Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Türk tarımı nasıl çökertiliyor!

Salim Yavaşoğlu / YENİÇAĞ 

Son 15 yılda 26.5 milyon hektar olan tarım alanları 23 milyon hektara geriledi. Verimli arazilere ya sanayi tesisi kuruldu, ya duble yol ya da konut yapıldı. Sap, saman ve gıda ithal eder duruma geldik. Çiftçi, yanlış politikalarla üretimden vazgeçirilince ithalat patladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ithalat vergisini yüzde 130’dan yüzde 20’ye indirme planı, iç piyasada, sebze, meyve, hububat, et ve süt gibi gıda üretimine darbe vuracak. Hayvan ihracatı 2016’da 5.4 milyar dolara gerilerken, ithalat 8.4 milyar dolara yükseldi.

YERLİ GIDA ÜRETİMİNE İTHALAT DARBESİ

Gıda fiyatlarındaki artışları engellemek için, ithalat kolaylaştırılıyor. Gıdada ithalat vergisi oranlarının genel olarak düşürülmesi kararı alınırken; Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasayı düzenleme yetkisi de genişletiliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıdada spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130 arasındaki oranları, yüzde 20 ile 30’a indirmeyi planladıklarını söyledi. Böylece; iç piyasada, sebze, meyve, hububat, et ve süt gibi gıda üretimine darbe vurulacak. Türkiye; 2014-2016 yıllarında 17.1 milyar dolarlık tarım ve hayvancılık ürünü ihraç ederken, 22.4 milyar dolarlık da ürün ithal etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre; 2014’te 6 milyar dolar olan tarım ve hayvancılık ihracatı 2015’te 5.7 milyara, 2016’da 5.4 milyar dolara geriledi. İthalat ise aynı yıllarda sırasıyla 8.4 milyar, 7 milyar ve 6.9 milyar dolar oldu. Ancak, ithalat rakamlarının; gümrük vergisinin düşürülmesi ve ESK ile TMO’nun gümrüksüz ithalat ile yetkilendirilmesi sonucunda yeniden artması bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Özgür, Türkiye’nin, her yıl dışarıdan ortalama 250 milyar dolarlık mal ithal ettiğini, buna karşılık 150 milyar dolarlık mal ihraç ettiğimizi belirterek, “100 milyar dolar bir açığımız var. Bunun büyük bir bölümü de gıda ithalatı. Biz Türkiye olarak nohut, mercimek, kuru fasülye, ayçiçeği, pamuk, buğday, arpa, kepek, saman, tüm gıda yan etki ürünlerini maalesef dışarıdan ithal eder bir ülke konumuna geldik. Bunun da nedeni şu; Türkiye’de son 15 yıl içerisinde, yani bu olan tarım alanımız şu anda 23 milyon hektara düştü. Yani 3.5 milyon hektar tarım alanımız kayboldu. Buralara sanayi tesisleri kuruldu, yollar yapıldı, TOKİ evleri yapıldı. Kalan üretici ler de üretim yapamaz hale geldi. Dolayısıyla biz tarım topraklarımızı koruyamadık” dedi. Özden Özgür, Toprak Koruma Kurulları kurulduğunu, bunların 9 üyesinden 7’sinin bakanlığın elemanı olduğuna dikkat çekerek, “Kalan 2’si ise biri biz (ZMO), bir diğeri de TEMA. Olumsuz görüşlerimize rağmen bu tarım arazileri kayboldu. Son 13 yılda ZMO, Türk Toprak Koruma ile ilgili 144 dava açmış. Bakın biz, artık bir meslek kuruluşu halinden çıkıp, bir hukuk bürosu haline gelmişiz. Bu tarım topraklarımızı bizim korumamız lazım diye. Meraların durumu da aynı şekilde. Mera alanları 17.6 milyon hektar da 13.5 milyon hektara düştü. 10 yılda 4 milyon küsür mera alanı kayboldu” dedi. Özden Özgür, zeytincilik konusunda ise şunları söyledi. “Zeytincilikle ilgili madde 7. kez Meclis’ten geri çekildi ama umarız 8. kez gelmez. Zeytinyağı, insan sağlığı açısından son derece önemli. Kanseri, kalp ve damar sertliğini önleyici özelliği var. Türkiye’de her yıl 165 bin kişi kalp ve damar sertliği hastalıklarından ölüyor. Bakın, 2016 yılında Türkiye’de 80 bin kişi kanserden öldü. Eğer biz çevremizi korumazsak, doğamızı korumazsak, her yana sanayi tesisi kurarsak, tarım ve mera alanlarınız daralmış oluyor. İnsanlarımızın da sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bir çok ülkelerden gıda ürünü getirmek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla hükümetlerin buna dikkat etmesi lazım. Her şey para demek değildir. Bunları bizlerle oturup değerlendirmeleri lazım. Ama maalesef bakanlıklar ’dediğimiz dedik, öttürdüğümüz düdük’ diyorlar. Yani bildiklerini okuyorlar.”

BÜYÜKŞEHİR YASASI BESİCİLİĞİ DE VURDU

ZiraaT Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Özgür, güney kesimlerimizde Adana, Mersin civarında buğdayın yeni hasad edildiğini hatırlatarak, “Oturduk, Oda olarak buğdayın maliyetini hesap ettik. Kilo başına ortalama maliyeti 1.05 TL. Buğdaya 1 verirlerse, destekleme ile 1.1 TL olursa, bu üretici bir daha buğday eker mi? Yani kâr etmeyen bir üretici seneye bir daha aynı ürünü eker mi? Üretici bir taraftan girdi maliyetleri karşısında inim inim inlerken, diğer taraftan da iklim bozulmasından dolayı tabiat şartları ile mücadele ediyor” şeklinde konuştu.

