Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Konteynerde teravih namazı!

Yusuf Yavuz

Bir yanda 10 bin kişilik iftar şovu, diğer yanda Ramazan ayında konteynerde teravih namazı ayıbı…

Ramazan ayında en çok tartışılan konuların başında gelen lüks iftar sorfaları israfa neden olduğu gerekçesiyle eleştiri konusu olurken Isparta’da baraj mağduru köylüler ramazan ibadetlerini 6 aydır konteyner camide gerçekleştiriyor. Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesi, yenisi inşa edilmeden köyün yarım asırlık camisini su altında bıraktı. Ocak ayından bu yana HES şirketinin verdiği konteyneri cami olarak kullanan köylüler, teravih namazlarını da burada kılıyor. Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, Ramazan’da lüks iftar davetleri veren kamu kurum ve kuruluşları eleştirilerek, “Hiç değilse mübarek Ramazan ayında baraj mağduru köylülerin yarasını sarmak yerine kamu kaynaklarını hoyratça kullanarak iftar şovları yapan yetkililere sesleniyoruz: Burası sığınmacı kampı değil. Bu insanlar yurttaşı oldukları ülkelerinde sığınmacı muamelesini hak etmiyorlar” görüşüne yer verildi.

 

th_konteynır_4.jpg

CUMA NAMAZI SIRASINDA CAMİYİ SU ALTINDA BIRAKTILAR

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası’nda inşa edilen ve bir süre önce deneme üretimine başlayan Kasımlar Barajı ve HES projesi, ilçeye bağlı Darıbükü köyünü su altında bıraktı. 1969 yılından bu yana çevre köylere de hizmet veren yarım asırlık Darıbükü köyünün camisi de 6 Ocak 2017 tarihinde halk Cuma namazı kıldığı sırada barajın sularıyla doldu, ardından da tamamen su altında kaldı. Ancak yeni caminin inşaatı tamamlanmadan eskisi suya gömüldüğü için köylüler ibadet hanesiz kaldı.

th_thumbnail_1.jpg

BARAJA GÖMÜLEN CAMİLERİNİN OLDUĞU YERE BAKIP DERTLEŞİYORLAR

HES şirketi yetkilileri ise yenisi yapılmadan eski camiyi su altında bıraktığı için köylülere inşaat şantiyesinde kullanılan bir konteyner getirdi ve bunun cami olarak kullanılabileceğini belirtti. Büyük kısmı sulara gömülen köyün yukarısında açılan toprak yolun kenarına yerleştirilen konteyner caminin önünde bir araya gelen köylüler, aşağıda baraj gölünün içinde hoparlörü görünen eski camilerine bakıp dertleşiyorlar.

‘BURASI SIĞINMACI KAMPI DEĞİL, BU ZULME SON VERİLSİN’

th_komteynır_2.jpg

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ülkenin dört bir yanında lüks iftar sofraları kurularak kamu kaynaklarının israf edildiğini öne süren Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, baraj mağduru Darıbükü köylülerinin içinde bulunduğu durum gündeme getirilerek, “Hiç değilse mübarek Ramazan ayında baraj mağduru köylülerin yarasını sarmak yerine kamu kaynaklarını hoyratça kullanarak iftar şovları yapan yetkililere sesleniyoruz: Burası sığınmacı kampı değil. Bu insanlar yurttaşı oldukları ülkelerinde sığınmacı muamelesini hak etmiyorlar. Kaldı ki sığınmacı kamplarında bile insana ve inanca yakışmayacak bir eziyettir bu. Yıkım projelerini uygulayabilmek için türlü vaatlerle kandırlarak yaşam alanlarından edilen ve sonra da öylece kaderlerine terk edilen köylülere reva görülen bu zulme bir an önce son verilmesini talep ediyoruz” görüşüne yer verildi.

th_thumbnail_bakanlık sakarya 10 bin kişilik iftar.jpg

BAKANLIĞIN 10 BİN KİŞİLİK İFTAR ŞOVUNA ELEŞTİRİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na da çağrıda bulunulan platform açıklamasında, “Sayın Bakanımız Veyzel Eroğlu Ramazan ayı başından bu yana 2 Haziran’da Sakarya’da 10 bin kişilik, 4 Haziran’da ise Artvin’de 4 bin kişilik iftar yemeği verdiklerini açıklamıştır. Aynı zamanda HES ve barajların da içinde yer aldığı projelerin temel atma törenlerine de sahne olan iftar yemekleriyle, insanımızın kaynaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan’da bu duygular istismar edilmiş, kamu kaynaklarımız siyasi iftar şovlarına harcanarak partizanlık aracısı kılınmıştır. Bir imzası ile insanımızın yaşam alanlarını etkileyen projelerin sorumluluğunu taşıyan Sayın Eroğlu’ndan Darıbükü köyünde yaşanan bu insanlık ayıbına son verecek bir adım atmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘KÖYLERİMİZ ESKİSİ GİBİ DEĞİL’ DİYEN ISPARTA VALİSİNE ÇAĞRI

Isparta Valisi Şehmus Günaydın’ın, Ramazan ayında köy ziyaretleri yaparak sahur ve iftarda vatandaşlarla bir araya geldiği anımsatılan platform açıklamasında, “Darıbükü köyünün bağlı olduğu Isparta ilimizin Valisi Sayın Şehmus Günaydın, köylerimizin eskisi gibi olmadığını, ‘son 15 yılda alt yapı, yol, sağlık, eğitim ve içme suyu gibi olanakların üst seviyede köylere de sağlandığını’ kaydetmiştir. Sayın Vali’den kamunun bu imkanlarının baraj mağduru Darıbükü köyü için de kullanlmasını sağlamasını, Ramazan ayında bile inançları konteynere hapsedilen insanımızın vicdanında açılan yaraların bir an önce sarılmasını talep ediyoruz” denildi.

Yusuf Yavuz







Isparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Öğrencilere Uygulamalı Trafik Eğitim Verildi

Öğrencilere Uygulamalı Trafik Eğitim Verildi Öğrencilere Uygulamalı Trafik Eğitim Verildi

ISPARTA AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

ISPARTA AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI Isparta AK Parti adayları şekillenmeye başladı.

Basın Mensuplarından Vali Seymenğlu’na Ziyaret

Basın Mensuplarından Vali Seymenğlu’na Ziyaret Basın Mensuplarından Vali Seymenğlu’na Ziyaret

Eğitim Bir Sen'de Arslan Dönemi

Eğitim Bir Sen'de Arslan Dönemi Eğitim Bir Sen'de Arslan Dönemi

Baro, Isparta’ya Vergi Mahkemesi İstiyor

Baro, Isparta’ya Vergi Mahkemesi İstiyor Baro, Isparta’ya Vergi Mahkemesi İstiyor

BARO’dan Ankara Çıkarması

BARO’dan Ankara Çıkarması BARO’dan Ankara Çıkarması

İTSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen istifa etti.

İTSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen istifa etti. İTSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen istifa etti.

Polisten FETÖ Dolandırıcılarına Suçüstü

Polisten FETÖ Dolandırıcılarına Suçüstü Polisten FETÖ Dolandırıcılarına Suçüstü

AK Parti Adaylarını Nasıl Belirleyecek?

AK Parti Adaylarını Nasıl Belirleyecek? AK Parti Adaylarını Nasıl Belirleyecek?
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Seni Çok Özlüyoruz
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com