Sondakika32.com - Isparta Haberleri
AKP Türkeş'i nasıl kullanacak

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde garabet çoktur. Ancak, siyasilerin bu kadar zırvaladığı, zırvanın bu kadar rahat sineye çekildiği dönem çok azdır.

Meramımı basit bir örnek ile anlatayım. Bu ülkenin muhteşem komedyenleri her dönem başbakanların, cumhurbaşkanlarının taklitlerini yaparlar, gafları, saçma sapan sözleri, çelişkileri, yalanları ile televizyon ekranlarında, tiyatro sahnelerinde dalga geçerler. Hem gazımızı alırlar, hem bizi eğlendirirler.

Metin Akpınar-Zeki Alasya çifti en güçlü döneminde Kenan Evren’i bile hiciv etmişlerdi.

Bugün RTE’nin taklidini yapabilecek bir sürü yetenek var ama kimsede o yürek yok!

                                  ***

Dahası;hiciv siyasette de eleştirinin baş ögesi iken Demirtaş dışında siyasette hicvi kullanan güler yüzlü siyasetçi kalmadı. ( Bizim gençliğimiz hepsi de rahmete kavuşmuş Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alpaslan Türkeş, Erdal İnönü’nün komik atışmaları ortasında geçmişti. Bir ara siyaseti gerdikleri için rahmetli Demirel-Ecevit ve/veya Demirel-Özal ikilisine kızmıştık. Yine de onlar nezaket kurallarını bu kadar zorlamamışlardı.)

Bu ülkede liderliği RTE ele geçirdikten sonra siyasetin seviyesi çok düştü. 13 yıldır kaba üslup, ucuz kabadayılık, cukka uğruna ruhunu satmak artık günlük hayatın normal parçaları haline geldi.  

                                  ***

Geçen hafta kurulan “Seçim Hükümeti” içinden geçtiği süreç ile itibari ile atanan bakanları ile tam bir fiyaskodur, tam bir zırvadır. Şöyle ki:

1)“Çok erken seçim” 7 Haziran seçimlerini 8 Haziran sabahı beğenmeyen RTE’nin dayatması ve yönlendirmesi ile 1 Kasım’da yapılacak. Türk Medya Tarihi derslerinde ileride okutulacak seviyede bir zırva ile ifade edelim:                   

“8 Haziran sabahı Türkiye kamuoyu ‘bu işin tek çözümü yeniden seçim’ dedi.” (İbrahim Karagül-Yeni Şafak-14.08.2015)

Ben yine de RTE’yi açıkça tebrik ediyorum. Bu süreçte sadece ağzına bir parmak bal çaldığı Ahmet Davutoğlu’nu değil, Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Devlet Bahçeli’yi de parmağında oynatmıştır.

Ancak, yine de merak ediyorum. 2 Kasım sabahı yine istediği sonuç çıkmayınca RTE ne yapacak? Ben “Savaş Hükümeti”ne hazır olun!” derim.

                                  ***

2)Son kurulan Hükümet“resmi AKP’liler-HDP-(ne idüğü belirsiz) Tuğrul Türkeş-gayri resmi AKP’liler” Hükümetidir.

Birtakım TBMM dışı unsurlar beyinlerini/şahsiyetlerini RTE’nin emrine vermekte sınır tanımadıkları için taltif edilmişlerdir. Sözde bağımsız zevatın tek görevi kendilerine bağlı bakanlıkların emrindeki her türlü imkânı, maddi güç başta olmak üzere, iğfal edebilmesi için RTE’nin emrine vermektir.

                                  ***

3)Ahmet Davutoğlu Hükümeti kurarken partilere sormadan istediği partiden istediğine teklif götürerek demokratik teamüllere/nezaket kurallarına zerre kadar saygısı olmadığını göstermiştir. Kendisini ret eden HDP’li milletvekili yerine başka bir HDP’liye teklif götürmemesi ise nezaketsizliğine tüy dikmiştir.

                                  ***

4)Kimileri Davutoğlu’na haksızlık ettiğimi düşünebilirler. Doğrudur, “Ahmet Davutoğlu görünümlü Hükümet”in gerçek başbakanı RTE’dir! Hükümet üyeleri atanırken her türlü kabalığın esas sorumlusu RTE’dir. (Ancak yine de herhalde TC şahsiyeti Ahmet Davutoğlu kadar zayıf başka bir başbakan görmemiştir.)

                                  ***

5)Ancak, bu kadar çok sayıda çapsız adamı bir araya getiren Hükümet’in parlayan şaklabanı Tuğrul Türkeş’tir.

Soyadından başka hiçbir siyasal katma değeri olmayan bu şahıs, hayat boyu hak edemeyeceğini bildiği için olacak, iki aylık koltuk uğruna değil davasını, partisini, babasınıbile satmıştır. Rahmetli Alpaslan Türkeş’in mezarında ters döndüğüne adım gibi eminim. Tuğrul Türkeş’in kalitesini değerlendirebilmek için sadece şu iki sözüne kulak kabartın:

“… herkes Tayyip Bey’i dinine bağlı ve onu yoğun yaşayan biri olarak tanıyor. Üç aydır ‘ben yapmadım onlar yaptı’ demek yerine niye çıkıp ‘vallahi de billahi benim evimde böyle paralar yoktur, ben böyle bir haram işe bulaşmadım’ demiyor. Benim tek talebim O’nun yargılanmasıdır.”