Özgün, şu anda genç nesle hayvancılık desteği verildiğini, ama, orada da politika eksikliği olduğunu belirterek, şöyle konuştu, “Büyükşehir yasasıyla bütün köyleri mahalle yaptılar. Şimdi mahalle yapılan yerde üretici üretime başlayamıyor, hayvan, tavuk besleyemiyor. Genç nesil şehre kaçtı artık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şimdi bu genç nesli tekrar köye getirmek için destekler veriyor. O köyde ilkokul, orta okul, sağlık ocağı, belli bir altyapı, sosyal tesisler olmazsa, gençleri oraya götürebilir misiniz? Mümkün değil. Bugün Türkiye bir çok ürünü dışarıdan alıyor. Her sene 4 milyon ton buğday alıyoruz. Hem de sıfır gümrükle. Ayçiçeği, arpa, pamuk alıyoruz. Pamuk alınır mı? Bugün Urfa, Çukurova pamuk bölgeleri. Üretici niye bundan vazgeçti? Para kazanamadığı için. Girdi maliyeti yüksek olduğu için vazgeçti.”

GDO’LU ÜRÜNLERE DÜNYANIN PARASI GİDİYOR

Meralarımızı yok ederken, kırmızı et fiyatlarının düşürülemeyeceğini kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Özgür, “Küçükbaş, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için en ucuz ve en büyük kaynak meralardır. Sen meraları korumuyorsun, sanayiye veriyorsun. Dışarıdan da hayvan yemi olarak soya ve mısır, yan katkı maddeleri getirtiyorsun. Bunlar Arjantin’den, Brezilya’dan, farklı ülkelerden getiriliyor ve dünyanın parasını ödüyorsun. Bakın şu anda, bizim 180 bin ton soya üretimimiz var. Ama ihtiyacımız 2 milyon 800 bin ton. Aynı şekilde mısır da öyle. Her sene biz 4-5 milyon ton mısırı dışarıdan getirtiyoruz. Soya ve mısır tamamıyla GDO’lu ürünler. Bu ülkelere biz pu paraları saçıyoruz. Siz kendi üreticinize girdi maliyetlerini, mazot fiyatlarını düşürürseniz, üreticinize gerekli desteği verirseniz; soya da eker, mısır da eker, mercimek de, nohut da eker. Ama, girdi maliyetleri yüzünden, çiftçi bitmiş durumda” dedi.

KURU FASÜLYE ABD’DEN.. BUĞDAY RUSYA’DAN.. HANGİ ÜRÜNÜ NEREDEN İTHAL EDER OLDUK?

Nohut-Meksika, Hindistan, ABD, Arjantin, Kanada.

Elma-Şili.

Sarımsak-Çin.

Havuç-Avustralya.

Çay-Sri Lanka.

Kavun ve Karpuz-İran.

Kuru Fasulye- ABD, Kırgızistan, Kanada, Peru, Etiyopya, Mısır, Bangladeş ve Çin.

Kırmızı biber -KKTC. Kereviz-İspanya.

Büyükbaş hayvan-Uruguay ve Fransa.

Et- Çek Cumhuriyeti, Fransa, Brezilya,Bosna Hersek.

Ceviz- ABD,Kaliforniya.

Bezelye- Rusya Federasyonu, ABD, Kanada, Macaristan ve Almanya.

Kuru soğan-İran.

Buğday- Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna.

Arpa-İngiltere ve Hırvatistan.

Saman-Gürcistan.

Pamuk- ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan.

Soya-Arjantin.

Mısır- ABD, Arjantin ve Brezilya.

Çeltik ve pirinç-ABD Vietnam, İtalya ve Tayland.

Yeşil Mercimek-Kanada.

Muz-Panama.

Bakla-İtalya.

Kaynak: Türk tarımı nasıl çökertiliyor !Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

10 il nüfusundan fazla insan cezaevinde

10 il nüfusundan fazla insan cezaevinde Cezaevlerindeki mahkum sayısı 10 ilin nüfusunu geçti. Çocuk ve kadınların sayısında da büyük artış yaşandı.

Akşener, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı dualarla andı

Akşener, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı dualarla andı Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, 27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası ...

Okutan: Atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra hiçbir anlamı yok

Okutan: Atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra hiçbir anlamı yok Isparta Milletvekili Nuri Okutan, hükümetin Kerkük tutumunu eleştirdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan O...

İşte büyükşehir olacak 30 il

İşte büyükşehir olacak 30 il Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de AK Partili milletvekilleri ile bir araya geldiği görüşmede "Büyükşehir olmak ...

Bunu yapanın ehliyetine el konulacak

Bunu yapanın ehliyetine el konulacak Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Kırm...

Balkanlıoğlu: 'Tesettürsüz kadınları gelen öpsün, giden yalasın!

Balkanlıoğlu: 'Tesettürsüz kadınları gelen öpsün, giden yalasın! İsmailağa Cemaati üyesi, Metin Balkonlıoğlu'nun yaptığı konuşmada, tesettür giymeyen kadınlar için kullandığı i...

Yorumsuz

Yorumsuz Yorumsuz

Bayram tatiliyle ilgili karar verildi

Bayram tatiliyle ilgili karar verildi Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bayram tatilinin 10 gün olacağını açıkladı.

Saray Bahçeli’nin 'seçim barajı yüzde 7'ye insin' talebini reddetti!

Saray Bahçeli’nin 'seçim barajı yüzde 7'ye insin' talebini reddetti! Yeniçağ yazarı Ahmet Takan gündeme bomba gibi düşecek kulisleri yazdı.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Soğuk Su Kanser Yapıyor
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi