Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Türkiye'de bir anne 6 aydır evine giremiyor

Tek bir iğnesini bile almadan hastaneye gitmek için ayrıldığı evi hukuksuz biçimde barajın sularına gömülen 76 yaşındaki Ümmühan Uysal, 6 aydır yaşam mücadelesi veriyor...

Türkiye Anneler Gününü kutlarken, evi tüm eşyalarıyla birlikte hukuksuz biçimde köyünde kurulan barajın sularına gömülen 76 yaşındaki Ümmühan Uysal 6 aydır adeta tecrit hayatı yaşıyor. Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası'nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinde enerji üretimine başlandı. Ancak Darıbükü köyündeki evinden hasteneye gittiği gün mahkeme kararı olmadan ve tek bir iğnesini bile almadan evi barajın sularına gömülen Ümmühan Uysal, 27 Kasım 2016 tarihinden bu yana Isparta ve Antalya'daki çocuklarının yanında yaşam mücadelesi veriyor. Baraj yüzünden mağdur edilen yaşlı kadın, yalnızca üzerindeki giysisiyle çıktığı evinin hiç gözünün önünden gitmediğini belirterek, "Hangi birini sayayım, elimle dokuduğum kilimlerim, yemeğimi, çayımı pişirdiğim ocağım, odanın duvarında asılı olan fotoğraflar; hiç biri aklımdan çıkmıyor" diye konuştu.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI KÖYLÜLERİ MAĞDUR ETTİ

Yukarı Köprüçay Havzası'nın kaşbi konumundaki Darıbükü köyü, köyün ortasından akan Köprüçay Nehri üzerinde inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kaldı. HES projesinden etkilenecek olan köylülerin ev ve arazileri için Bakanlar Kurulu tarafından 6 köyü kapsayan 'Acele Kamulaştırma' kararı alındı. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yürütülmesi gereken kamulaştırma işlemlerinin, yüklenici firma tarafından ve  'doğrudan satın alma' yoluyla gerçekleştirilmesi bölgede büyük mağduriyetlerin doğmasına yol açtı.

ÜMMÜHAN UYSAL'IN ADALET ARAYIŞI ZULME DÖNDÜ

Mağdur köylülerden biri olan ve Darıbükü köyündeki evinde yalnız yaşayan 76 yaşındaki Ümmühan Uysal, kamulaştırma uygulamasına karşı Nisan 2016'da iptal davası açtı. Ancak yargı süreci devam ederken Mayıs 2016'da DSİ gözetiminde su tutma işlemi başlayan baraj projesinin suları hızla yükselmeye başladı ve yaşlı kadının evinin merdivenine kadar dayandı.

HASTANEYE GİTMEK İÇİN AYRILDIĞI EVİ BARAJIN SULARINA GÖMÜLDÜ

Yargı süreci sonuçlanıncaya kadar evinden çıkmak istemeyen Ümmühan Uysal, 27 Kasım 2016 günü tedavisi için oğlu Hasan Uysal ile birlikte Darıbükü köyündeki evinden ayrılarak Isparta'ya gittiği gün barajın suları yaşlı kadının evini tüm eşyalarıyla birlikte yuttu. Evinden tek bir iğnesini bile alamadan, sadece üzerindeki kıyafetiyle ayrılan Ümmühan Uysal'ın kefenliği de içinde bulunan ve ölümünde hizmet eden kadınlara verilmek üzere sakladığı 300 lira parayla birlikte suya gömüldü.

ŞİKAYETLER SONUÇSUZ KALDI

Eşiyle birlikte elleriyle inşa ettiği ve içinde 6 çocuğunu büyüttüğü yaşam alanı akıl almaz bir zorbalıkla sulara gömülen Ümmühan Uysal'ın oğlu Hasan Uysal'ın yetkililere yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Evlerinden uzaktayken barajın suları yükselince Jandarmaya haber vererek durumu bildiren Hasan Uysal'ın Savcılığa yaptığı şikayet ise henüz sonuçlanmadı.

EN SON 16 NİSAN'DA GİTTİĞİ KÖYÜNDE BİR KEZ DAHA YIKILDI

27 Kasım 2016 tarihinden bu yana yaklaşık 6 aydır evinden, anılarından ve çok sevdiği köyünden uzakta yaşama savaşı veren Ümmühan Uysal, en son 16 Nisan tarihinde gerçekleşen referandumda oyunu kullanmak için gittiği köyünde gördüğü manzara karşısında bir kez daha yıkıldı.

