Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Yaşlılık hayal mi oluyor

Orta yaş döneminin ardından yıllar ilerledikce insanların Alzaymır hastalığına yakalanma riskleri de orantılı şekilde artıyor. Fakat araştırmacılar günümüzde halen kişinin yaşı ile hastalığın ortaya çıkması arasındaki ilişkinin ne boyutta olduğunu anlamamızın henüz mümkün olmadığını da itiraf ediyorlar.

Davranış bozukluklarının ortaya çıkması ile ilk olarak kendisini göstermeye başlayan hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. J147 adıyla bilinen ve henüz test aşamasında olan bir Alzaymır ilacının kemirgenler üzerinde yaşlanmayı geciktiren etkilerde bulunduğu gözlendi.

ANOMALİ Mİ YOKSA GERÇEKTEN GELİŞME Mİ

Anomali mi yoksa insanlığın faydasına olabilecek bir gelişme olarak mı tanımlanması için henüz erken olduğu belirtilse de, J147'nin daha sağlıklı bir hafızaya katkısı olduğu kadar beyindeki kan damarlarının daha sağlıklı işlemesine ve bireyin pisikolojik durumunun sağlığına katkısı olduğu kesinleşmiş halde.

Test aşamasını henüz geçmemiş olsa da, çalışmanın başında bulunan araştırmacı Nörobiyolog Antonio Currais, laboratuvar çalışmaları esnasında kobay olarak kullanılan yaşlı farelerin ilacın etkisiyle daha genç bir görünüme sahip olmaya başladıklarını ve günlük ya da psikolojik aktivitelerinde daha başarılı olduklarının da gözlemlendiğini belirtiyor.

Varolan Alzaymır ilaçları öncelikle insan beyninde hastalığın ortaya çıktığı amiloid plaka tortusunu hedef alsa da, hastalığın tedavisinde etkili olduklarına dair hiç bir klinik delile ulaşılamamış olduğu da bir gerçek. Sürdürülen araştırmanın baş yazarı David Schubert ise, yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmanın hastalığın tedavisindeki en etkili sonucu almalarını kolaylaştırabileceğini belirtiyor.

Deneyler sonucunda elde edilen veriler şaşırtıcı olsa da bilim kuşku üzerine kuruludur ve kesin yargılara varmak için henüz erken. 
En kesin sonuçlara ulaşmak için gerçekleştirilmesi gereken birçok test bulunuyor. 
Neticeler beklendiği gibi çıkacak olursa fareler ile benzer DNA dizilimine sahip olan insanın yaşlanma belirtilerini en aza indirebilecek ve hatta geriletebilecek yeni bir ilaç türünün ortaya çıkması da pek ala mümkün görülüyor. 

KESİNLEŞMESİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR

Çeşitli deneylerin sonucunda fareler üzerinde gözlenen etkiler yaşlılığın getirisi olan bilişsel ve motor hareket kabiliyetinde gözlenen azalmanın ortadan kalkması ve metabolizmanın hızlanması kadar beyinde oluşan oksitlenme etkisiyle bilinen yağ asitlerinin seviyesinin düşmesini de içeriyor.

Alzaymır, yaşlanma ile ortaya çıkan bir başka etkiyle, yani beyinde bulunan damarların işlevlerinde azalma görülmesiyle birlikte daha ciddi bir rahatsızlığa dönüşebiliyor. Görünen o ki, J147 bilhassa beyinde bulunan kan damarlarında gözlenen yaşlanma etkilerini de ortadan kaldırma kabiliyetine sahip.

Lakin, uzmanların belirttikleri gibi, J147'nin Alzaymır tedavisindeki faydaları ispatlanmış olsa da, yaşlanmayı erteleyen özelliklerinin kesin şekilde ispat edilmesi için henüz zamana ihtiyaç var.
Deneylerin devam edeceğini belirten uzmanlar ilacın beklenenin ötesindeki bu özelliği konusunda oldukca umutlu görünüyorlar.

İnsanlığın en büyük sorunlarından biri olan fiziksel yaşlanma etkilerinin azaltılması ölüm sürecini ne boyutta geciktirir, henüz emin değiliz. Ölüm sürecini tetikleyen unsurlar son derece karmaşık ve hücrelerin kendilerini yenileme becerileri kısıtlı. 
Malesef bu konuda araştırmayı sürdüren uzmanlar da kesin bir şey söyleyemiyorlar fakat, sağlıklı ve dinç bir yaşlılık süreci dahi insanlar için son derece iyi bir netice olacağı görüşündeler.

ScienceAlert'den Çeviren: Şıvan OkçuoğluSağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İyi Parti'ye geçen 15 milletvekili geri dönüyor

İyi Parti'ye geçen 15 milletvekili geri dönüyor CHP'den istifa ederek İyi Parti'ye katılan 15 vekille ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Milletvekillerinin y...

MHP'de 5 vekil Erdoğan'a imza vermedi

MHP'de 5 vekil Erdoğan'a imza vermedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için MHP'den 5 milletvekili imza vermedi. E...

CHP'nin ak saçlıları rahatsız

CHP'nin ak saçlıları rahatsız Bir grup eski CHP milletvekilinin oluşturduğu 9 Eylül Hareketi, erken seçime dair bir bildiri yayımlayarak, CHP'...

Canan Karatay yine ezber bozdu

Canan Karatay yine ezber bozdu Beslenme ile ilgili tavsiyeleriyle ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, Gaziosmanpaşa’da katıldığı seminerde 'K...

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi Bilim insanları insan vücudunda daha önce varlığı bilinmeyen yeni bir organ keşfetti. Bulunan organın kanser tedavi...

İthal ette bakteri iddiası

İthal ette bakteri iddiası İthal ette bakteri iddiası

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak!

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak! Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleriyle dünyanın yıldızı haline gelen Türkiye, yaşlı bakımında da marka olmaya...

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kanser merkezlerinin 81 ile yayılacağını, kanser ilaçlarını üretmek için çalışma yapı...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
NASIL GÖZ KIRPTIĞINIZI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com