Sondakika32.com - Isparta Haberleri
ISPARTA BAHARAT TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

2-3 Mart 2016 tarihlerinde BAKA tarafından ISPARTA'da düzenlenen AROMATİK BİTKİLER ÇALIŞTAYI'na turizm grubunun yönetimini yapmak üzere katılan Prof.Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ alternatif turizm konusu üzerinde görüşlerini paylaştı.

Özçatalbaş Dünya tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinin 100 milyar doların üzerinde olduğunu, ihracata konu olan bitkilerin değeri ise 4 milyar dolar olup Türkiye’nin ihjracatı 30 milyon dolar gibi küçük bir değerdedir. Ancak ülkemiz tıbbi ve aromatik bitkilerin varlığı ve yetiştirme potansiyeli bakımından oldukça uygun koşullara sahiptir. Çalıştay da turizm, ar-ge, yetiştiricilik ve pazarlama gibi konuların tartışıldığını belirten Özçatalbaş “Isparta’nın toplam tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda asırlık tecrübesi ve birikimiyle en önemli illerimiz arasında olduğunu, özellikle gülyağı yetiştiriciliğinde 10 milyon dolarlık ihracat geliriyle bu alanda Türkiye ihracatının %37’sini tek başına yapmakta olduğunu belirtti. Ayrıca BAKA’dan alınan bilgilere göre sektörün 10 binden fazla aile için istihdam alanı oluşturduğu, yetişmiş insan kaynaklarıyla gül işleme sanayinin gelişmiş olduğunu ve işleme kapasitesinin yüksek olduğunu ve son yıllarda turizme konu olan bir yapının oluşmaya başladığını söyledi. Başta Isparta Valisi Sayın Vahdettin Özkan olmak üzere Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, BAKA Genel Sekreteri Sayın Mehmet Sırrı Özen, Bakanlık yetkilileri, sektör temsilcileri ve paydaşların Kümelenme çalışmasına olan ilgileri ve kararlılıkları beklenen gelişmelerin ortaya çıkmasında, önemli bir gösterge olarak değerlendirilebilir, dedi.

Özçatalbaş, Isparta’nın tıbbi ve baharat bitkileri potansiyelinin akademik alanda, üretimde, ar-ge çalışmalarında ve baharat turizmindeki(spicetourism) çalışmalarla geliştirilebileceğini, bunun için Isparta’nın söz konusu alanda uluslararası bir araştırma ve uygulama merkezi haline getirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Bu kapsamda Isparta’nın “Aromatik Turizm Bölgesi” haline getirilmesi yönünde çalışılmasının bölge ekonomisine de büyük fayda sağlayacağını ifade etti. Bu amaçla Isparta’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve TurizmKoruma ve Gelişim Bölgesi ve Turizm Merkezi olarak ilanı gerekmektedir.

AROMATİK TANITIM GRUBU KURULMALI

Bunun için yerel yönetimlerin veya sektörde yer alan firmaların inisiyatif almalarının doğru olacağını yine amaca hizmet edecek şekilde Isparta merkezli bir Aromatik Turizm Tanıtım Grubu’nun kurularak paydaşların güç birliği içinde başarılı çalışmalar yapmasının önü açılmış olabilecektir, dedi.

 

 

 

 Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BU MEMELEKETTE MEZAR SORUNU BİLE ÇÖZÜLMEMİŞ

BU MEMELEKETTE MEZAR SORUNU BİLE ÇÖZÜLMEMİŞ Bu Memelekette Mezar Sorunu Bile Çözülmemiş

ISPARTALI TIR ŞOFÖRÜ ÖLÜ BULUNDU

ISPARTALI TIR ŞOFÖRÜ ÖLÜ BULUNDU Ispartalı Tır Şoförü Ölü Bulundu

İŞTE AK PARTİ'NİN ADAYLARI

İŞTE AK PARTİ'NİN ADAYLARI İşte Ak Parti'nin Adayları

O ÖĞRETİM GÖREVLİSİ TUTUKLANDI

O ÖĞRETİM GÖREVLİSİ TUTUKLANDI O Öğretim Görevlisi Tutuklandı

TAM İNANIYORDUM Kİ...

TAM İNANIYORDUM Kİ... TAM İNANIYORDUM Kİ...

VALİ SEYMENOĞLU’NDAN BİZE BİLDİRİN ÇAĞRISI

VALİ SEYMENOĞLU’NDAN BİZE BİLDİRİN ÇAĞRISI Vali Seymenoğlu’ndan Bize Bildirin Çağrısı

SİYASETTE ÇAKAL TARTIŞMASI...

SİYASETTE ÇAKAL TARTIŞMASI... Zabun: Bunlar Kuzu Postuna Bürünmüş ÇakallarTandoğan: Biz Atatürk'ün Bozkurtlarıyız. Çakal Göremek İstiyorsan A...

‘Kesik baş’ cinayetinde Yargıtay'dan karar!

‘Kesik baş’ cinayetinde Yargıtay'dan karar! Isparta'nın Yalvaç ilçesinde kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i önce av tüfeğiyle vuran, ardından da k...

BİN TL TAKSİTLE KONUT YAPACAĞIZ

BİN TL TAKSİTLE KONUT YAPACAĞIZ Bin TL Taksitle Konut Yapacağız
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com