Sondakika32.com - Isparta Haberleri
AKDENİZ’İN DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜ BADEM Mİ?

Keçiborlu Karalan mevkiinde ki makilik alan Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yöre halkının ifadesine göre badem dikilmesi için 49 yıllığına kiraya verildi. Yörede küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan vatandaşlar duruma tepki gösterirken Akdeniz’in doğal bitki olarak öğretilen makilerin iş makineleri ile sökülerek yerine badem dikilecek olması tepki ile karşılandı.

Coğrafya derslerinde Akdeniz Bölgesi anlatılırken ‘doğal bitki örtüsü makidir’ dense de Orman Bölge müdürlüğü makilik alanı 49 yıllığına kiraya vererek geniş bir alandaki makilerin iş makineleri ile kazınmasına izin verdi. Keçiborlu Güneykent yolu üzerindeki Karalan mevkindeki geniş makilik alanı kiralayan kişiler makilerin kazınması için alana iş makinelerini gönderdi. Yöre halkı ve bölgede küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişilerse duruma tepkili. Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu geçtiğimiz hafta yapılan mera çalıştayını hatırlatarak “çalıştayda da gündeme gelmişti. Orman tarafından kiralama yapılırken bölgedeki vatandaşlara danışılması gerektiğini söylemiştik. Bize çalıştayda doğru öyle yapalım denilirken, birgün sonrasında bu şekilde bir uygulama yapılmasını anlayamıyoruz. O bölgede 2 bine yakın küçükbaş o makilik alanda yetiştiriliyor. Artık küçükbaş hayvancılık yapılmasın deniliyorsa açıkça ifade edilsin” dedi.

BİRİLERİ BADEM YERKEN KEÇİLER AÇ MI KALACAK?

Keçiborlu Karalan mevkiinde ki makilik alanın 49 yıllığına kiraya verilmesine yörede yetitiricilk yapan vatandaşlar tepki gösterdi. Uzun yıllardır bölgede küçükbaş hayvancılık yaptığını belirten Mehmet Özcan “11-12 yıldır ben bu arazi üzerinde hayvancılık yapıyorum. Bu iş makineleri şu koca dağdaki makileri kürüyecek ve bizde hayvanlarımızı alıp başka bir yer bulmaya çalışacağız. Buraya badem dikileceği söyleniyor. Birileri buradan badem yiyecek tamam da, bizim hayvanlarımız ne yiyecek?” diye sordu.

2 BİN HAYVANIN YAŞAM ALANI

Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik yöneticisi ve küçükbaş yetiştiricisi Mümin Yurdakul “2 bine yakın hayvan bu makilik alanda yetişiyor. Biz doğma büyüme bu alanda hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Ama bugün bu iş makineleri geldi, 49 yıllığına buranın kiralandığını ve makilerin kazınarak yerine badem dikileceği belirtiliyor. Arazinin bir bölümünde daha önce orman ağaçlandırma yaptı. Bu ağaçlandırma yapılan alanları yine bir yetiştiriciler koruduk ve oralar çam ve akasya ormanı oldu. Bu alanda 6 çoban aileleri ile birlikte 25-30 kişi geçim sağlıyor” diyerek alanın kiraya verilmesine tepki gösterdi.

MERMERCİYE VERİLEN YOL YETİŞTİRİCİYE VERİLMİYOR

Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği danışmanlarından Osman Honamlıoğlu ise “Biz yetiştiricilerin yaylaya ulaşabilmesi için ormandan 10 metrelik bir yol açacak kadar yer ayırmasını istiyoruz. Bu şekilde bir yol için 3-4 yıl ormandan izin istediğimiz oluyor. Bizim talep ettiğimiz yol 3-4 yılda ancak açılırken bir mermer ocağı için yol istediklerinde hemen açabiliyorlar. Deniyor ki mermerci şu kadar para kazandırıyor devlete. Ama o alanın doğal yapısı talan ediliyor bunu hesaba katan yok. Küçükbaş yetiştiricisi de bu halk için üretmiyor mu? Mermerciye verilen yol yetiştiriciden neden kıskanılıyor?” şeklinde konuştuİlçeler  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İlaçlama Yaparken Canından Oldu

İlaçlama Yaparken Canından Oldu İlaçlama Yaparken Canından Oldu

Sengetliler iftarda buluştu

Sengetliler iftarda buluştu Sengetliler iftarda buluştu

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU?

BAŞKANIN İLK İCRAATI BAKIN NE OLDU? Başkanın İlk İcraatı Bakın Ne Oldu?

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı Yalvaç’ta İkinci Tütüncü Dönemi Resmen Başladı

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi Arkadaşı Tarafından Bıçaklanan Ömer'den İyi Haber Geldi

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok! Uluborlu'da Yeni Seçilen Başkana Şok!

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız Gönen'i Bir Adım Daha İleriye Taşıyacağız

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI

BAŞKAN PALA MAZBATASINI ALDI Başkan Pala Mazbatasını Aldı

Gelendost İtirazına Ret

Gelendost İtirazına Ret Gelendost İtirazına Ret
testttt
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com