Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İstanbul’un Surları Yıkılacak!

En büyük fitne, ağzını açanın fitne yapmakla suçlandığı bir zamanda yapılır. Bir târihçiyi aradım. “Neden târihçiler ve târihle ilgili kurumlar susuyor?” diye sordum. “Karşı çıkan, İstanbul seçimlerini baltalamakla suçlanıyor.” dedi.

Duymayanlar için ilk olsun. Duyup da duymamamazlıktan gelenler için tekrar olsun. Liselerden târih ve felsefe dersleri kalkıyor. Daha doğrusu, seçmeli oluyor. Sâdece inkılap târihi mecbûrî.

Bu ne demek? 19 Mayıs 1919’dan öncesini öğrenmen şart değil! Göktürkleri, Uygurları, Karahanlıyı, Selçukluyu, Osmanlıyı bilmen şart değil.

Bunu yapan, CHP iktidarı değil; AK Parti iktidarı.

Elin oğlu, ne güzel oyun kuruyor. CHP muhâlefette ama bugüne kadar karşı çıktığımız târih yaklaşımı, hayâta geçecek. Muhâlefet olarak ses vermediğine göre, herhâlde “Bize gerek yok. Fikirlerimiz iktidarda!” diye göbek atıyordur. Çanakkale’ye Themis heykeli diken Kemalistler, Erdoğan’ın “Anzak Günü” mesajına tek kelime etmediler. Eh kendileri de olsalar aynı şeyi yapacak ve “Anzak Tâziyesi”ni tekrar edeceklerdi.

Köşe yazarlarına baktım. Mehmet Doğan ve Zekeriya Kurşun dışında eleştiren olmadı.

Târih Kurumu’ndan ses yok. Üniversitelerin târih bölümlerinden, sivil toplum kuruluşlarından ses yok. “Geçmişle bağımız koptu” diye harf inkılabını eleştirenlerden, “Emin Oktay’ın târih kitaplarından kurtulduk.” diye sevinenlerden de ses yok. MHP’den, cılız bir ses çıktı. Tâkipçisi olacaklarmış. Çok etkilendim doğrusu. Türk târihine kara sevdâlı bir parti, ortalığı sallamalıydı.

Hâfızamız kaybolacak. Tanpınar, “Milletlerin birikmiş kudretleri, nesillerin hatâsının üzerinden atlar geçer.” diyor. Hâfızamız kaybolursa hatâların üzerinden nasıl atlayıp geçeceğimizi nereden bileceğiz?

Târih, bu sessizliği affetmeyecek!

Zekeriya Kurşun’un konuyla ilgili yazısından (23 Mayıs 2019-Yeni Şafak) okuduğuma göre, 1894 depreminden sonra İstanbul surlarının elden geçirilmesine karar verilir. Sultan II. Abdülhamid’in surları kurtarmak için başlattığı bu girişim, onun 1909 yılında tahtan indirilmesiyle rafa kaldırılır.

Daha da vahimi, Harbiye Nâzırı, surların yıkılmasını ve ortaya çıkacak arazinin satılmasını teklif eder. Surların arsalarından ve taşlarından elde edilecek parayla, askeriye için yapılması planlanan binâların giderleri karşılanacaktır. Sultan Reşad’ın bile râzı olduğu yıkıma, dönemin Maarif Nâzırı Emrullah Efendi karşı çıkar. Surların, Osmanlı târihinin en şanlı ve şerefli eserleri olarak muhâfaza edilmesi gerektiğini vurgulayan Emrullah Efendi, Bakanlar Kurulu’na şöyle sorar:

“Bu surlar yıkılırsa İstanbul’un fethini, yeni nesillere nasıl anlatacağız?”

Maarif Nâzırı haklı bulunur. Surların yıkımı engellenir.

.......

Târih derslerinin seçmeli olması, İstanbul’un surlarının yıkılması demektir.

Dün Feth-i Mübin’in 566. yıldönümü vesîlesiyle çok anlamlı bir mesaj yayınlayan ve akşam iftarda “Zulüm 1453’de başladı” sloganını hatırlatan Cumhurbaşkanımıza sormak istiyorum:

İstanbul’un surları yıkılırsa 1453'de zulmün başlamadığını, gelecek nesillere nasıl anlatacağız?

TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı Son dakika Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Burdur'da yapılacak Salda Gö...

Antalya’da hafriyat çukurunda şüpheli ölüm

Antalya’da hafriyat çukurunda şüpheli ölüm ANTALYA’da uyuşturucu bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişi, hafriyat alanındaki çukurda ölü olarak bulundu. Ceset...

HSK kararnamesi 3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti tam isim listesi

HSK kararnamesi 3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti tam isim listesi HSK kararnamesiyle 3 bin 722 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararnameyle ayrıca 20 il başsavcısının gör...

Yerel gazeteler isyan etti!

Yerel gazeteler isyan etti! Kağıt fiyatlarında yaşanan artış yerel gazeteleri çalışamaz noktaya getirdi.

100. yıl parası böyle olur… Euro’da Atatürk fotoğrafı

100. yıl parası böyle olur… Euro’da Atatürk fotoğrafı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yıl dönümü için darphanenin bastığı hatıra parasında Atatürk ...

EYT'liler Yenikapı mitinginde buluştu

EYT'liler Yenikapı mitinginde buluştu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), İstanbul Yenikapı'da düzenlenecek miting için buluşmaya başladı.

160 TL için tecavüz etti iddiası! Halı yıkamacıdan akılalmaz savunma

160 TL için tecavüz etti iddiası! Halı yıkamacıdan akılalmaz savunma 160 TL'lik borcu ödemediği için iki çocuk babası çiftçiye tecavüz ettiği öne sürülen halı yıkamacı, iftiraya uğ...

Emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih belli oldu

Emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceği tarih belli oldu Hükümet bayram öncesi emeklilere müjdeyi verdi. Milyonlarca emekliye bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta yatırılacak.

Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi

Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi Avlu Dizisinde Nevin Yıldırım Göndermesi
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com