Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Eğitimli erkek bulamayan kadınların çıkış yolu

ABD'de Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, evlenmek için eğitimli erkek bulamayan çalışan kadınların, doğurganlıklarını korumak için yumurtalarını dondurduğu öne sürüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırmada, üniversite mezunu kadınların sayısının artmasıyla, bu kadınların kendilerine eş bulmasının zorlaştığı belirtildi.

Yale Üniversitesi'nin araştırmacıları, "erkek açığının" daha fazla kadının üniversiteye gittiği ülkelerde daha büyük olduğunu söylüyor.

Yumurtalarını donduran 150 kadınla yapılan araştırmada, kadınların yüzde 90'ının kendilerine uygun bir eş bulamadığı kaydedildi.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Marcia Inhorn, çalışmanın kadınların kariyerlerine öncelik vermek için bebek yapmayı ertelediği algısını sarstığını söyledi.

Inhorn, "Medyada yaygın olarak çıkan haberlerde eğitim ve kariyer hedeflerinin profesyonel kadınların doğurganlığının ertelenmesinin ana nedeni olarak gösteriliyor. Oysa evlenecek bir eş bulamadıkları için bekar kalan bu kadınlar, üreme hayatlarının doğal sonunun ötesinde doğurganlıklarını korumaya uğraşıyorlar" dedi.

'Yumurta dondurmak zaman kazanma olarak görülüyor'

ABD ve İsrail'de 8 tüp bebek kliniğinde Haziran 2014 ve Agustos 2016 yılları arasında tedavi gören kadınların çoğu aile hayatı isteyen üniversite mezunu erkeklerle karşılaşmadıklarını açıkladı.

Prof. Inhorn, "Hayatlarında olmayan erkekler nedeniyle hayıflanan kadınlar internet üzerinden bir eş aramayı sürdürürken yumurta dondurmayı bir zaman kazanma olarak görüyor" dedi.

'Daha fazla kadın tedavi oluyor'

İngiltere'de bu konuda çalışmalar yürüten Britanya Doğurganlık Cemiyeti Başkanı Prof. Adam Balen da, ülkede pek çok universite mezunu kadının aile kurmaya daha geç başladığını fark ettiğini söyledi.

Balen, "Kliniğimde geçmişe kıyasla daha fazla ve daha yaşlı kadınların tedavi olduğunu gördüm" dedi.

İngiltere'de üniversitelerde de cinsiyete göre mezun oranlarında dengesizlik var. Yüksek Öğrenim İstatistik Ajansı'nın verilerine göre 2015-2016 akademik yılında İngiltere'de öğrencilerin yüzde 56'sı kadın, yüzde 44'ü erkekti.

Yumurta dondurmanın hem acılı hem de pahalı bir süreç olabileceğini söyleyen Balen, "Yumurta dondurmak kolay alınabilecek bir karar değil. Yumurta dondurma teknolojisi büyük ilerleme sağladı ama bu ilerleyen yaşlarda bebeğin olacağı garantisini vermiyor" dedi.

İngiltere'de yumurtalarını saklayan kadın oranı, düşük başarı oranına rağmen artış gösterdi. 2014 yılında 816 kadın, tüp bebek için yumurtasını dondurmuştu. Bu, 2013 yılındaki rakamların yüzde 25 fazlası.

İngiltere'de yumurtaların 10 yıla, bazı durumlarda ise 55 yıla kadar dondurulmasına izin veriliyor.

Yumurta dondurma birkaç bivn sterline ve tüp bebek tedavisi ise en az 5 bin sterline mal oluyor.Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Düğmeye basıldı, Büyükşehir değil 'bütünşehir'

Düğmeye basıldı, Büyükşehir değil 'bütünşehir' Düğmeye basıldı, Büyükşehir değil 'bütünşehir'

Nuri Okutan: 'Milletin aklıyla alay etmek demektir'

Nuri Okutan: 'Milletin aklıyla alay etmek demektir' Isparta Milletvekili Okutan, Erdoğan'ın Trump'la görüşmesini değerlendirdi. Okutan, 'Erdoğan’ın ABD tem...

Ticaret odası seçimleri ertelendi

Ticaret odası seçimleri ertelendi İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) yaşanan tartışma, 364 oda ve borsanın seçim sürecinin ertelenmesiyle sonuçlan...

Ders kitaplarında FETÖ dili ve argümanları

Ders kitaplarında FETÖ dili ve argümanları İlköğretim öğrencilerinin kitaplarında FETÖ propagandası yapıldığı ortaya çıktı.

Akşener Fox’ta

Akşener Fox’ta Meral Akşener FOX TV Çalar Saat Programında, 19.09.2017 Salı günü sabah saat 08:30'da İsmail Küçükkaya'nın ...

OHAL komisyonuna başvurular sona eriyor

OHAL komisyonuna başvurular sona eriyor KHK ile ihraç edilen kamu personeline yönelik itirazlara bakacak olan OHAL Komisyonuna başvurular sona eriyor

Akşener'in partisinin de dahil edildiği ilk seçim anketi 'MHP baraj altı'

Akşener'in partisinin de dahil edildiği ilk seçim anketi 'MHP baraj altı' Objektif Araştırma şirketi, Meral Akşener'in kuracağı partiyi de katarak yaptığı bir araştırma anketini yayınla...

110 bin kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalamışlar

110 bin kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalamışlar Antalya'da kredi kartı dolandırıcısı 3 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin birçok ilden 110 bin kişinin kredi k...

Okul servisinde yönetmelik değişiyor

Okul servisinde yönetmelik değişiyor Okul servisleri yönetmeliği değişiyor. Kavgalara sebep olan 7. maddenin kaldırılması gündemde.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Soğuk Su Kanser Yapıyor
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi