Sondakika32.com - Isparta Haberleri
MHP, Erdoğan'dan kaldıramayacağı kadar taviz isteyecek

Birikim Dergisi Genel Yayın Yöneteni Ömer Laçiner,  yerel seçimlerde AK Parti'nin oyunun yüzde 40'ın altına düştüğüne işaret ederek, iktidarını sürdürmesinin MHP'ye vereceği tavizlere bağlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan 3 Nisan'da İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.  Erdoğan il genel meclisindeki AK Parti çoğunluğuna göndermede bulunarak, CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesi halinde belediyeyi yönetemeyeceği savunmuş, "Çoğunluğu bizde. Şu anda hala her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek" demişti. 

Öte yandan geçen cumartesi konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli ise oy oranlarının yüzde 7 seviyesinde olduğu iddialarına yönelik olarak "Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur. 31 Mart'ta partilerin oy dağılımı en sağlıklı şekilde il genel meclisi seçimlerinde görülecektir, bu çerçevede partimizin aldığı oy oranı yüzde 18,81'dir" diye konuşmuştu.

Ömer Laçiner, TV5'te Yıldıray Oğur'un moderatörlüğünü yaptığı Medya Analiz programına konuk oldu. Seçim sonuçları analizlerini paylaşan Laçiner, 'cumhur ittifakı' üyesi MHP'nin oylarının yüzde 11-13 bandında bulunduğunu, AK Parti'nin oy oranının ise yüzde 40'ların altına düştüğünü söyledi. Erdoğan'ın iktidarını sürdürmek için MHP'ye muhtaç hale geldiğini belirten Laçiner "İmamoğlu'na söylediği 'topal ördek' hikayesi kendi başına gelecek" dedi. 

MHP'nin 'cumhur ittifakı'nın bileşeni olmasına rağmen iktidar ortağı olmadığına ve kimi zaman AK Parti'yi eleştirdiğine dikkat çeken Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, AK Parti'nin gelecekteki zorlukları göğüslemek için MHP'yi fiili olarak koalisyonun bir ortağı olmaya zorlayacağını, ancak bu sefer de MHP'nin AK Parti'nin kaldıramayacağı kadar taviz isteyeceğini savundu.

"AK Parti, MHP'nin desteğinin geriye çekilmesini kaldıracak lükste değil" diyen Laçiner, AK Parti'nin oldukça zorlu bir durumda olduğunu belirterek tökezlemesi halinde bir takım AK Partili'lerin partiyi terk edeceğini savundu. 

AK Parti ile MHP'nin yaptığı ittifakı geçmiş senelerde Gülen Cemaati ile yapılan işbirliğine benzeten Laçiner, söz konusu iki partinin farklı tarihselliğe sahip olduğuna ve rekabet halinde bulunduklarına da işaret ederek, "Bu kadar ayrı tarihlerden gelenler, birbirleriyle bu kadar mücadele etmiş olanlar, bu kadar kaynaşamazlar, bir şey olacak. (Gülen Cemaati zamanında) İktidar konsolide olduğu zamandan itibaren bu hesaplaşma başladı zaten, benzer hikayede MHP ile olabileceğine dair kuvvetli potansiyel var" diye konuştu.

 Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Erdoğan 15 gün önce CHP'ye teklif götürdü 'Maliye Bakanını siz verin'

Erdoğan 15 gün önce CHP'ye  teklif götürdü 'Maliye Bakanını siz verin' AKP ilk dönem milletvekili Emin Şirin Onuncu Köy'de Çağlar Cilara'nın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün AKP üyesi çıktı yeni gelişme

Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün AKP üyesi çıktı yeni gelişme Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün'le ilgili son dakika gelişmeler yaşanıyor. Ömer Çelik açıkladı...

Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı! Olay görüntüler

Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı! Olay görüntüler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesi töreninde bir grubun ...

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı işte o görüntüler

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı işte o görüntüler İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı. Artık resmen İstanbul Büyükşehir...

28 İTİRAZ KARARA BAĞLANDI

28 İTİRAZ KARARA BAĞLANDI 28 İtiraz Karara Bağlandı

Kahin Baba Vanga daha önce uyarmıştı! Bir kahaneti daha yaşandı

Kahin Baba Vanga daha önce uyarmıştı! Bir kahaneti daha yaşandı Tahminleri ile dünyaya damga vuran Balkanların Nostradamus'u Baba Vanga'ın Paris'te yanarak kül olan No...

Saadet Partisi yeni bina yaptırmak için bağış kampanyası başlattı

Saadet Partisi yeni bina yaptırmak için bağış kampanyası başlattı Saadet Partisi yeni bir genel merkez binası yaptırmak için bağış kampanyası başlattı.

Beyaz ete zam geldi

Beyaz ete zam geldi Beyaz ette yaşanan fiyat artışları yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. Gerekçe olarak artan maliyetler gösteriliyor...

Abdulkadir Selvi yazdı... Erdoğan YSK'dan ne bekliyor?

Abdulkadir Selvi yazdı... Erdoğan YSK'dan ne bekliyor? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan'ın MKYK toplantısında toplantısında, 'YSK’nın İstanbul’daki seçim...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com