Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Zülfikar Siyasete Alet Edilemez

Isparta’da bazı Alevi Bektaşi dedelerinin Belediye Başkanı Günaydın’a Hz. Ali’nin adaleti temsil eden Zülfikar’ının teslim edilmesine tepki gösterdi. Alevi dedeleri, “Bir toplumun kutsalı hiçbir şekilde siyasi yaşamda bazılarının nefsi ikballerine alet edilemez” dedi.

Alevi Bektaşi Toplumunun düzenlediği Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Gecesine katılan Başkan Günaydın’a Hz. Ali’nin adaleti temsil eden Zülfikar’ı takdim edildi. Gecede tüm dedeler adına konuşan Çünür Dedesi İbrahim Özdemir, ‘At binenin kılıç kuşananındır’ diyen Başkan Günaydın’a “Başkanımıza kılıcı hediye ediyoruz, Atı da 31 Mart akşamı teslim edeceğiz. At da onun olacak, kılıç da onun olacak inşallah” dedi.

Bu duruma Isparta’da Alevi dedelerinden ise tepki geldi. Isparta Aliköyü Şems-i Kamer Cemevi (Gözcüsü) Mehmet Dağdelen, Senirkent Dedeleri, Tunceli Düzgün Baba Ocağı Dedesi Mehmet Gerçek, Halis Bingöl gibi Isparta’daki İnanç Önderleri kamuoyuna “Zülfikar Siyasete Alet Edilemez” başlığıyla açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Isparta Alevi-Bektaşi İnanç önderleri (dedeleri) olarak aşağıda isimleri bulunan kurumlar olarak kamuoyuna duyurumuzdur. Sayın kamuoyu sizlere açıklamak gereğini duyduğumuz konu şudur. Bilindiği üzere görsel ve yazılı basına da yansıyan ve bizleri üzen olay Çünür Mahallesinde yaşanan yanlıştır. Şunu herkes iyi bilmelidir ki, Zülfikar ve Ali biz Alevi-Bektaşilerin ulvi bir kutsalıdır. Bir toplumun kutsalı hiçbir şekilde siyasi yaşamda bazılarının nefsi ikballerine alet edilemez.

Zira bunu yapanlar Ali nedir? Zülfikar nedir? Muhammed-i İslam nedir? Sorularının cevabını veremeyen cahillerdir. İşte bizi üzen bu cahillerin kutsal değerimiz Zülfikar’ı siyasi argüman olarak kullanmasıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın değiştirilmez hükümlerinden biri laikliktir. Bunun anlamı din ve devlet işlerinin ayrılması dini inanç gibi mukaddes değerlerin siyasete alet edilmemesi gerekmektedir. Biz Alevi-Bektaşi inancında dini hayatını yaşayan insanlar Laiklik ilkesinin yılmaz savunucularıyız. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1919 yılında kurtuluş mücadelesine başlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Hacı Bektaş Veli Dergahında kılıç kuşatılmış olup, bu tarihten sonra Alevi-Bektaşi dedeleri ve dergahlar siyasetten uzak durmuş, siyasal tercihlerini Atatürk’ün izinden gider her siyasal partiye eşit mesafede kalmışlardır.

Bir siyasi parti adayına Alevi-Bektaşilerce kutsal kabul edilen Zülfikar takdim edilmesi ve Isparta’da bulunan tüm dedeler adına destek beyanında bulunulmasını esefle karşılıyor ve kınıyoruz. Söz konusu destek açıklaması yapan şahıs haddini aşan bir beyanda bulunmuştur. Bunu yapmak onun ne hakkıdır, ne de haddidir. Biz Alevi-Bektaşi inanç önderleri olarak tüm siyasi parti ve adaylarına eşit mesafedeyiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı

Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı

Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI

Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI

Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı

Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı

SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır

SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır

Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok

Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok

Isparta Tam Kadro Katıldı

Isparta Tam Kadro Katıldı Isparta Tam Kadro Katıldı

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı Aramalarda Bakın Neler Çıktı....
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com