Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Yaşlılık hayal mi oluyor

Orta yaş döneminin ardından yıllar ilerledikce insanların Alzaymır hastalığına yakalanma riskleri de orantılı şekilde artıyor. Fakat araştırmacılar günümüzde halen kişinin yaşı ile hastalığın ortaya çıkması arasındaki ilişkinin ne boyutta olduğunu anlamamızın henüz mümkün olmadığını da itiraf ediyorlar.

Davranış bozukluklarının ortaya çıkması ile ilk olarak kendisini göstermeye başlayan hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. J147 adıyla bilinen ve henüz test aşamasında olan bir Alzaymır ilacının kemirgenler üzerinde yaşlanmayı geciktiren etkilerde bulunduğu gözlendi.

ANOMALİ Mİ YOKSA GERÇEKTEN GELİŞME Mİ

Anomali mi yoksa insanlığın faydasına olabilecek bir gelişme olarak mı tanımlanması için henüz erken olduğu belirtilse de, J147'nin daha sağlıklı bir hafızaya katkısı olduğu kadar beyindeki kan damarlarının daha sağlıklı işlemesine ve bireyin pisikolojik durumunun sağlığına katkısı olduğu kesinleşmiş halde.

Test aşamasını henüz geçmemiş olsa da, çalışmanın başında bulunan araştırmacı Nörobiyolog Antonio Currais, laboratuvar çalışmaları esnasında kobay olarak kullanılan yaşlı farelerin ilacın etkisiyle daha genç bir görünüme sahip olmaya başladıklarını ve günlük ya da psikolojik aktivitelerinde daha başarılı olduklarının da gözlemlendiğini belirtiyor.

Varolan Alzaymır ilaçları öncelikle insan beyninde hastalığın ortaya çıktığı amiloid plaka tortusunu hedef alsa da, hastalığın tedavisinde etkili olduklarına dair hiç bir klinik delile ulaşılamamış olduğu da bir gerçek. Sürdürülen araştırmanın baş yazarı David Schubert ise, yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmanın hastalığın tedavisindeki en etkili sonucu almalarını kolaylaştırabileceğini belirtiyor.

Deneyler sonucunda elde edilen veriler şaşırtıcı olsa da bilim kuşku üzerine kuruludur ve kesin yargılara varmak için henüz erken. 
En kesin sonuçlara ulaşmak için gerçekleştirilmesi gereken birçok test bulunuyor. 
Neticeler beklendiği gibi çıkacak olursa fareler ile benzer DNA dizilimine sahip olan insanın yaşlanma belirtilerini en aza indirebilecek ve hatta geriletebilecek yeni bir ilaç türünün ortaya çıkması da pek ala mümkün görülüyor. 

KESİNLEŞMESİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR

Çeşitli deneylerin sonucunda fareler üzerinde gözlenen etkiler yaşlılığın getirisi olan bilişsel ve motor hareket kabiliyetinde gözlenen azalmanın ortadan kalkması ve metabolizmanın hızlanması kadar beyinde oluşan oksitlenme etkisiyle bilinen yağ asitlerinin seviyesinin düşmesini de içeriyor.

Alzaymır, yaşlanma ile ortaya çıkan bir başka etkiyle, yani beyinde bulunan damarların işlevlerinde azalma görülmesiyle birlikte daha ciddi bir rahatsızlığa dönüşebiliyor. Görünen o ki, J147 bilhassa beyinde bulunan kan damarlarında gözlenen yaşlanma etkilerini de ortadan kaldırma kabiliyetine sahip.

Lakin, uzmanların belirttikleri gibi, J147'nin Alzaymır tedavisindeki faydaları ispatlanmış olsa da, yaşlanmayı erteleyen özelliklerinin kesin şekilde ispat edilmesi için henüz zamana ihtiyaç var.
Deneylerin devam edeceğini belirten uzmanlar ilacın beklenenin ötesindeki bu özelliği konusunda oldukca umutlu görünüyorlar.

İnsanlığın en büyük sorunlarından biri olan fiziksel yaşlanma etkilerinin azaltılması ölüm sürecini ne boyutta geciktirir, henüz emin değiliz. Ölüm sürecini tetikleyen unsurlar son derece karmaşık ve hücrelerin kendilerini yenileme becerileri kısıtlı. 
Malesef bu konuda araştırmayı sürdüren uzmanlar da kesin bir şey söyleyemiyorlar fakat, sağlıklı ve dinç bir yaşlılık süreci dahi insanlar için son derece iyi bir netice olacağı görüşündeler.

ScienceAlert'den Çeviren: Şıvan OkçuoğluSağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

'Merdiven altı' şekercilerine dikkat!

'Merdiven altı' şekercilerine dikkat! YAKLAŞAN Ramazan Bayramı öncesi bayram şekeri satıcıları tüketicileri 'merdiven altı' şekercilere karşı uya...

BİR YIL SONRA KANSER TARİH OLUYOR

BİR YIL SONRA KANSER TARİH OLUYOR Rus bilim insanları, kanseri uzayda yendi Rus bilim insanları kanseri yok eden bir ilacın denemelerinin uzayda ba...

Nutella'da kanserojen yağ çıktı

Nutella'da kanserojen yağ çıktı Nutella'da kanserojen yağ çıktı

Kanserin En Büyük Nedeni B17 Vitamini Eksikliğidir

Kanserin En Büyük Nedeni B17 Vitamini Eksikliğidir Karamsar insanlar tarafından çevrelendiğimiz için kanser kelimesinden sürekli korkuyoruz ve ölenlerin bu ölümcül ha...

SİNÜZİT İÇİN EN DOĞAL ve KOLAY TEDAVİ.!

SİNÜZİT İÇİN EN DOĞAL ve KOLAY TEDAVİ.! SİNÜZİT İÇİN EN DOĞAL ve KOLAY TEDAVİ.!

Canan Karatay: Pide yemeyin desem de yiyeceksiniz

Canan Karatay: Pide yemeyin desem de yiyeceksiniz Prof. Dr. Canan Karatay, pidenin de ekmek gibi şeker barındırdığını kaydetti. Karatay, "Hangi türü olursa olsun, ek...

Kelliğin nedeni bulundu!

Kelliğin nedeni bulundu! Fareler üzerinde deney yapan bilim insanları kelliğin nedenini buldu. Elde edilen bulgular kellik tedavisinde köklü...

Gaziantep'te kaburga kemiğinden kulak yaptılar

Gaziantep'te kaburga kemiğinden kulak yaptılar Gaziantepli Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, doğuştan kulakları olmayan 22 y...

Bulgar Televizyonu yayın yaptı, AB Ayağa kalktı… Kanserin ilacı, Karahindiba

Bulgar Televizyonu yayın yaptı, AB Ayağa kalktı… Kanserin ilacı, Karahindiba Bulgar devlet televizyonu kanserin ilacı bulundu diye yayın yaptı, AB ülkeleri ayağa kalktı. İşte o haber ve tercüm...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Bayram Gelmiş Neyime
Yılmaz Can Yılmaz Can
GÜNÜN KONULARI

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi