Sondakika32.com - Isparta Haberleri
BU RÖPERTAJ ÇOK KONUŞULUR

BU RÖPERTAJ ÇOK KONUŞULUR

HDP Isparta Milletvekili Adayı Hazni Arslan sondakika22.com.a konuştu...


Tüm Türkiye’nin merakla beklediği 7 Haziran seçimlerinin kilit partisi konumunda olan HDP’nin HDP Isparta Milletvekili Adayı Hazni Arslan ile röportaj yapan Gazeteci Nejat Özdoğan çarpıcı sorularla 7 Haziran seçimlerine ışık tuttu...

 İşte o röportaj....

Nejat Özdoğan; Hazni Bey siz HDP’ninIsparta’dan1. sıra adayısınız.  

Nasıl gidiyor ısparta’da siyasi çalışmalarınız. Sahadan nasıl dönüş alıyorsunuz?

Hazni Arslan; Isparta’da siyasi çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Aslında ben inşaatta duvar ve sıva ustasıyım. Gündüzleri çoğu zaman işteyim ama akşam evleri geziyor halkla her yerde konuşmaya kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Halkla temas etmek halkın sorunlarını dinlemek taleplerini almak aramızdaki iletişimi güçlendirmekle kalmayıp, halkın bize karşı olan bakış açısını da değiştiriyoruz. doğrusunu söylemek gerekirse  partimize yönelik büyük bir ilgi var ve bu bizi çok sevindiriyor.


Özdoğan ; SizHDP’nin barajı aşacağına inanıyor musunuz? Elinizdeki veriler nedir? Anket vesaire ne gibi çalışmalarınız var?

H. Aslan; Toplumun ilgi ve alakasına baktığımız zaman baraj sorunumuz yok. Türkiye halklarının bize dönük beklentilerine bile baktığımızda hatta basının yoğun işleyişi bile kamuoyunda oluşan HDP gerçeğiyle alakalı. Burdan baktığımızda uygulanan barajın artık aşıldığı ve türkiye halklarının, siyasetçilerin barajı korumacı tavrını kendileri değiştirerek olaya el koyduğunu söyleyebiliriz. Belki de en değerlisi de bu ‘’ halkın olaya el koyması’’

Isparta yereline özgü klasik anket tarzı şeyler yapmadık ama büyük araştırma şirketleri ulusal televizyonlara çıkıp barajın aşıldığını hatta bir sürprizin kapıda olduğunu söylüyorlar.

N. Özdoğan; Isparta’daki hedefiniz nedir?

H. Aslan; Isparta’da seçim sürecine başladığımızda oylarımızın alt limitini 20 bin olarak belirledik.

N. Özdoğan; İstemek var, bir de gerçekler var... Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığınız oy 4-5 bin...Net olarak cevaplarsanız durum nedir?

H. Aslan Aslında söylediğim alt limit. Türkiye’deki mevcut siyasi atmosfer, ne olduğu belirsiz başkanlık söylemleri, yolsuzluk-yoksulluk gerçeğini göz önüne bulundurduğunuzda ve partimizin baraj altında kalışının bunların devamının önünü açacağını düşündüğünüzde siz de bunun olası olabileceği sonucuna ulaşabileceksiniz. Bir de sokakta ‘’umudumuz sizde başkanlığı engelleyin’’ diyor halk. Tabii bunların bir çoğu ilk defa bize oy vereceklerini söylüyorlar.

N. Özdoğan; Peki, çalışmalar nasıl gidiyor.

H. Aslan; İyi gidiyor fena değil. Bizim geleneksel olarak oy aldığımız kesimler var. Hem onlarla görüşüyor, klasik seçmen anlayışından çıkarıp seçim çalışmaları yapmalarının önünü açmaya çalışıyoruz; hem de halkla yoğun bir temas kurma çabamız var. Aslında gördüğümüz ilgi ve alakanın morali bizi daha da ateşliyor. Ama hala ulaşamadığımız toplumsal kesimler var.  Her yere gideceğiz kendimizi ve partimizi herkese götüreceğiz. Doğru anlatırsak bu 20 binlik alt limit artıp bir sürprizle sonuçlanabilir.