HASAN UYSAL: "ANNEM UYKUSUNDA EVİNİ SAYIKLIYOR"

Köyün yukarısından açılan yoldan geçmişte nehir kıyısında bulunan evinin tamamen baraj gölünün içinde kaldığını gören annesinin büyük bir ruhsal yıkım yaşadığını anlatan Hasan Uysal, "Tüm gemişinin izlerinin silindiğini görünce annem dayanamadı. Doğup büyüdüğü ve çok sevdiği köyünde artık onun yaşayabileceği bir evi yok. Annemiz bizim başımızın tacıdır elbette ama o kentin betonları arasında, tanımadığı komşularının arasında değil, köyünde, elleriyle inşa ettiği evinde mutluydu. Bugün Anneler Günü, ben annemin karşısında ona her baktığımda eriyorum. O her zamanki vakur tavrını hiç bozmuyor ama geceleri uykusunda hep köyünü, evini sayıklıyor. 'Patatesi çapaladın mı, fasulyeyi ektin mi?' diye sayıklıyor. Kedisini, köpeğini, ineğini eşeğini sayıklıyor" dedi.

'ADALETE OLAN İNANCIMIZI YİTİRMEDİK'

"Yaşlı ve yalnız yaşayan bir kadının ömrünü istediği gibi huzur içinde tamamlamasına izin vermediler" ifadelerini kullanan Hasan Uysal, "Anneme ve bizlere bu zulmü yaşatanlar tarih ve kamu vicdanında hak ettiği yeri alacaklar. Ancak biz bu haksızlığa neden olanların hukuk çerçevesinde de yargılanması için mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz. Adalete olan inancımızı yitirmedik. Bir gün bu haksızlıkların son bulacağına inanıyoruz" diye konuştu.

ÜMMÜHAN UYSAL:  'HİÇ BİRİ AKLIMDAN ÇIKMIYOR'

Yalnızca üzerindeki giysisiyle çıktığı evinin hiç gözünün önünden gitmediğini anlatan Ümmühan Uysal ise, "Hangi birini sayayım, elimle dokuduğum kilimlerim, yemeğimi, çayımı pişirdiğim ocağım, odanın duvarında asılı olan fotoğraflar; hiç biri aklımdan çıkmıyor" dedi.

Yusuf YauzIsparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Demirel Ölümünün 3. Yılında Anıldı

Demirel Ölümünün 3. Yılında Anıldı Demirel Ölümünün 3. Yılında Anıldı

ISPARTA POLİS EMEKLİLERİ DERNEK BAŞKANI 3600 EK GÖSTERGE SÖZÜNÜ ALDI

ISPARTA POLİS EMEKLİLERİ DERNEK BAŞKANI 3600 EK GÖSTERGE SÖZÜNÜ ALDI Isparta polis emeklileri dernek başkanı Mehmet Gürses, dernek merkezinde dernek üyeleriyle AK parti milletvekili ad...

Isparta’da korkutan deprem

Isparta’da korkutan deprem Isparta’nın Gelendost ilçesinde 3.5 büyüklüğünde deprem oldu.

Karamollaoğlu: Ekonomi politikaları sil baştan değiştirmeye ihtiyacımız var

Karamollaoğlu: Ekonomi politikaları sil baştan değiştirmeye ihtiyacımız var Karamollaoğlu: Ekonomi politikaları sil baştan değiştirmeye ihtiyacımız var

Okuma Yazma Seferberliğinde Büyük Başarı

Okuma Yazma Seferberliğinde Büyük Başarı Okuma Yazma Seferberliğinde Büyük Başarı

İşadamı Mükerrem Selçuk, IQ seviyemiz düşük sananlara

İşadamı Mükerrem Selçuk, IQ seviyemiz düşük sananlara İşadamı Mükerrem Selçuk, IQ seviyemiz düşük sananlara

AVUKATA YAKIŞMAYACAK SEVİYESİZ PAYLAŞIM

AVUKATA YAKIŞMAYACAK SEVİYESİZ PAYLAŞIM Isparta’da bir avukat sosyal medya üzerinden siyasilere yakışıksız ve seviyesiz ithamda bulundu.

Çarıkçı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tedviren Atandı

Çarıkçı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tedviren Atandı Çarıkçı, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tedviren Atandı

ISPARTA'YA DEĞER KATACAK LABORATUVAR

ISPARTA'YA DEĞER KATACAK LABORATUVAR ISPARTA'YA DEĞER KATACAK LABORATUVAR
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
Okuyucularıma...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
NASIL GÖZ KIRPTIĞINIZI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com