Sondakika32.com - Isparta Haberleri
AKP Türkeş'i nasıl kullanacak

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde garabet çoktur. Ancak, siyasilerin bu kadar zırvaladığı, zırvanın bu kadar rahat sineye çekildiği dönem çok azdır.

Meramımı basit bir örnek ile anlatayım. Bu ülkenin muhteşem komedyenleri her dönem başbakanların, cumhurbaşkanlarının taklitlerini yaparlar, gafları, saçma sapan sözleri, çelişkileri, yalanları ile televizyon ekranlarında, tiyatro sahnelerinde dalga geçerler. Hem gazımızı alırlar, hem bizi eğlendirirler.

Metin Akpınar-Zeki Alasya çifti en güçlü döneminde Kenan Evren’i bile hiciv etmişlerdi.

Bugün RTE’nin taklidini yapabilecek bir sürü yetenek var ama kimsede o yürek yok!

                                  ***

Dahası;hiciv siyasette de eleştirinin baş ögesi iken Demirtaş dışında siyasette hicvi kullanan güler yüzlü siyasetçi kalmadı. ( Bizim gençliğimiz hepsi de rahmete kavuşmuş Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alpaslan Türkeş, Erdal İnönü’nün komik atışmaları ortasında geçmişti. Bir ara siyaseti gerdikleri için rahmetli Demirel-Ecevit ve/veya Demirel-Özal ikilisine kızmıştık. Yine de onlar nezaket kurallarını bu kadar zorlamamışlardı.)

Bu ülkede liderliği RTE ele geçirdikten sonra siyasetin seviyesi çok düştü. 13 yıldır kaba üslup, ucuz kabadayılık, cukka uğruna ruhunu satmak artık günlük hayatın normal parçaları haline geldi.  

                                  ***

Geçen hafta kurulan “Seçim Hükümeti” içinden geçtiği süreç ile itibari ile atanan bakanları ile tam bir fiyaskodur, tam bir zırvadır. Şöyle ki:

1)“Çok erken seçim” 7 Haziran seçimlerini 8 Haziran sabahı beğenmeyen RTE’nin dayatması ve yönlendirmesi ile 1 Kasım’da yapılacak. Türk Medya Tarihi derslerinde ileride okutulacak seviyede bir zırva ile ifade edelim:                   

“8 Haziran sabahı Türkiye kamuoyu ‘bu işin tek çözümü yeniden seçim’ dedi.” (İbrahim Karagül-Yeni Şafak-14.08.2015)

Ben yine de RTE’yi açıkça tebrik ediyorum. Bu süreçte sadece ağzına bir parmak bal çaldığı Ahmet Davutoğlu’nu değil, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Devlet Bahçeli’yi de parmağında oynatmıştır.

Ancak, yine de merak ediyorum. 2 Kasım sabahı yine istediği sonuç çıkmayınca RTE ne yapacak? Ben “Savaş Hükümeti”ne hazır olun!” derim.

                                  ***

2)Son kurulan Hükümet“resmi AKP’liler-HDP-(ne idüğü belirsiz) Tuğrul Türkeş-gayri resmi AKP’liler” Hükümetidir.

Birtakım TBMM dışı unsurlar beyinlerini/şahsiyetlerini RTE’nin emrine vermekte sınır tanımadıkları için taltif edilmişlerdir. Sözde bağımsız zevatın tek görevi kendilerine bağlı bakanlıkların emrindeki her türlü imkânı, maddi güç başta olmak üzere, iğfal edebilmesi için RTE’nin emrine vermektir.

                                  ***

3)Ahmet Davutoğlu Hükümeti kurarken partilere sormadan istediği partiden istediğine teklif götürerek demokratik teamüllere/nezaket kurallarına zerre kadar saygısı olmadığını göstermiştir. Kendisini ret eden HDP’li milletvekili yerine başka bir HDP’liye teklif götürmemesi ise nezaketsizliğine tüy dikmiştir.

                                  ***

4)Kimileri Davutoğlu’na haksızlık ettiğimi düşünebilirler. Doğrudur, “Ahmet Davutoğlu görünümlü Hükümet”in gerçek başbakanı RTE’dir! Hükümet üyeleri atanırken her türlü kabalığın esas sorumlusu RTE’dir. (Ancak yine de herhalde TC şahsiyeti Ahmet Davutoğlu kadar zayıf başka bir başbakan görmemiştir.)

                                  ***

5)Ancak, bu kadar çok sayıda çapsız adamı bir araya getiren Hükümet’in parlayan şaklabanı Tuğrul Türkeş’tir.

Soyadından başka hiçbir siyasal katma değeri olmayan bu şahıs, hayat boyu hak edemeyeceğini bildiği için olacak, iki aylık koltuk uğruna değil davasını, partisini, babasınıbile satmıştır. Rahmetli Alpaslan Türkeş’in mezarında ters döndüğüne adım gibi eminim. Tuğrul Türkeş’in kalitesini değerlendirebilmek için sadece şu iki sözüne kulak kabartın:

“… herkes Tayyip Bey’i dinine bağlı ve onu yoğun yaşayan biri olarak tanıyor. Üç aydır ‘ben yapmadım onlar yaptı’ demek yerine niye çıkıp ‘vallahi de billahi benim evimde böyle paralar yoktur, ben böyle bir haram işe bulaşmadım’ demiyor. Benim tek talebim O’nun yargılanmasıdır.”

Tuğrul Türkeş: dindar RTE’nin “harama bulaşmadım, benim evimde böyle paralar yoktur” diyemediğine göre yolsuzluk yaptığını kabul ettiğini, dolayısı ile yargılanması gerektiğini söylüyor!

                                  ***

Aynı Türkeş kullanılmak üzere RTE’nin lütfuna mazhar olunca da Ahmet Davutoğlu’nunkarşısında eller bacak üstünde, otururken bile ceket ilikli, gerdan bükerek görevi aldıktan sonra ise şöyle konuşuyor:

“Sayın Başbakan ‘Başbakan Yardımcılığı’ teklifinde bulundu. MGK’da yer almak benim açımdan çok önemli. Türkiye uçurumun kenarına gelmiş, anarşi, terör azmış. Bir tekme de ben mi vursaydım? Ben Türk milliyetçisiyim. Bunu seyredecek değilim. Sonuna kadar mücadele ederim. Ben Türkeş'in oğluyum. Ben kim olduğumun bilincindeyim. PKK ile köklü bir mücadeleye girişildiği bir dönemde destek olmak görevdir. O gün Atatürk’ün şartları da öyleydi.”

Bu sefer Türkeş’i darı ambarında uyurken buluyoruz.

Rüyasında Atatürk’ten özel görev alan Türkeş Karayılan’a “benim kimin oğlu olduğumu biliyor musun? Gelmeyeyim oraya!” diyor.

PKK şıppadak silah bırakıyor!

                                  ***

Benim bu Hükümet ile ilgili görüşlerim şöyle:

1)Bir süre sonra Hükümetin “bağımsız üyeleri”nin esasındaAKP’li olduğu sırıtmaya başlayacak. O zaman bu Hükümet’in AKP-HDP Ortaklığı olduğu algılaması iyice yerleşecek.

2)AKP 1 Kasım Seçim Strateji’ni:

i)Terörle mücadele,

ii)HDP=PKK algılaması üzerine inşa etti.

3) 1. Maddede ifade ettiğim görüş ile 2. Maddede ifade ettiğim görüş birbirleri ile çeliştiği için AKP “1 Kasım Seçimleri”ne strateji yoksunu olarak girecek.(Yeter ki muhalefet bunu kullanmayı bilsin.)

4) Tuğrul Türkeş’i de MHP’liler “makam uğruna babasını satan adam” olarak tarif edecekler. Türkeş MHP’yi daha önce de başka bir parti kurarak satmıştı.(Aydınlık Türkiye Partisi) Türkeş yüzünden MHP oy kaybetmeyecek ama Devlet Bahçeli’nin zaten son dönemde zedelenen itibarı Türkeş yüzünden1 Kasım sürecinde yerlerde sürünecek.

Cüneyt Ülsever


Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Ahmet Hakan: İsa'ya da yaranamadım Musa'ya da

Ahmet Hakan: İsa'ya da yaranamadım Musa'ya da Hürriyet yazarı Ahmet Hakan anma Çanakkale Zaferi'nin anma töreninde Mustafa Kemal Atatürk'ün adının hiç ge...

Dünyanın en mutlu ülkesi belli oldu: Türkiye, 79’uncu sırada

Dünyanın en mutlu ülkesi belli oldu: Türkiye, 79’uncu sırada 2019 Dünya Mutluluk raporuna göre, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya olurken, Türkiye’nin bu listeye 79’uncu sıra...

Okul servis ücretleriyle ilgili emsal karar!

Okul servis ücretleriyle ilgili emsal karar! Antalya'nın Kemer ilçesinde oturan Sultan Yıldız, özel okulda okuyan oğlu için servis ücreti olarak 20 kilometr...

SIM kart tarih oluyor!

SIM kart tarih oluyor! Cep telefonlarıyla iletişimin olmazsa olmazı olan SIM kartlara artık gerek olmayacak.

Deprem haritasında şaşırtan değişiklik

Deprem haritasında şaşırtan değişiklik 1 Ocak'ta yürürlüğe giren "Türkiye Deprem Tehlike Haritası" ile birçok ilin deprem tehlikesi değerinin değiştiğ...

Kuzugöbeği çıkmaya başladı

Kuzugöbeği çıkmaya başladı Kilosu 140 liradan alıcı bulan kuzugöbeği, geçen yıl 700-800 liradan satılıyordu

Fatih Altaylı'dan hükümete eleştiri

Fatih Altaylı'dan hükümete eleştiri Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Çavuşoğlu ve Oktay'ın Yeni Zelanda'ya giderken kullandığı uçağı yazdı.

Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Büyük Zafer

Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Büyük Zafer Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Büyük Zafer

Salda Gölü için alınan o karara neden kimse sevinemedi

Salda Gölü için alınan o karara neden kimse sevinemedi Yusuf Yavuz 'Maldivler'e benzetilen Salda Gölü, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ÖÇK ilan edildi, koruma altına ...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com