Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İslam'da Kadın Konferansta Tartışıldı
Etkinliğin açılış konuşmasını SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız yaptı. Cennetin ayaklarının altında olduğuyla müjdelenenin kadınlar olduğunu hatırlatan Akyıldız, “Kadınlarımız ve kızlarımıza ilişkin ne söylersek söyleyelim onların bize kutsal emanet olarak değerlerini anlatmakta tüm sözcükler, cümleler yetersiz kalır. Unutmayalım ki biz erkekler kadınları, kutsal emanet olarak taşıyoruz. Bunu anlayan erkekler, aslında yeryüzünde gerçek kölelerdir. Bu kölelikte ne kadar uzmanlaşırsak, ne kadar içselleşirsek özgür bir toplumun kuruluşunda hak güneşine yürüyen bir olguda görevimizi o kadar yerine getirmiş oluruz.”dedi.
Daha sonra SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ali Görgülü tarafından verilen “İslam’da Kadın” konulu konferansa geçildi. İslam’ın kadınlara sunduğu hakların anlaşılabilmesi için İslam’dan önce Arap ülkeleri, Arap Yarımadası ve dünyanın başka ülkelerinde kadınların içinde bulunduğu durumun incelenmesi gerektiğini vurgulayan Görgülü, çeşitli milletlerin kadına bakışı hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:  “Eski Hint hukukunda kadın, evlenme, miras ve diğer hukuki ilişkilerde hiçbir hakka sahip değilken Hıristiyanlığa göre de kadın doğuştan suçludur ve şeytanın iş ortağıdır. İslam gelmeden önce bütün dünya milletlerinde kadın, bir insan olarak kendisine gösterilmesi gereken saygıdan ve sahip olması gereken doğal haklardan mahrumdu. İslamiyetin ortaya çıkışıyla kadın erkek bütün insanların mensup oldukları millet ne olursa olsun hepsinin yaratılışta eşit oldukları ilan edilmiş, kadının onuru yüceltilerek mağduriyetten kurtarılmıştır.”


Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı Aramalarda Bakın Neler Çıktı....

ISUBÜ 1 Yaşında!

ISUBÜ 1 Yaşında! ISUBÜ 1 Yaşında!

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Sema Çalışkan'a Özel Davet

Sema Çalışkan'a Özel Davet Sema Çalışkan'a Özel Davet

ADD’den 19 Mayıs İftarı

ADD’den 19 Mayıs İftarı ADD’den 19 Mayıs İftarı

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi 12 Bin Üreticiyi Bir Araya Getirdi

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN

DOSTÇA KARDEŞÇE BİR RAMAZAN OLSUN Dostça Kardeşçe Bir Ramazan Olsun

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi

3. Balık Ekmek Şenliğine yoğun ilgi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin 3. Balık Ekmek Şenliği Etkinlikleri kapsa...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com