Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Düşük faizli  kredi müjdesi

Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) tarafından çiftçilerin sıfır ve düşük faizli kredi kullanabilmesi konusundaki 22 Şubat 2012 tarihinde çıkan Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili tebliğin yayımlandığını bildirdi. Kutlu, çiftçilerin, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olacak şekilde, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iç genelgelerini şubelerine göndermesinin ardından sıfır ve düşük faizli kredi kullanabileceğini vurguladı.

 

ASGARİ LİMİTLER

 

Çiftçilerin hayvancılık, arıcılık, kanatlı sektörleri ile kontrollü örtü altı tarımında kredi kullanabilmeleri için tebliğde asgari sayıların belirlendiğini, kredi kullanabilmeleri için çiftçilerin belirtilen konularda asgari limitleri sağlamaları gerektiğini bildiren  Kutlu şunları kaydetti:

“Çiftçilerimizin, Büyükbaş süt sığırı ve damızlık etçi sığır, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvan besiciliği konularında, 10 baş ve üzerinde damızlık süt sığırı yetiştiriciliği işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmaları, damızlık düve yetiştiriciliğinde, 50 baş ve üzerinde işletme kurmaları veya işletme kapasitesini 50 baş ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir.   Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, koyun için en az 50 baş, keçi (saanen, Kilis, Domaskus, Ankara keçisi yetiştiriciliği ve kıl keçisi ırk ıslahı amacıyla belirtilen ırklarla melezleme suretiyle yapılan yetiştiricilik) için en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurmaları veya işletme kapasitesini bu kapasiteler üzerine çıkarması, küçükbaş hayvan besiciliğinde, 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmaları zorunludur. Arıcılıkta, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı asgari 50 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile üretim yapmaları veya mevcut arılı kovan sayısının 50 adet ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir. Kanatlı sektöründe, damızlık ve/veya ticari üretim yapacak işletmelerde asgari; etlik piliç yetiştiriciliğinde 10 bin adet, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5 bin adet, hindi yetiştiriciliğinde 2 bin 500 adet, kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 2 bin adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekliliği vardır.”

 

ÖRTÜ ALTI TARIM 

 Kutlu,  kontrollü örtü altı tarımında, kontrollü örtü altı üretme koşullarına sahip en az bir dekar büyüklüğündeki seralarda, Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmeler ile hazırladıkları fizibilite raporları Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelerin, onaylanan fizibilite raporlarının dikkate alınacağını bildirdi.

Düşük faizli kredi kullanımı için belirtilen asgari ölçülerin dışında, tebliğde her konu için, işletmede kullanılmak üzere kredi verilecek çeşitli alet ve ekipmanların belirtildiğini bildiren Kutlu, çeşitli konular için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca tutulan kayıt sistemleri şartının arandığını vurguladı. Kutlu, çiftçilerin düşük faizli kredi kullanabilmesi için tebliğde belirtilen şartları sağlamaları, ayrıca,  Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin usul, esas ve mevzuatları çerçevesinde kredi kullanımına uygun bulunmaları gerektiğini belirtti.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) de iç genelgelerini bir an önce şubelerine gönderip, kredi kullanımını başlatmalarını beklediklerini açıklayan  Kutlu,“Kredi bekleyen üreticilerimizin mağduriyetinin  sona ermesi sevindiricidir. Yarım kalmış yatırımların tamamlanabilmesi, hayvancılığımız ve tarımsal üretimimiz için fevkalade önemli bulduğumuz bir konunun sonuçlanması çiftçimiz kadar ülkemiz için de yararlı olacaktır” dedi.

 

FAİZ ORANLARI YÜZDE 0 -7.5 ARASINDA  

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, bu yıl, yatırım kredilerinde bazı konularda yatırım dönemi ve işletme dönemine ayrı faiz uygulanacak. Yatırım kredilerinde uygulanacak sübvansiyon oranları yüzde 25 ile yüzde 100 arasında değişecek. Tarımsal kredilerde, sıfır ve düşük faizli kredi kullanımında kredi üst limitleri aşılamayacak. Karara göre, 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihleri arasında bitkisel üretim, hayvansal üretim ve muhtelif konularda işletme ve yatırım kredi kullanabilecekler.  Bakanlar Kurulu kararına göre tarımsal kredilere uygulanacak olan faiz oranlarının belirlenmesinde Ziraat Bankası tarımsal kredi cari faiz oranı dikkate alınacak. Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarımsal krediler için uyguladığı cari faiz oranı, bugün itibariyle yüzde 10 seviyesinde bulunuyor. İndirim oranlarının uygulanmasında konularına göre yüzde 25 ile yüzde 100  arasında indirim yapılmak suretiyle değişken faiz uygulanacak. Bu durumda düşük faizli krediler yüzde 0 (sıfır) ile yüzde 7,5 arasında değişecek. İndirim oranları dikkate alındığında örneğin damızlık etçi sığır ve damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile modern basınçlı sulama sitemleri konularında kullanılacak işletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz oranı yüzde 0 (sıfır) olacak.

Üreticilere kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredisi limitleri konularına göre 35 bin lira ile 20 milyon lira arasında değişecek.  Kredi vadeleri işletme kredilerinde 18 ayı, yatırım kredilerinde 7 yılı geçmemek üzere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kendi uygulamaları esas alınarak belirlenecek. Yatırım dönemi her bir üretim konusu için yapılacak olan projeksiyona bağlı olarak 24 ayı geçmemek üzere Ziraat Bankası tarafından belirlenecek.  Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine kanuni takipte borcu bulunan veya bu hesaplarda kayıtlı olan borçları yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden üreticiler, bu karardan yararlanamayacak.  Kararname kapsamında kredi kullanmak isteyen üreticilerimizin, 31 Aralık 2012 tarihine kadar T.C. Ziraat Bankası şubelerine veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. 2004 yılından bu yana uygulanan düşük faizli tarımsal krediler, Ağustos 2011 tarihinden bu yana kaynak yetersizliğinden dolayı kullanılamıyordu.Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı

Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı Isparta Başsavcılığına Mustafa Akbulut Atandı

Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI

Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI Isparta Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ GAZİANTEP'E ATANDI

Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı

Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı Öğretmenlikten İhraç Edilmişti... Tutuklandı

SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır

SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır SDܒden Isparta’ya Yüksek Katma Değer Sağlayacak Altyapı Hazır

Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok

Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok Bayram Temizliği Gibi / FETÖ'ye Kaçış Yok

Isparta Tam Kadro Katıldı

Isparta Tam Kadro Katıldı Isparta Tam Kadro Katıldı

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı Aramalarda Bakın Neler Çıktı....
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com