Tuğrul Türkeş: dindar RTE’nin “harama bulaşmadım, benim evimde böyle paralar yoktur” diyemediğine göre yolsuzluk yaptığını kabul ettiğini, dolayısı ile yargılanması gerektiğini söylüyor!

                                  ***

Aynı Türkeş kullanılmak üzere RTE’nin lütfuna mazhar olunca da Ahmet Davutoğlu’nunkarşısında eller bacak üstünde, otururken bile ceket ilikli, gerdan bükerek görevi aldıktan sonra ise şöyle konuşuyor:

“Sayın Başbakan ‘Başbakan Yardımcılığı’ teklifinde bulundu. MGK’da yer almak benim açımdan çok önemli. Türkiye uçurumun kenarına gelmiş, anarşi, terör azmış. Bir tekme de ben mi vursaydım? Ben Türk milliyetçisiyim. Bunu seyredecek değilim. Sonuna kadar mücadele ederim. Ben Türkeş'in oğluyum. Ben kim olduğumun bilincindeyim. PKK ile köklü bir mücadeleye girişildiği bir dönemde destek olmak görevdir. O gün Atatürk’ün şartları da öyleydi.”

Bu sefer Türkeş’i darı ambarında uyurken buluyoruz.

Rüyasında Atatürk’ten özel görev alan Türkeş Karayılan’a “benim kimin oğlu olduğumu biliyor musun? Gelmeyeyim oraya!” diyor.

PKK şıppadak silah bırakıyor!

                                  ***

Benim bu Hükümet ile ilgili görüşlerim şöyle:

1)Bir süre sonra Hükümetin “bağımsız üyeleri”nin esasındaAKP’li olduğu sırıtmaya başlayacak. O zaman bu Hükümet’in AKP-HDP Ortaklığı olduğu algılaması iyice yerleşecek.

2)AKP 1 Kasım Seçim Strateji’ni:

i)Terörle mücadele,

ii)HDP=PKK algılaması üzerine inşa etti.

3) 1. Maddede ifade ettiğim görüş ile 2. Maddede ifade ettiğim görüş birbirleri ile çeliştiği için AKP “1 Kasım Seçimleri”ne strateji yoksunu olarak girecek.(Yeter ki muhalefet bunu kullanmayı bilsin.)

4) Tuğrul Türkeş’i de MHP’liler “makam uğruna babasını satan adam” olarak tarif edecekler. Türkeş MHP’yi daha önce de başka bir parti kurarak satmıştı.(Aydınlık Türkiye Partisi) Türkeş yüzünden MHP oy kaybetmeyecek ama Devlet Bahçeli’nin zaten son dönemde zedelenen itibarı Türkeş yüzünden1 Kasım sürecinde yerlerde sürünecek.

Cüneyt Ülsever


Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Bodrum Belediyesi tabelasına T.C. ibaresi yeniden eklendi

Bodrum Belediyesi tabelasına T.C. ibaresi yeniden eklendi MUĞLA'nın Bodrum ilçesi belediye binasının girişine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan 'T.C.'...

Atatürk'süz 19 Mayıs parası

Atatürk'süz 19 Mayıs parası Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane Müdürlüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışını...

ABD'den S-400 ve F-35 kararı kabul edilen tasarıda tepki çeken ifadeler

ABD'den S-400 ve F-35 kararı kabul edilen tasarıda tepki çeken ifadeler ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, 10 Mayıs’ta sunulan ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistem...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını anlatırken 'Askerlik 6 aya iniyor. Şu an...

Adalet Bakanı 11 bin 76 personel istihdam edeceğiz

Adalet Bakanı 11 bin 76 personel istihdam edeceğiz Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, merkez teşkilatı, adliyeler ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 11 bi...

Survivor sunucusu Sakis'ten skandal paylaşım! Atatürk'e 'soykırımcı' dedi

Survivor sunucusu Sakis'ten skandal paylaşım! Atatürk'e 'soykırımcı' dedi Tv8'de yayınlanan Survivor yarışması, bu sene Türk ve Yunan yarışmacıları zorlu bir rekabete sürüklüyor.

Bu gülü koparmanın cezası 60 bin lira

Bu gülü koparmanın cezası 60 bin lira Halk arasında 'kızıl gül' olarak da bilinen ayı gülü, sadece mayıs ve haziran aylarında açıyor. Çiçekleri k...

Milli mücadelenin yüzüncü yılı! İşte milli mücadeleye giden süreç

Milli mücadelenin yüzüncü yılı! İşte milli mücadeleye giden süreç Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadele fitini ateşlediği 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılı... İşte o ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim sisteminin tüm ayrıntılarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim sisteminin tüm ayrıntılarını açıkladı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki gün kamuoyuyla paylaşılan yeni eğitim sisteminin tüm ayrıntılarını açıkladı....
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com