Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Raflara geldi mi?
Bandırma`nın Edincil bölgesinde kuş gribine rastlanması vatandaşı tedirgin etti. Paniğe gerek olmadığını ifade eden Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Sezer ise bu ürünlerin piyasaya gitme şansı olmadığını söyledi.

1.2 milyon tavuğun bulunduğu Bandırma’nın Edincik bölgesinde kuş gribine rastlanması vatandaşta tedirginliğe neden oldu. Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, söz konusu bölgenin Bakanlık tarafından karantinaya alındığını ve ürün giriş çıkışına izin verilmediğini belirterek “Bu ürünlerin piyasaya gitme şansı yok” dedi.

PİYASAYA GİTME ŞANSI YOK

UZMANPARA’ya yaptığı açıklamada hem yumurta hem de et kanalıyla hastalığın insana bulaşma şansının olmadığını da hatırlatan Sezer, “Bu sadece Türkiye özelinde değil, ABD, Hollanda ve Almanya gibi diğer ülkelerde de görülen bir hastalık. Göç zamanında taşınabiliyor.
Bakanlık tarafından bölge karantinaya alınıyor ve giriş çıkışlara izin verilmiyor. Bu anlamda piyasaya gitme şansı sıfır” dedi.

'TÜKETİMİ BİRAZ ETKİLEYEBİLİR'


İnsanların basında yer alan haberlerin ardından hassasiyet gösterebileceklerini ifade eden Sezer “Kuş gribi vakası tüketimi biraz etkileyebilir ama büyük oranda etkileyeceğini düşünmüyorum. Tüketiciler artık daha bilinçli” diye konuştu.

'YENİ SALGIN OLMAZSA HASTALIK YAYILMAZ'


İhracatın da çok büyük oranda etkilenmesini beklemediğini aktaran Sezer, sadece karantina bölgelerinde geçişin yasaklandığını diğer bölgelerde ise sıkıntı bulunmadığını söyledi.
Sezer ayrıca, yeni salgın olmadığı sürece hastalığın yayılmayacağını da sözlerine ekledi.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca da vatandaşın telaşlanmasına neden olacak bir durumun olmadığını söyledi.

ULUSLARARASI DUYURU YAPILDI

Olayın tespit edilir edilmez kontrol altına alındığını aktaran Koca “Tüketicimiz geçmiş dönemlerden bilinç kazandı. Satışlarda düşüş olmayacaktır” dedi.

'İHRACATI ETKİLEMEZ'

İhracat tarafında ise dün yapılan açıklama ile konunun uluslararası bazda duyurulduğunu ifade eden Koca “Şayet bu noktada yasak koyan olursa da kaldırtacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.
Kuş gribinin gıdayla bulaşma riskinin de olmadığını aktaran Koca, beyaz etçiler olarak 2000 yılından itibaren tedbirler aldıklarını ve almaya devam ettiklerini, bu çerçevede de olayın erken tespitiyle artık yayılma riskinin de olmadığını kaydetti.Sağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İthal ette bakteri iddiası

İthal ette bakteri iddiası İthal ette bakteri iddiası

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak!

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak! Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleriyle dünyanın yıldızı haline gelen Türkiye, yaşlı bakımında da marka olmaya...

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kanser merkezlerinin 81 ile yayılacağını, kanser ilaçlarını üretmek için çalışma yapı...

CHP'den Abdullah Gül ve SP'ye bomba teklif

CHP'den Abdullah Gül ve SP'ye bomba teklif CHP'den Abdullah Gül ve SP'ye bomba teklif

MHP'den 5, CHP'den 10 vekil İYİ Parti yolcusu

MHP'den 5, CHP'den 10 vekil İYİ Parti yolcusu MHP'den 5, CHP'den 10 vekil İYİ Parti yolcusu

Türk beyaz çayından kanser ilacı

Türk beyaz çayından kanser ilacı Türk beyaz çayından kanser ilacı

Bahçeli boks eldivenlerini giydi

Bahçeli boks eldivenlerini giydi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Federasyon A...

Canan Karatay sağlıklı yaşam için olmazsa olmazı açıkladı

Canan Karatay sağlıklı yaşam için olmazsa olmazı açıkladı İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 'Başta diyabet olmak üzere tüm kronik hastalıkla...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Tam Bir Rezalet
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com