Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Kadın görüşlerine daha fazla yer verilmeli

Toplumumuzun yüzde 49’unun kadın olmasına rağmen, kadının sesleri kesik, talepleri olmayan birer birey gibi görüldüğünü belirten Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Sema Ünlü, “Anayasa düzenlemelerinde kadının, çocukların özürlülerin yaşlıların pozitif ayrımı herkes kavramı içinde ele alınmalı. Kadın görüşlerine daha fazla yer verilmelidir” dedi.

Türk Eğitim-Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Sema ünlü, dün basın mensupları ile bir araya geldi. 4 yıldır Türk Eğitim-Sen olarak çalışma hayatında ve sendikal mücadelede kadının rolü ve beklentileri konulu çalıştay düzenlediklerini belirten Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Sema Ünlü , her çalıştayda kadın üyelerin görüşlerine yer verildiğini söyledi. Ünlü komisyon çalışmalarında, sendikal örgütlenme özelinde sivil kadın kuruluşlarında kadının konumu, çalışma hayatında fırsat eşitsizliği ve pozitif ayrımcılık, kadın çalışanların yönetim süreçlerine katılımı, iş yerinde şiddet ve mobbing, iş-aile-sosyal hayatında kadın çalışanların sorunları ve beklentileri, bürokrasinin ve siyasetin kadın çalışanların sorunlarına yaklaşımı, eksiklikler ve beklentileri, yeni Anayasada kadın sorunlarının çözümüne yönelik yapılması gereken düzenleme konularının ele alındığına değindi. Toplumumuzun yüzde 49’unun kadın olmasına rağmen, kadının sesleri kesik, talepleri olmayan birer birey gibi görüldüğünü belirten Ünlü, Anayasa düzenlemelerinde kadının, çocukların özürlülerin yaşlıların pozitif ayrımı herkes kavramı içinde ele alınmalı. Kadın görüşlerine daha fazla yer verilmelidir” dedi.

Ünlü konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Kadın yönetilendir hatta bazen çok itiraz ederse öldürülen, çocuk yaşta evlendirilen, boşandıktan sonra bile mülkiyeti bitmeyen bir varlıktır. Kadın annedir, evlattır, yemekçidir, bulaşıkçıdır, temizlikçidir ve bütün bunları en iyi şekilde yerine getirmekle sorumludur. Burada kadına destek ve yardımcı da yok denecek kadar azdır. Bütün bunlar kadınların iş hayatında, sivil toplum görevlerinde ve siyasette neden yer almadıklarının göstergesidir.

Nüfusunun yarısı kadın olan ülkemizde, kadının çalışma hayatında, sivil toplum örgütlerinde, siyasi hayatta yeterince olmamasının nedenleri ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması konusunda çalışmaların devam etmesi bunların çözüme kavuşturulması çok önemlidir. Her alanda, Türk Eğitim-Sen olarak ortaya konulan konular tartışılmalı, kadın ivedilikle, sosyal, siyasi ve çalışma hayatında güçlendirilmeli, daha çok kadın milletvekili yönetici ve lider olabilmeli, kadının girişimci ve üretken yapısındaki engeller ortadan kaldırılmalıdır.

Düzenlemesi yapılan anayasa çalışmalarına kadın sivil toplum örgütlerinin katılımı sağlanmalı kadın görüşüne daha fazla yer verilmelidir.

Anayasa düzenlemelerinde kadının, çocukların özürlülerin yaşlıların pozitif ayrımı herkes kavramı içinde ele alınmalı ancak koruyucu özellikte olmalıdır.

Türk Eğitim-Sen Isparta Şubesi kadın komisyonu olarak bu çalıştaya A. Sema Ünlü, Sevda Toprak, Gülay Gönbe, Şengül Büyükboyacı, Nilüfer İzciler katılmışlar ve çalışma komisyonlarında yer almışlardır. Temennimiz odur ki bu çalışmalar Türk kadını açısından hayırlara vesile olacaktır.

Çanakkale’yi geçilmez yaparak, bugünlere gelmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi, rahmetle anıyoruz.Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ISUBÜ 1 Yaşında!

ISUBÜ 1 Yaşında! ISUBÜ 1 Yaşında!

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Sema Çalışkan'a Özel Davet

Sema Çalışkan'a Özel Davet Sema Çalışkan'a Özel Davet

ADD’den 19 Mayıs İftarı

ADD’den 19 Mayıs İftarı ADD’den 19 Mayıs İftarı

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi 12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN Dostça Kardeşçe Bir Ramazan Olsun

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin 3. Balık Ekmek Şenliği Etkinlikleri kapsa...

O İŞ ADAMI TUTUKLANDI!

O İŞ ADAMI TUTUKLANDI! Vatandaşı Kandır... Arsayı Sat... Terör Örgütüne Finas Sağla...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com