N. Özdoğan. Türkiye genelinde veriler nasıldır. Barajı rahatlıkla geçebilecek misiniz?

H. Aslan; Türkiye genelindeki genel veriler darbe barajının halk tarafından anlamsızlaştırıldığı yönünde. Ama rahavete kapılmamak AKP yi daha da geriletmek gerekir. Biz umutluyuz ve eminiz baraj yıkıldı.

N Özdoğan; Sorularımı lütfen yadırgamayın. Herkes merak ediyor benim gibi... Bir parti var HDP diye. Daha düne kadar farklı gözle bakılıyordu. Fakat bugün tüm medyanın destek verdiği ve bazı Türk vatandaşların da sempati ile baktığı bir HDP var. HDP nasıl Türkiye’de kilit parti konumuna geldi? Tanıtım giderlerini ve maddi desteği nasıl sağlıyorsunuz?

H. Aslan; Kesinlikle yadırgamıyorum. Bu bize aslında şunu anlatıyor. Artık 50 yıl önceki argümanlarla siyaseti halk kabul etmiyor. Artık halk temellendirilmemiş vaatlere kanmıyor. Dünya değişiyor, insanlar araştırıyor öğreniyor. İnsanlar soruyor artık en önemlisi. Ve bu en çok da bizim politik tarzımızda somutlaşıyor. Denenmeyen bir tek bizim söylemlerimiz. Bugün siyaset yapan ve meclise giren diğer partiler daha önce iktidar oldular. Halk tanıyor onları, onların yaptıkları yapacaklarının özeti. Denenmeyen; sömürüye, talana, yoksulluğa  ve ötekileştirmeye karşı esilenlerin söylemi. Biz salonlarda kurulan bir parti değiliz halklarımızın tüm renkleri ve kimlikleriyle mücadele alanlarında kurduğu bir partiyiz. Bu ilgi bu alaka burdan geliyor.

N Özdoğan; Isparta hedefiniz nedir ve anket sonuçları nasıl?

H. Aslan; Isprtata’da hedefimiz tabiiki meclise vekil göndermek ama bunu başaramazsak da barajı yıkacak olan partimize bu konuda el vermek

N. Özdoğan; HDP meclise giremezse peki?

H. Aslan; AKP nin yaptığı bir algı operasyonun sonucu bu soru. Çünkü çok korkuyorlar. Şuan umdukları tek şey bizi baraj altında bırakıp emellerini gerçekleştirebilmek. Hatta biliyorsunuz başbakan yardımcısı çıkıp ‘’ süper olur ‘’ dedi. Ama onların bize ve Sayın eşbaşkanımıza bu kadar saldırmaları barajı geçtiğimizi bir daha bize gösteriyor. Sorunuza gelirsek. Barajı geçemezsek yine aynı mücadeleyi sürdüreceğiz. Yine politika yapacağız.

Nejat Özdoğan; Isparta hedefinizi net olarak alamadım sizden...

H. Aslan; Isparta’da hedefimiz tabii ki milletvekili çıkarmak ama çıkaramazsak da alt limit olan 20 bin oy. Hatta geçen hafta gelen bir gazeteci arkadaş bence sürpriz olabilir diyerek olayı özetledi.

N. Özdoğan; Genel çerçeveden baktığımız zaman HDP’de bir heyecan var ve birliktelik görüyoruz. AKP’den bir kaçış görüyoruz Kürt oylarında... Tayyip Erdoğan’ın bir mitingde “Kobani düştü düşecek” sözü ve açılım sürecinin geldiği noktayı değerlendirdiğimiz zaman, birlikteliğinizin sebebi olarak, çözüm sürecinin yavaş işlemesi veya başarısız olduğunu düşündüğünüz için olabilir mi?


H. Aslan; Tabiiki heyecan olacak Türkiye’deki tüm halklar ilk defa aynı partinin çatısı altında birleşmiş ve politik bir zeminde ilgi görüyorlar. Bu ilgi heyecan veriyor. Yıllarca birbirine düşman ettirilmeye çalışılanlar el ele vermiş ve Türkiye’deki bu kötü gidişe dur demek için ‘ ben’ değil ‘’bizler ‘’ diyor.

Aslında ‘’kobani düştü düşecek’’ sözü bu ülkede derin yaralar açtı. Tabii halklar İŞİD gibi bir örgüt hakkında tek kelime etmeyip yüzünde tebessümlerle bu sözleri söyleyene sandıkta cevap verecektir. Ama toplumun her kesimine yönelik uygulanan hoyrat politikalar var. Bu iktidarın tekçi söyleminden nasiplenmeyen kim kaldı ki? Bu yüzden toplumun her kesimi cevabı sandıkta verecek.

Lozan’dan bu zamana müzakere ile çözülmüş bir sorun yok maalesef. Baskıyla inanç ve etnik sorunları çözemezsiniz. İşte Suriye, Irak, Yugoslavya burnumuzun dibinde örnekler. Bu sorunlar baskı yolu ile asla çözülemez. Bu konuyu çözmenin yolu, konuşmak ve insanların birbirini anlamasıdır. Bunun da yolu meclistir. Bu bağlamda, sanki çözüm süreci AKP olmazsa olmayacak ve ülke felakete sürüklenecekmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu tamamen yanlış. Eğer bu ülkeye iki yıldır ölüm haberleri gelmiyorsa bunda partimizin katkıları çok büyük. Halk çözüm sürecini sahiplenip korumazsa AKP sürdüremezdi. Yani çözüm sürecinin asıl sahibi türkiye halklarıdır. Geriye kalan barış ve kardeşlik politikalarını uygulamaktır biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. halkın sürecini yürütüyoruz.

Teşekkür ediyorum... 
Özel haber  KATEGORİSİNDEN HABERLER

SKANDAL! NATO Türkiye'yi ‘özgür olmayan ülke’ ilan etti

SKANDAL! NATO Türkiye'yi ‘özgür olmayan ülke’ ilan etti NATO’nun hazırladığı skandal rapor büyük tepkilere yol açtı. NATO, Türkiye’yi özgür olmayan ülke ilan etti.

Şule Perinçek kimin akrabası?

Şule Perinçek kimin akrabası? Vatan partisi Genel Başkan Yardımcısı Hacer Şule Perinçek Ispartalı çıktı.

Isparta, Mevlüt Çoşkuner’i Siyasetin içinde görmek istiyor

Isparta, Mevlüt Çoşkuner’i Siyasetin içinde görmek istiyor Halk, Mevlüt Çoşkuner’i Siyasetini özlemiş.

BAŞKAN OLSAN NE YAZAR OLMASAN NE YAZAR

BAŞKAN OLSAN NE YAZAR OLMASAN NE YAZAR BAŞKAN OLSAN NE YAZAR OLMASAN NE YAZAR

sondakika32.com

sondakika32.com Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta eski milletvekili Mevlüt Çoşkuner’in ağırlığı hissedilmeye başlandı.

OSMAN ZABUN: MOBESELER Sevgilimle gezmeme engel oluyor

OSMAN ZABUN: MOBESELER Sevgilimle gezmeme engel oluyor Sevgilimle gezmeme engel oluyor

EDA TAŞPINARIN MEDYUMU AÇIKLADI

EDA TAŞPINARIN MEDYUMU AÇIKLADI Eda Taşpınar'ın özel falcısı Hüseyin Üzüm'den çok konuşulacak kehanetler.

SDÜ NE BULDU Kİ ALANYA NE BULACAK

SDÜ NE BULDU Kİ ALANYA NE BULACAK Süleyman Demirel Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu, Yeni kurulan Alanya Alaatin Keykubat Üniversit...

ISPARTA VALİLİĞİNDEN ADRESE TESLİM KADRO

ISPARTA VALİLİĞİNDEN ADRESE TESLİM KADRO sondakika32 hukuk mücadelesi başlattı.
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com