Sondakika32.com - Isparta Haberleri
4000 KOYUN ZEHİRLENDİ

 Şarkikaraağac'ın en büyük köyü olan Salur'da yayla ihtilafı yüzünden 4 bin koyunun zehirlenerek telef edildiği bildiriliyor. Ayrıca bazı kişilerin çoban ve sürü sahiplerini tehdit ettiği önü sürülüyor.Salur, Şarkikaraağaç İlçesinin eri büyük köyü. 400 haneden oluşan köy halkı Gollü Yaylası ihtilafı yüzünden huzursuz günler yaşıyor. Zira Gollü Yaylası çevrede içme ve kullanma suyu olan tek yer. Burada otlayan 30'daıı fazla davar sürüsünün su ihtiyacı buradan karşılanıyor. Yaylaya çıkan aileler de içme ve kullanma suyunu buradan temin ediyor. Ancak son zamanlarda Çöllü Yaylasında önemli olaylar yaşandığı öne sürülüyor. Çobanların ve sürülerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş edildiği, 4 binden fazla davarın zehirlenerek telef edildiği önü sürülüyor. Salur Köyü Muhtarı Talip Yıldız beraberinde sürü sahibi olan 10 kişiyle birlikte Vali Memduh Oğuzu makamında ziyaret ederek mallarının ve canlarının tehlikede olduğunu öne sürdüler. Muhtar Talip Yıldız yaşadıkları sıkıntılarla ilgili olarak Vali Oğuz'u şu bilgilen aktardı:"Sayın Valim, Salur Köyü "nün içme ve sulama suyu olan tek yaylası Gollü Yaylası'dır. Burada 30'dan fazla çoban yıllardan beri davarlarını bu yaylada otlatır ve sular. Yaylada çadır kuran çoban ve aileler hem içme suyunu buradan sağlar, aynı zamanda davarlarda bu sudan sulanır. Son yıllarda bazı kişiler bu yaylayı sahiplenmekte, yaylada otlayan davarlar ile çobanların üzerine otomatik silahlarla ateş açmakta ve yaylayı terk etmeleri için tehdit etmektedirler. Çevrede başka su olmadığı için sürü sahipleri ve çobanlar birlik içinde hareket ederek yaylayı terk etmemek konusunda birlikte hareket etme kararı aldılar. Gollü Yaylası köyümüzün tüzel kişiliği altındadır ve kimsenin malı değildir.

Çobanlar ve sürü sahipleri birlikte hareket etme kararı alınca bu seferde davarlarımız ve köpeklerimiz zehirlendi. Bu kişiler taşların üzerine tuzla karışık zehir dökerek 4 binden fazla koyunumuzu zehirlediler. Zehirli etlerle de köpeklerimizi zehirlediler. Durumu İlçe Kaymakamlığına ve İlçe Jandarma komutanlığına bildirdik ama şimdiye kadar gerekli önlemler alınmadı. Sayın Valim: canımız ve malımız tehlikede. Bir anlam veremiyoruz. Uzun menzilli otomatik silahlan bunlar nereden buluyorlar. Önce bunu öğrenmek istiyoruz. Ormanları keserek kamyonlarla Eğirdir'e taşıyor, sonra da kepe tutup kestikleri ağaçların köklerini söküyorlar. Daha sonra da bu arazilerde tarım yapıyorlar. Bu konuların incelenerek önlem alınmasını isliyoruz."
Sürü sahipleri ve çobanlar sorunlarını şöyle sıraladılar:Göllü Yaylası köyümüzün ortak malıdır. Yaylada çadır kuran çoban ve sürü sahiplerini tehdit ederek, korkutarak kovmaya çalışıyorlar. Sıvarlarımızın, köpeklerimizin zehirlendiği Jandarma Karakol tutanaklarında mevcut. İlçe Veterinerliğinde de gerekli raporlar mevcut. Çobanlarımızın ve koyunlarımızın üzerine uzun namlulu silahlarla ateş ediliyor. Herkes yaylaya çıkmaya korkuyor. Biz istesek onu vururuz, ama bunun sonu nereye varır. Devletimizi yanımızda görmek isliyoruz. Sayın Valimiz: Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Zor günler yaşıyoruz. Bu sıkıntılarımızı inşallah sizlerin sayesinde atlatmaya çalışacağız.yerel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’DEN BERAT KANDİLİ MESAJI

BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’DEN BERAT KANDİLİ MESAJI Başkan Başdeğirmen’den Berat Kandili Mesajı

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ Her Türlü İşbirliğine Hazırız

Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı

Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı Isparta'da İlk Meclis İlk Toplantı

Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı

Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı Hestourex 2019’da Batı Akdeniz tanıtımı

Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti

Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti Teksif Şube Başkanı Hayatını Kaybetti

Başdeğirmen Görevi Devraldı

Başdeğirmen Görevi Devraldı Başdeğirmen Görevi Devraldı

BAŞDEĞİRMEN MAZBATASINI ALDI

BAŞDEĞİRMEN MAZBATASINI ALDI Başdeğirmen Mazbatasını Aldı

EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ'NDE GÖL YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI

EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ'NDE GÖL YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi'nde Göl Yönetimi Çalıştayı

İl Seçim Kurulu'na İtiraz Ettiler

İl Seçim Kurulu'na İtiraz Ettiler İl Seçim Kurulu'na İtiraz Ettiler
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com