Sondakika32.com - Isparta Haberleri
CHP ve ADD nin 19 Mayıs kutlamasına izin verilmedi.

19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk koymak için izin isteyen Isparta CHP İl Başkanlığı’na Valilik ’yeni yönetmelik’ nedeniyle izin vermedi. Valilik, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şubesi’nin bugün kentte düzenlemeyi planladığı 19 Mayıs kutlama yürüyüşüne de izin vermedi.

 

Isparta İl Teşkilatı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında 19 Mayıs günü Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak için Isparta Valiliği’ne başvurdu. CHP’nin bu talebini Valilik, 5 Mayıs’ta yayınlanan yönetmeliği gerekçe göstererek kabul etmedi. Valilikten yapılan açıklamada, ulusal ve resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ile tarihi günlerde yapılacak tören ve kutlamalara ilişkin yönetmeliğin, sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlükleri tarafından anıta çelenk konulmasına izin verdiği kaydedildi.

’BAŞKA BİR ANITA SUNARIZ’

Valiliğin kararına tepki gösteren CHP İl Başkanı Yusuf Erdoğan, 19 Mayıs’ı Cumhuriyetin varoluş günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ettiklerini ve bu doğrultuda anıta çelenk koymak istediklerini söyledi. Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasına izin verilmediği takdirde başka bir Atatürk büstüne veya anıtına çelenk koyacaklarını kaydeden Yusuf Erdoğan şöyle dedi:

"Bu duruma neden olan hükümeti kınıyoruz. Uygulayanları da eleştiriyoruz. Bu milli bir bayram. Sivil toplumun, partilerin çelenk sunmasında ne sakınca olabilir? Neyden korkuyorlar? Biz elimizde Türk bayrağıyla yürüyüp gidip çelengimizi sunmak istiyoruz. Bunda sakıncalı olan ne?" 

ADD’NİN ETKİNLİĞİNE DE İZİN YOK

ADD Isparta Şubesi’nin bugün düzenlemeyi planladığı ve çeşitli siyasi parti, kitle örgütü ve sendikaların katılımıyla Isparta Belediyesi önünde başlayıp, Valilik binası önünde sona erecek yürüyüşe de izin verilmedi. Isparta Valiliği’nden ADD’ye gönderilen yazıda, "19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapacağınız etkinlik için dilekçeyle İl Kutlama Komitesi’ne başvurmanız gerekiyor. İl Kutlama Komitesi’nin koordinasyonu ve birliği sağlamak bakımından alacağı karara uygun hareket etmeniz gerekmektedir" denildi.

20 MAYIS’TA YÜRÜYECEKLER

Valiliğin yürüyüşe izin vermemesine tepki gösteren ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, tepkisini şöyle dile getirdi: 

"19 Mayıs’ı kutlamak amacıyla tüm sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 18 Mayıs günü Isparta Belediyesi önünden başlayıp Valilik binasında sona erecek bir yürüyüş düzenlemek istedik. Ardından da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla kitlesel basın açıklaması yapacaktık. Valilik, Kutlama Komitesi’ne başvurmamızı istedi. Tüm ülkede demokratik örgütlerin kutlamalarına izin verilirken, Isparta’da engel çıkarılmasını yadırgıyoruz. İstenildiği kadar engel çıkarılsın, bu yürüyüşü 20 Mayıs Pazar günü gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili Valiliği bilgilendirdik. Aynı yanıt gelse bile, demokratik hakkımızı kullanıp 19 Mayıs’ı kutlamakta kararlıyız."


 

 Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak Baba’nın Anıt Mezarı 17 Haziran’da Açılacak

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu Babasının Tabancasıyla Oynarken Kardeşini Vurdu

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı

FETÖ Operasyonunda 8 Kişi Tutuklandı Aramalarda Bakın Neler Çıktı....

ISUBÜ 1 Yaşında!

ISUBÜ 1 Yaşında! ISUBÜ 1 Yaşında!

Dev Organizasyonun Ev Sahibi Isparta

Dev Organizasyonun Ev Sahibi Isparta Dev Organizasyonun Ev Sahibi Isparta

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası Sıfır Atık’ta SDÜ Damgası

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Üç İsim Erdoğan'ın Masasında Üç İsim Erdoğan'ın Masasında

Sema Çalışkan'a Özel Davet

Sema Çalışkan'a Özel Davet Sema Çalışkan'a Özel Davet

ADD’den 19 Mayıs İftarı

ADD’den 19 Mayıs İftarı ADD’den 19 Mayıs İftarı
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Ekstrafikir.com