak üzere ilkelerde ortaklaştığı sosyalist solun ortak ve bağımsız adaylarını destekleyecektir.Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Necati Doğru yazdı: Dolar bir gecede 5.85'e zıplıyor! Gerçeği görün artık

Necati Doğru yazdı: Dolar bir gecede 5.85'e zıplıyor! Gerçeği görün artık Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru, doların bir gece 5.85'e çıkmasını köşesinden değerlendirdi.

GENAR'dan yerel seçim öncesi kritik açıklama: 7-8 puan düşük olacak!

GENAR'dan yerel seçim öncesi kritik açıklama: 7-8 puan düşük olacak! GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, yerel seçim öncesi kararsızlarla ilgili "Sandığa gitme 7-8 puan düşük ...

SAROS'un anketine göre Adana'da son durum

SAROS'un anketine göre Adana'da son durum SAROS'un anketine göre Adana'da son durum

İstanbul son seçim anketi geldi sonuçlar çok tartışılacak

İstanbul son seçim anketi geldi sonuçlar çok tartışılacak İstanbul için son seçim anketi Themis araştırma şirketinden geldi. 31 Mart yerel seçimlerinde kuşkusuz gözler İstan...

AK Parti Manisa'da ihraç depremi

AK Parti Manisa'da ihraç depremi AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Kırkağaç ilçesinde Cumhur İttifakı'nın adayına muhalif tavırlar sergi...

Beton Pompasının Altında Can Verdi

Beton Pompasının Altında Can Verdi Beton Pompasının Altında Can Verdi

8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar

8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar 8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar

Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı?

Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı? Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı?

Vatandaşı Aptal Sanıyorlar

Vatandaşı Aptal Sanıyorlar Vatandaşı Aptal Sanıyorlar
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com