Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İşte kışın içinizi ısıtacak çaylar
Kış mevsimi, sıcak içeceklere ilgimizi artırma zamanı. Özellikle de bizi hastalıklardan, soğuk havanın etkisinden koruyan bitki çayları mevzuuna bilhassa eğilmekte fayda var. Bu çayların faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler uzmanı Şaduman Karaca'ya danışarak derledik.
Bitkiler gıda değil ilaçtır

Bitki çaylarında hangi bitkinin ne faydası olduğunu öğrenmek yetmiyor. Nasıl tüketildiklerini bilmek de önemli. Almanya'da doğal tıp eğitimi alan ve uzun yıllardır orada çalışmalarına devam eden Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Şaduman Karaca'nın bitki çayları hakkında merak edilenlere cevapları şu şekilde:


Bitki çayları hastalık sırasında tedavi amaçlı mı, yoksa korunmak için mi tüketilmeli?

Hem koruyucu hekimlik hem de tedavi amaçlı kullanabiliriz. Ama her ikisi için de bir uzman desteği almakta fayda var. Çünkü bitki çaylarının insan organizmasına girdiği andan itibaren, fito kimyasal olarak nitelendirdiğimiz bitki etken maddeleri organlarımıza belli etkilerde bulunuyor. İşte bu etki sayesinde belli organlar harekete geçirilerek ya hastalıklar tedavi ediliyor ya da hastalıklardan korunuyor. İnternette dolanan ya da kulaktan dolma bilgiler ise faydadan çok zarar görmemize yol açabilir.

Faydaları saymakla bitmeyen bu çaylar ne kadar sıklıkta tüketilebilir, her bitkiye ait ayrı ölçüler var mı?

Ben kış aylarında olmamıza rağmen hiçbir zaman amaçsız bitki çayı tüketilmesini önermiyorum. Çocuklara ve yetişkinlere siyah çay yerine bitki çayı verme alışkanlığı günden güne artıyor. Bitki ile tedavi konusu Türkiye'de adeta bir beslenme konusu gibi ele alınıyor. Ama tıbbi bitkiler öncelikle ilaçtır, gıda değildir. Bunların gıda gibi tüketilmesi durumunda, ilaç olarak tükettiğimizde organizmamıza ilaç etkisi yapamıyor. Ayrıca bunlar doğada az miktarda mevcut ve aşırı tüketilmesi durumunda doğadaki şifalı bitkiler o derece çok toplanacak ve nesli tükenecek. Vücudumuzun yüzde 71'i sudan oluşuyor. Sağlıklı kalmak için de bizim öncelikle su tüketmemiz gerekiyor, çaylar bu ihtiyacı karşılamaz.

Antibiyotik gerektiren hastalıklarda ilacın yan etkilerinden korunmak için bitki çaylarından faydalanabilir miyiz?

Antibiyotik kullanılması durumu insan organizmasına uygulanan çok özel bir durum. İnsan vücudundaki bakterilerin öldürülmesi süreci devam ederken, başka bir yoldan yan etkisini ortadan kaldırmak çok zor bir durum. Aynı anda biyolojik maddelerle müdahale etmek bünyeyi zorlayabilir. Böylesi durumda bitki çayı yerine sağlığı düzenleyici diğer önlemlerle çalışmakta fayda var. Özellikle sindirimi kolay besin maddeler, doğal yolla üretilmiş sebze ve meyveler tercih edilmeli. Ayrıca dinlenmek, stresten uzak kalmak, temiz hava, yeterli ışık, elektromanyetik alandan uzak kalma, enerjiyi zorlamayacak bedensel hareketlerden kaçınmak da önemli.

Kış Çayı Tarifi

Paketlenmiş olarak satılan kış çaylarını marketlerde bulmak mümkün. Ancak bu şifalı çayı, malzemelerini aktar ya da baharatçılardan temin ederek evde de yapabilirsiniz. İsterseniz tek tek yapabileceğiniz gibi bu şekilde bol çeşitle de hazırlayabilirsiniz.

 1 kabuk tarçın

 3-4 adet karanfil

 2 kaşık kuşburnu

 2 kaşık ıhlamur

 1 kaşık adaçayı

 Elma kurusu

 Portakal kabuğu

 4-5 adet papatya

 3 okaliptüs yaprağı

 1 kaşık zencefil

 1 kaşık rezene

 Hibisküs

 Nane

Hazırladığınız karışımı bir kapta karıştırın. Çaydanlığın içine koyup üzerine sıcak su dökün ve 5 dakika kaynatın. Biraz demlenmesini bekledikten sonra süzerek fincana koyun. İçine bal ve limon ilave edin.

Bağışıklık sistemi için zencefil

Soğuk havalarda metabolizmanın özel ilgi isteyen alanlarından biri de bağışıklık sistemi. Şaduman Karaca'ya göre bu amaçla kolayca tüketilebilecek bitkilerin başında zencefil geliyor. Tüm metabolizmayı harekete geçiren zencefil, böbrek problemi yaşayanlara ve çok üşüyenlere bilhassa öneriliyor. Tüm aile kış aylarında taze zencefili normal yemeklerine de ekleyebilir. Özellikle kış çorbalarına baharat olarak az miktarda rendelenmiş zencefil çok yakışır.

Kahvaltıyla tüketilmemeli

Doğal tıp uzmanı Şaduman Karaca, kış aylarında fazla üşüyen ve hastalıklara açık bünyeye sahip kişilere ısıtıcı bitki çaylarını öneriyor. Tarçın, karanfil ve yenibahar ısıtıcı bitkilerden. Ancak bu bitkilerin sadece faydalarını bilmek yetmiyor. Ne zaman tüketildikleri de önemli; “Bu çaylar eğer kahvaltı esnasında alınırsa şifa etkisi gerektiği gibi olmaz.” diyor Karaca. Çünkü organizma çayı besin maddesi olarak algılıyor. O nedenle bitkisel içerikli çaylar, yemeklerden yarım saat önce veya iki saat sonra içilebilir.

C vitamini bombası

Soğuk algınlığının çabuk geçmesi ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı direnci artırması için evden eksik edilmemesi gereken bitki ise kuşburnu. C vitamini deposu olarak bilinen kuşburnu çayını demlemeden önce bir havanda hafifçe çatlatmakta fayda var. Böylece kaynatılan meyvenin özünden daha fazla faydalanılabilir. Safra ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olarak kullanılan kuşburnu, enfeksiyonlarla savaşmada bire birdir.

Boğaz ve bademcik iltihabına karşı...

Kışın sert rüzgârlarında soğuk havayı soludukça boğaz ve bademcik sorunları da kaçınılmaz hale gelebiliyor. Günlük hayatı fazlasıyla olumsuz etkileyen bu rahatsızlıkları hafifletmenin yolu adaçayından geçiyor. Bitkinin kısa süre kaynatılmasıyla elde edilen çayla yapılan gargaralar iltihabı gidermede gerçek bir yardımcı. Siz de kış aylarında kronik faranjitle mücadele edenlerdenseniz adaçayı gargarasını haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. İçimi oldukça hafif olan bitkiyi çay olarak da fazlaya kaçmamak şartıyla tüketebilirsiniz.

Kaynak: Zaman


Sağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

10 saniyede kanserli hücreyi tespit ediyor

10 saniyede kanserli hücreyi tespit ediyor Bilim insanları kanserli hücreyi 10 saniyede tespit edebilen kaleme benzer bir cihaz geliştirdi. Doku içerisindeki ...

Gülümser Heper: 'Şişmanlığın sorumlusu gıda teröristleri'

Gülümser Heper: 'Şişmanlığın sorumlusu gıda teröristleri' Toplumumuzun şişmanlıkla ve dolayısıyla getirdiği sağlık sorunlarıyla tanışması 70’li yıllarda başladı, toplumun eğ...

Akıllı molekülle ömür uzatan tedavi

Akıllı molekülle ömür uzatan tedavi Cerrahpaşa’daki laboratuvarda hazırlanan ilaçla gerçekleştirilen akıllı molekül tedavisi nadir görülen tümörleri 4....

Tüpte kanser aşılı yaşam izi

Tüpte kanser aşılı yaşam izi Kanserin ilerleyişini geciktirdiği saptanan “Küba Aşısı”, bazı hastalarda yüzde 85 oranında başarı sağlıyor.

Gezegendeki en sağlıksız 32 besin

Gezegendeki en sağlıksız 32 besin Amerika'da sağlıklı yaşam alanında tüyolar veren eatthis.com insan sağlığına zarar verebilecek en sağlıksız 30 ...

Zehir yiyoruz!

Zehir yiyoruz! Türkiye'de 2016 yılından beri yasak olan 'klorpirifos' maddesinin halen sebze ve meyve üretiminde kulla...

Canan Karatay'dan domates uyarısı

Canan Karatay'dan domates uyarısı Yaptığı açıklamalarla ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, bu seferde mevsimi gereği çok tüketilen domates hakkında...

Bağımlılıkla Mücadele Müfredata Giriyor

Bağımlılıkla Mücadele Müfredata Giriyor Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 'Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) Uygulama Protok...

İğneden korkanlar için bant geliştirildi

İğneden korkanlar için bant geliştirildi İğne olmaktan korkanlar için 'aşı bandı' geliştirildi. Testlere katılan gönüllüler, 'aşı bandı' nor...
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Egonuzu keşke Kontorol Edebilseydiniz

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi