Sondakika32.com - Isparta Haberleri
KESİNTİLİ EĞİTİME GİDİYOR
Döneminde 5+3+3 tertibinde oynanan tartışmalı eğitim sistemi oyunu, sonunda 8+3 tertibinde eğitim sistemine oyununa dönüştü. O gün bu oyun sistemine itiraz dahi edemeyenler, fırsatı yakaladıklarını düşünerek makarayı geriye sarmaya başladılar. Bugün yapılmak istenenin dünden farkı ise makaranın ve makaradaki ipin farklılığıdır.
Ne olmuştu da o güne kadar 5+3+3 olan eğitim sistemi oyunu 8+3’e çıkarılmıştı. Bir gurubun çıkıp da İmam Hatip Liselerini arka sahaları olarak ilan etmeleri üzerine, karşı gurubun kesintisiz zorunlu eğitim atağıyla sahanın kapatılmasına neden olmasıdır. Karşılıklı atakların sonucu olan ise İmam Hatip Liselerinin orta kısmıyla, kuran kurslarının kapatılmasıyla sonuçlanan mağlubiyettir.
Ak Parti iktidara gelir gelmez yenildiği bu maçın rövanşını almak için bazı ataklarda bulundu. Bu atakları önce kendi aralarında top çevirerek sürdürdü. Baktılar ki yapılan paslaşmaların gole dönüşmüyor taktik değiştirerek daha hızlı ve çok adamlı atağa geçtiler.
Bu atak öncesi başbakan verdiği ilk taktikle “ Dindar gençlik yetiştireceğim” dedi. Oyuncuları kaleye yaklaştıkça taktilerine yenisini ekleyerek “Gençlere kininizin davacısı olun” mesajını verdi. Tüm Bunlara rağmen çekilen şutların yine kaleyi bulmadığını görünce kalenin boşaltılması için 4+4+4 formülünü uygulamaya soktu.
Görülen o ki bugüne kadar sahadan hep yenik ayrılan iktidar anlayışı, bundan sonra hep galibiyetle ayrılacaktı. Bu planı da batıdan örnek alarak yaptıklarını söyleyeceklerdi. Elbette batıda bazı ülkeleri eğitimdeki oyunlarını 4+4+4 formülü üzerine kurmuştur. Ama oyunu kuralına göre oynayarak kırmızı kart görmemişlerdir.
Bakalım bizim eğitim sahamızda 4+4+4 dizilişine göre oynanacak oyunda hangi kurallar uygulanacak. Tahminimiz o ki önceliğimiz Başbakanın “Dindar gençlik yetiştirme” amacını gerçekleştirecektir. İlk dörtten sonra getirilen açık öğretimle çocuklar okula devam etmeyerek veya ettirilmeyerek birçok tarikatın açtığı kurslara devam edecektir. Yetmedi arka sahamız denilen İmam Hatip okullarının orta kısmı açılacaktır. Anılan yerlerde bugüne kadar nasıl bir dindar oyuncu yetiştirildiği ise herkesin bildiği bir gerçektir.
Bir kısımları çocukların sırtından yalılarda ve otellerde daha çok sefa sürerken, arabaları dört çarpı dörtlere dönüştürecek. Garip ve gurabalar dershanelere daha çok para par öderken, çocukları ucuz iş gücü oluşturacaktır. Her halde bu durum fukaranın yararına oynanmış bir oyun olmayacaktır.
Kız çocuklarının okula gönderilme yerine bir meta olarak görülerek alınıp satılarak, çocukken çocuk sahibi olacak. Bu durumda başbakanımızın verdiği taktik doğrultusunda üç çocuk tanımlamasına daha çok hizmet etmiş olacaktır.
Yapılan bu düzenlemeyle 70 ilde tamamlanan Okul Öncesi Eğitimin devre dışı bırakılarak, çocukların açık öğretime yönlendirilmesiyle eğitim için harcanması gereken giderler asgariye çekilerek, mali külfetten kurtulun muş olunacak. Buda gösteriyor ki iktidar olaylara müflis tüccar mantığı ile yaklaşarak paragözüyle bakacak.
İktidar Liselere girişte seçme sınavının kaldırılmasını sporda sahaya dinlenmiş oyuncu sokulması gibi düşünmektedir. Sınavla bilgi seviyesinin tam olarak ölçülmediği bir gerçektir. Ancak daha önce sınavla öğrenci alan okulları da, zemini bozulmuş futbol sahasına dönüştürme yerine, çocuğun oraya gelinceye kadarki okul başarıları değerlendirilerek zeminin sağlam kalması sağlanmalıdır.
Çocukların mesleği belli bir yaşta öğrenmesi elbette önemlidir. O yaşlarda öğrendiğimiz inançlarımızın gereği, ses eğitimi, bale, spor ve benzeri şeyler adeta belleğimize kazınmaktadır. Daha sonra öğrenilenler ise daha çabuk unutulmaktadır. Hiç öyle olmasaydı spor okulları dallarının minik takımlarını oluşturarak para harcarlar mıydı?
Kesintili bir eğitim sistemi oyununu oynamaya çalışan iktidar yapmak istediklerinin gerekçelerini açıklamakta zorlanmakta ve inandırıcı olamamaktadır. Neden 6+3+4 yapalım bizim olsun demiyor da, 4+4+4 batının sistemi olsun diye savunuyor. Buda gösteriyor ki yapılanların batı yanlısı gibi gösterilip, doğu yanlı uygulanacağı anlamına geliyor.
Başkaca bir savunma ise köylerde okulların yeniden faaliyete geçirileceğidir. Bu söze gülünür ancak. Köylerdeki okullar yıllardır kullanılmadığı için harap olmuştur. Bu alanların ıslahı için gerekli ödenek nerede? Bir başka durum ise köylerde yaşam kaldı mı? Vatandaş şehre göçüp köyler boşalmadı mı? Siz köylerde hangi çocuğa eğitim öğretim yaptıracaksınız? Sizinki boş sahalarda hayali maç kazanmaya benziyor.
Oyuna çıkılan sahanın zemini çamur hale getirilmiştir. Öncelikle saha zemininin ıslahı gerekir. Hâlbuki kendilerinin oyuncu olduğu iddiasında bulunanlar, bizim için hiçbir şey önemli değil, uzun donlu sakallı ve dindar bir gençliğin oluşturduğu ekiple her sahada oyun kazanırız diyorlar.
Aslında 4+4+4 formül yerine 6+3+4 formülüyle sahaya çıkmış olsalar daha başarılı olacaklardır. Bunlar sahaya neyle ve kiminle çıkarsa çıksın ısrarla istiklal marşına, andımıza, gençliğe hitabeye ve milli bayramlara şut atacağız derken kırmızı kart göreceklerdir. Bilsek ki uygulamaya sokulmaya çalışılan yeni oyun kurallarını doğru oynayacaklar. Ama gel görkü bu takım her oyununda faul yapmayı teyammül hale getirdiği için hep kırmızı kart görmektedir. Bu oyunda diğerlerinden daha faullü geçeceğe benzemektedir.
Oyunda yapılan bu davranışlar seyirciden tepki alıp yuhalanmalrına neden oluyor. Yuhalanmanın faturasını seyirciye kesip susturma yerine, seyircinin isteği doğrultusunda oynasalar, alkışlanacaklar. Görülen o ki buda ancak yöneticilerin kinlerinden kurtulup hoşgörüsüyle olacak iştir.
M.Koray BAŞYİĞİT
Uluslar arası Avrasya Eğitimcileri Derneği Isparta İl Temsilcisi


Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

AYAKLARIN YERE BASSIN BAŞKAN!

AYAKLARIN YERE BASSIN BAŞKAN! Ayakların Yere Bassın Başkan!

ISPARTA’DA ZİLLETE YER YOK!

ISPARTA’DA ZİLLETE YER YOK! Isparta’da Zillete Yer Yok!

BAHÇELİ GELİYOR HADİ ITKM'Yİ AÇIN!

BAHÇELİ GELİYOR HADİ ITKM'Yİ AÇIN! Bahçeli Geliyor Hadi ITKM'yi Açın!

Şehitlerimiz Saygıyla Anıldı

Şehitlerimiz Saygıyla Anıldı Şehitlerimiz Saygıyla Anıldı

Zülfikar Siyasete Alet Edilemez

Zülfikar Siyasete Alet Edilemez Alevi Dedelerinden Bu Fotoğrafa Tepki Geldi

Bağlar Mahallesi'nde Gökmenoğlu Rüzgarı

Bağlar Mahallesi'nde Gökmenoğlu Rüzgarı Bağlar Mahallesi'nde Gökmenoğlu Rüzgarı

HDP’yle Yaşadığınız Aşkı Ne Zaman Unuttunuz!

HDP’yle Yaşadığınız Aşkı Ne Zaman Unuttunuz! TBMM Başkanvekili Bilgiç’in 'Zillet İttifakına Geçit Yok' Açıklamasına Koray Aydın’dan Aynı Tonda Cevap

Gökmenoğlu Halk Otobüsleri Kooperatifini Ziyaret Etti

Gökmenoğlu Halk Otobüsleri Kooperatifini Ziyaret Etti Gökmenoğlu Halk Otobüsleri Kooperatifini Ziyaret Etti

Gökmenoğlu’ndan Başkan Günaydın’a ‘Kangal Biblosu’ Eleştirisi

Gökmenoğlu’ndan Başkan Günaydın’a ‘Kangal Biblosu’ Eleştirisi Gökmenoğlu’ndan Başkan Günaydın’a ‘Kangal Biblosu’ Eleştirisi
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com