Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İşte kışın içinizi ısıtacak çaylar
Kış mevsimi, sıcak içeceklere ilgimizi artırma zamanı. Özellikle de bizi hastalıklardan, soğuk havanın etkisinden koruyan bitki çayları mevzuuna bilhassa eğilmekte fayda var. Bu çayların faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler uzmanı Şaduman Karaca'ya danışarak derledik.
Bitkiler gıda değil ilaçtır

Bitki çaylarında hangi bitkinin ne faydası olduğunu öğrenmek yetmiyor. Nasıl tüketildiklerini bilmek de önemli. Almanya'da doğal tıp eğitimi alan ve uzun yıllardır orada çalışmalarına devam eden Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Şaduman Karaca'nın bitki çayları hakkında merak edilenlere cevapları şu şekilde:


Bitki çayları hastalık sırasında tedavi amaçlı mı, yoksa korunmak için mi tüketilmeli?

Hem koruyucu hekimlik hem de tedavi amaçlı kullanabiliriz. Ama her ikisi için de bir uzman desteği almakta fayda var. Çünkü bitki çaylarının insan organizmasına girdiği andan itibaren, fito kimyasal olarak nitelendirdiğimiz bitki etken maddeleri organlarımıza belli etkilerde bulunuyor. İşte bu etki sayesinde belli organlar harekete geçirilerek ya hastalıklar tedavi ediliyor ya da hastalıklardan korunuyor. İnternette dolanan ya da kulaktan dolma bilgiler ise faydadan çok zarar görmemize yol açabilir.

Faydaları saymakla bitmeyen bu çaylar ne kadar sıklıkta tüketilebilir, her bitkiye ait ayrı ölçüler var mı?

Ben kış aylarında olmamıza rağmen hiçbir zaman amaçsız bitki çayı tüketilmesini önermiyorum. Çocuklara ve yetişkinlere siyah çay yerine bitki çayı verme alışkanlığı günden güne artıyor. Bitki ile tedavi konusu Türkiye'de adeta bir beslenme konusu gibi ele alınıyor. Ama tıbbi bitkiler öncelikle ilaçtır, gıda değildir. Bunların gıda gibi tüketilmesi durumunda, ilaç olarak tükettiğimizde organizmamıza ilaç etkisi yapamıyor. Ayrıca bunlar doğada az miktarda mevcut ve aşırı tüketilmesi durumunda doğadaki şifalı bitkiler o derece çok toplanacak ve nesli tükenecek. Vücudumuzun yüzde 71'i sudan oluşuyor. Sağlıklı kalmak için de bizim öncelikle su tüketmemiz gerekiyor, çaylar bu ihtiyacı karşılamaz.

Antibiyotik gerektiren hastalıklarda ilacın yan etkilerinden korunmak için bitki çaylarından faydalanabilir miyiz?

Antibiyotik kullanılması durumu insan organizmasına uygulanan çok özel bir durum. İnsan vücudundaki bakterilerin öldürülmesi süreci devam ederken, başka bir yoldan yan etkisini ortadan kaldırmak çok zor bir durum. Aynı anda biyolojik maddelerle müdahale etmek bünyeyi zorlayabilir. Böylesi durumda bitki çayı yerine sağlığı düzenleyici diğer önlemlerle çalışmakta fayda var. Özellikle sindirimi kolay besin maddeler, doğal yolla üretilmiş sebze ve meyveler tercih edilmeli. Ayrıca dinlenmek, stresten uzak kalmak, temiz hava, yeterli ışık, elektromanyetik alandan uzak kalma, enerjiyi zorlamayacak bedensel hareketlerden kaçınmak da önemli.

Kış Çayı Tarifi

Paketlenmiş olarak satılan kış çaylarını marketlerde bulmak mümkün. Ancak bu şifalı çayı, malzemelerini aktar ya da baharatçılardan temin ederek evde de yapabilirsiniz. İsterseniz tek tek yapabileceğiniz gibi bu şekilde bol çeşitle de hazırlayabilirsiniz.

 1 kabuk tarçın

 3-4 adet karanfil

 2 kaşık kuşburnu

 2 kaşık ıhlamur

 1 kaşık adaçayı

 Elma kurusu

 Portakal kabuğu

 4-5 adet papatya

 3 okaliptüs yaprağı

 1 kaşık zencefil

 1 kaşık rezene

 Hibisküs

 Nane

Hazırladığınız karışımı bir kapta karıştırın. Çaydanlığın içine koyup üzerine sıcak su dökün ve 5 dakika kaynatın. Biraz demlenmesini bekledikten sonra süzerek fincana koyun. İçine bal ve limon ilave edin.

Bağışıklık sistemi için zencefil

Soğuk havalarda metabolizmanın özel ilgi isteyen alanlarından biri de bağışıklık sistemi. Şaduman Karaca'ya göre bu amaçla kolayca tüketilebilecek bitkilerin başında zencefil geliyor. Tüm metabolizmayı harekete geçiren zencefil, böbrek problemi yaşayanlara ve çok üşüyenlere bilhassa öneriliyor. Tüm aile kış aylarında taze zencefili normal yemeklerine de ekleyebilir. Özellikle kış çorbalarına baharat olarak az miktarda rendelenmiş zencefil çok yakışır.

Kahvaltıyla tüketilmemeli

Doğal tıp uzmanı Şaduman Karaca, kış aylarında fazla üşüyen ve hastalıklara açık bünyeye sahip kişilere ısıtıcı bitki çaylarını öneriyor. Tarçın, karanfil ve yenibahar ısıtıcı bitkilerden. Ancak bu bitkilerin sadece faydalarını bilmek yetmiyor. Ne zaman tüketildikleri de önemli; “Bu çaylar eğer kahvaltı esnasında alınırsa şifa etkisi gerektiği gibi olmaz.” diyor Karaca. Çünkü organizma çayı besin maddesi olarak algılıyor. O nedenle bitkisel içerikli çaylar, yemeklerden yarım saat önce veya iki saat sonra içilebilir.

C vitamini bombası

Soğuk algınlığının çabuk geçmesi ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı direnci artırması için evden eksik edilmemesi gereken bitki ise kuşburnu. C vitamini deposu olarak bilinen kuşburnu çayını demlemeden önce bir havanda hafifçe çatlatmakta fayda var. Böylece kaynatılan meyvenin özünden daha fazla faydalanılabilir. Safra ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olarak kullanılan kuşburnu, enfeksiyonlarla savaşmada bire birdir.

Boğaz ve bademcik iltihabına karşı...

Kışın sert rüzgârlarında soğuk havayı soludukça boğaz ve bademcik sorunları da kaçınılmaz hale gelebiliyor. Günlük hayatı fazlasıyla olumsuz etkileyen bu rahatsızlıkları hafifletmenin yolu adaçayından geçiyor. Bitkinin kısa süre kaynatılmasıyla elde edilen çayla yapılan gargaralar iltihabı gidermede gerçek bir yardımcı. Siz de kış aylarında kronik faranjitle mücadele edenlerdenseniz adaçayı gargarasını haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. İçimi oldukça hafif olan bitkiyi çay olarak da fazlaya kaçmamak şartıyla tüketebilirsiniz.

Kaynak: Zaman


Sağlık  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İyi Parti'ye geçen 15 milletvekili geri dönüyor

İyi Parti'ye geçen 15 milletvekili geri dönüyor CHP'den istifa ederek İyi Parti'ye katılan 15 vekille ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Milletvekillerinin y...

MHP'de 5 vekil Erdoğan'a imza vermedi

MHP'de 5 vekil Erdoğan'a imza vermedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için MHP'den 5 milletvekili imza vermedi. E...

CHP'nin ak saçlıları rahatsız

CHP'nin ak saçlıları rahatsız Bir grup eski CHP milletvekilinin oluşturduğu 9 Eylül Hareketi, erken seçime dair bir bildiri yayımlayarak, CHP'...

Canan Karatay yine ezber bozdu

Canan Karatay yine ezber bozdu Beslenme ile ilgili tavsiyeleriyle ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, Gaziosmanpaşa’da katıldığı seminerde 'K...

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi Bilim insanları insan vücudunda daha önce varlığı bilinmeyen yeni bir organ keşfetti. Bulunan organın kanser tedavi...

İthal ette bakteri iddiası

İthal ette bakteri iddiası İthal ette bakteri iddiası

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak!

İki bakanlık devreye girdi: Ücretsiz olacak! Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleriyle dünyanın yıldızı haline gelen Türkiye, yaşlı bakımında da marka olmaya...

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler AKP'den Saadet Partisi'ne sert sözler

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak

Bakanlık savaş açıyor 81 ile yayılacak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kanser merkezlerinin 81 ile yayılacağını, kanser ilaçlarını üretmek için çalışma yapı...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
NASIL GÖZ KIRPTIĞINIZI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com