Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Yaşlılık hayal mi oluyor

Orta yaş döneminin ardından yıllar ilerledikce insanların Alzaymır hastalığına yakalanma riskleri de orantılı şekilde artıyor. Fakat araştırmacılar günümüzde halen kişinin yaşı ile hastalığın ortaya çıkması arasındaki ilişkinin ne boyutta olduğunu anlamamızın henüz mümkün olmadığını da itiraf ediyorlar.

Davranış bozukluklarının ortaya çıkması ile ilk olarak kendisini göstermeye başlayan hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. J147 adıyla bilinen ve henüz test aşamasında olan bir Alzaymır ilacının kemirgenler üzerinde yaşlanmayı geciktiren etkilerde bulunduğu gözlendi.

ANOMALİ Mİ YOKSA GERÇEKTEN GELİŞME Mİ

Anomali mi yoksa insanlığın faydasına olabilecek bir gelişme olarak mı tanımlanması için henüz erken olduğu belirtilse de, J147'nin daha sağlıklı bir hafızaya katkısı olduğu kadar beyindeki kan damarlarının daha sağlıklı işlemesine ve bireyin pisikolojik durumunun sağlığına katkısı olduğu kesinleşmiş halde.

Test aşamasını henüz geçmemiş olsa da, çalışmanın başında bulunan araştırmacı Nörobiyolog Antonio Currais, laboratuvar çalışmaları esnasında kobay olarak kullanılan yaşlı farelerin ilacın etkisiyle daha genç bir görünüme sahip olmaya başladıklarını ve günlük ya da psikolojik aktivitelerinde daha başarılı olduklarının da gözlemlendiğini belirtiyor.

Varolan Alzaymır ilaçları öncelikle insan beyninde hastalığın ortaya çıktığı amiloid plaka tortusunu hedef alsa da, hastalığın tedavisinde etkili olduklarına dair hiç bir klinik delile ulaşılamamış olduğu da bir gerçek. Sürdürülen araştırmanın baş yazarı David Schubert ise, yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmanın hastalığın tedavisindeki en etkili sonucu almalarını kolaylaştırabileceğini belirtiyor.

Deneyler sonucunda elde edilen veriler şaşırtıcı olsa da bilim kuşku üzerine kuruludur ve kesin yargılara varmak için henüz erken. 
En kesin sonuçlara ulaşmak için gerçekleştirilmesi gereken birçok test bulunuyor. 
Neticeler beklendiği gibi çıkacak olursa fareler ile benzer DNA dizilimine sahip olan insanın yaşlanma belirtilerini en aza indirebilecek ve hatta geriletebilecek yeni bir ilaç türünün ortaya çıkması da pek ala mümkün görülüyor. 

KESİNLEŞMESİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR

Çeşitli deneylerin sonucunda fareler üzerinde gözlenen etkiler yaşlılığın getirisi olan bilişsel ve motor hareket kabiliyetinde gözlenen azalmanın ortadan kalkması ve metabolizmanın hızlanması kadar beyinde oluşan oksitlenme etkisiyle bilinen yağ asitlerinin seviyesinin düşmesini de içeriyor.

Alzaymır, yaşlanma ile ortaya çıkan bir başka etkiyle, yani beyinde bulunan damarların işlevlerinde azalma görülmesiyle birlikte daha ciddi bir rahatsızlığa dönüşebiliyor. Görünen o ki, J147 bilhassa beyinde bulunan kan damarlarında gözlenen yaşlanma etkilerini de ortadan kaldırma kabiliyetine sahip.

Lakin, uzmanların belirttikleri gibi, J147'nin Alzaymır tedavisindeki faydaları ispatlanmış olsa da, yaşlanmayı erteleyen özelliklerinin kesin şekilde ispat edilmesi için henüz zamana ihtiyaç var.
Deneylerin devam edeceğini belirten uzmanlar ilacın beklenenin ötesindeki bu özelliği konusunda oldukca umutlu görünüyorlar.

İnsanlığın en büyük sorunlarından biri olan fiziksel yaşlanma etkilerinin azaltılması ölüm sürecini ne boyutta geciktirir, henüz emin değiliz. Ölüm sürecini tetikleyen unsurlar son derece karmaşık ve hücrelerin kendilerini yenileme becerileri kısıtlı. 
Malesef bu konuda araştırmayı sürdüren uzmanlar da kesin bir şey söyleyemiyorlar fakat, sağlıklı ve dinç bir yaşlılık süreci dahi insanlar için son derece iyi bir netice olacağı görüşündeler.

ScienceAlert'den Çeviren: Şıvan OkçuoğluSağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

10 saniyede kanserli hücreyi tespit ediyor

10 saniyede kanserli hücreyi tespit ediyor Bilim insanları kanserli hücreyi 10 saniyede tespit edebilen kaleme benzer bir cihaz geliştirdi. Doku içerisindeki ...

Gülümser Heper: 'Şişmanlığın sorumlusu gıda teröristleri'

Gülümser Heper: 'Şişmanlığın sorumlusu gıda teröristleri' Toplumumuzun şişmanlıkla ve dolayısıyla getirdiği sağlık sorunlarıyla tanışması 70’li yıllarda başladı, toplumun eğ...

Akıllı molekülle ömür uzatan tedavi

Akıllı molekülle ömür uzatan tedavi Cerrahpaşa’daki laboratuvarda hazırlanan ilaçla gerçekleştirilen akıllı molekül tedavisi nadir görülen tümörleri 4....

Tüpte kanser aşılı yaşam izi

Tüpte kanser aşılı yaşam izi Kanserin ilerleyişini geciktirdiği saptanan “Küba Aşısı”, bazı hastalarda yüzde 85 oranında başarı sağlıyor.

Gezegendeki en sağlıksız 32 besin

Gezegendeki en sağlıksız 32 besin Amerika'da sağlıklı yaşam alanında tüyolar veren eatthis.com insan sağlığına zarar verebilecek en sağlıksız 30 ...

Zehir yiyoruz!

Zehir yiyoruz! Türkiye'de 2016 yılından beri yasak olan 'klorpirifos' maddesinin halen sebze ve meyve üretiminde kulla...

Canan Karatay'dan domates uyarısı

Canan Karatay'dan domates uyarısı Yaptığı açıklamalarla ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, bu seferde mevsimi gereği çok tüketilen domates hakkında...

Bağımlılıkla Mücadele Müfredata Giriyor

Bağımlılıkla Mücadele Müfredata Giriyor Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 'Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) Uygulama Protok...

İğneden korkanlar için bant geliştirildi

İğneden korkanlar için bant geliştirildi İğne olmaktan korkanlar için 'aşı bandı' geliştirildi. Testlere katılan gönüllüler, 'aşı bandı' nor...
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Egonuzu keşke Kontorol Edebilseydiniz

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi