Sondakika32.com - Isparta Haberleri
ERSOY, SAĞLIK DÖNÜŞÜRKEN ÇÖKTÜ

Sağlık sisteminde yapılan değişikliklerin bir süre sonra çöküşe neden olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy “Sağlık Bakanlığı artık hastaneleri bir anonim şirket gibi çalıştırıp halkı soymaya başlamıştır” dedi.

Sağlık sisteminin Türkiye’de giderek rayından çıktığını iddia eden Ersoy Cumhuriyet Halk Partisinin sağlık konusunda 24. dönemde 2014 yılı sonuna kadar bin 607 soru önergesi verdiklerini bunlardan 925 önergenin cevaplandırılmadığını, 500 önergenin süresi geçtikten sonra cevaplandırıldığını, sadece 101 önergeye zamanında cevap verildiğini belirterek “AKP iktidara gelmeden önce sağlık sistemi ile ilgili ciddi düzenlemeler yapacağını vaat etmiş ancak iktidara geldikten sonra halkın üzerinden para kazanmaya başlamıştır. AKP sağlık hizmeti alan herkesten katkı payı, katılım payı, fark ücreti, reçete parası, emekliden, çalışandan %20’lere varan kesinti uygulayarak sağlığı piyasacı bir zihniyetle yönetip, sağlığı alınır satılır bir mal haline getirmiştir. Bunun sonucu olarak Türkiye’de aşı ile önlenebilir hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar korkutucu boyutlara ulaşmış, kronik hastalıklar ve kanser vakalarında artış devam etmektedir. AKP’nin Dünya Bankası tarafından başta küçük hibeler ile başlattığı sağlıkta dönüşüm programı artık çökmüştür. İlaç sektörünün ticari mantığı, dünya bankasının küçük hibeleri, vatandaştan kesilen milyar dolarlar her yıl dışarıya pompalanmaktadır. CHP’nin sağlık sistemi ile ilgili çözüm odaklı projelerini iktidar kabul etmemekte ısrar etmektedir. CHP insan odaklı olmayan bir sağlık sistemi ile vatandaşın sorunlarının çözülemeyeceği kanaatindedir” şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy açıklamasında “Bugünkü tabloya göre AKP’nin sağlıkta dönüşüm programının Türkiye’yi getirdiği nokta şu şekilde sıralanabilir.

İktidarın en önemli vaadi olan genel sağlık sigortası ile herkesin sadece nüfus cüzdanı ile istediği hastaneye gidebileceği sözünün kocaman bir yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Asgari ücretli fark ödeyemediği için hastaneye gidememektedir.

13,5 milyon vatandaş sosyal güvenlik kapsamı dışındadır. Eczaneler devletin tahsilat merkezi yapılmıştır. AKP gebe, anne, çocuk, yaşlı, engelli, yoksul, kimsesiz demeden herkesten zorla katkı ve katılım payı altında paralar toplamaktadır.

Tarihimizde ilk kez 500 bin vatandaş Sağlık Bakanlığına borçludur. TÜİK rakamlarına göre kişi başına sağlık için cepten harcanan 2002’de 56 TL, 2012’de 157 TL olmuştur. Alo 182 ile uygulanan randevu sisteminden telefon şirketlerine 106 milyon lira para aktarılmıştır. Birçok ameliyatlar ve tedaviler sigorta kapsamı dışına çıkarılmıştır. SGK’nın 2013’teki ilaç harcamaları 15,7 milyar TL’yi bulmuştur.

Sağlık Bakanlığı geliri az gerekçesi ile hastane kapatmaktadır. Beş yılda ilaç harcamaları %46 artmıştır. SGK 2014 yılında üniversite hastanelerine tedavisi en zor hastaların sevk edilmesi karşılığında 6 milyar TL ödemiştir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre günde 35 sağlık çalışanı şiddet görmeye başlamıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre yolsuzlukların en büyüğü sağlık sektöründe gerçekleşmiştir. CHP’nin arge çalışmaları sonucunda gidişatı kötü olan sağlık için 24. dönemde 78 kanun teklifi verilmiş, 71’i komisyonlarda bekletilmektedir” ifadelerini kullandı.Siyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Saadet Partisi 67 adayını daha açıkladı

Saadet Partisi 67 adayını daha açıkladı Saadet Partisi, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için 67 belediye başkan adayını açıkladı.

İstanbul'da son anket sonuçları

İstanbul'da son anket sonuçları Yerel seçimlerden çıkacak sonuç merak edilirken yapılan anketlerde İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırı...

Avrasya Araştırma'dan 10 büyükşehir için anket

Avrasya Araştırma'dan 10 büyükşehir için anket 'İstanbul'da adayı HDP ve SP adayları belirleyecek'

Yüzde 98 AKP’li ilçede gerginlik! AKP’liler il binasına yürüdü

Yüzde 98 AKP’li ilçede gerginlik! AKP’liler il binasına yürüdü 2018 genel seçimlerinde AKP’ye yüzde 98 oranında oy çıkan Harran'dan yola çıkan partililer Şanlıurfa İl Binası ...

CHP'nin yeni Başkan adayları kim

CHP'nin yeni Başkan adayları kim CHP'nin yeni başkan adayları açıklanıyor...

İşte CHP İzmir'de kesinleşen ilçeler

İşte CHP İzmir'de kesinleşen ilçeler CHP'de bugün toplanan PM'de İzmir'de kaybedilen ilçeler öncelikli olarak masaya yatırılıyor.

Kocaoğlu: Yeniden adayım

Kocaoğlu: Yeniden adayım Geçtiğimiz 1 Ekim’de aday olmama kararı aldığını kamuoyuna açıklayan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, s...

CHP'de PM öncesi flaş gelişme!

CHP'de PM öncesi flaş gelişme! CHP'de bugün açıklanması beklenen İstanbul ilçe adayları son dakika kararıyla ileri bir tarihe ertelendi.

Doğan’dan flaş adaylık açıklaması

Doğan’dan flaş adaylık açıklaması Uzun yıllar CHP’de siyaset yapan, daha sonra HDP’den İstanbul Milletvekili olan Celal Doğan'ın CHP ve İYİ Parti...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com