Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Eğitimli erkek bulamayan kadınların çıkış yolu

ABD'de Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, evlenmek için eğitimli erkek bulamayan çalışan kadınların, doğurganlıklarını korumak için yumurtalarını dondurduğu öne sürüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırmada, üniversite mezunu kadınların sayısının artmasıyla, bu kadınların kendilerine eş bulmasının zorlaştığı belirtildi.

Yale Üniversitesi'nin araştırmacıları, "erkek açığının" daha fazla kadının üniversiteye gittiği ülkelerde daha büyük olduğunu söylüyor.

Yumurtalarını donduran 150 kadınla yapılan araştırmada, kadınların yüzde 90'ının kendilerine uygun bir eş bulamadığı kaydedildi.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Marcia Inhorn, çalışmanın kadınların kariyerlerine öncelik vermek için bebek yapmayı ertelediği algısını sarstığını söyledi.

Inhorn, "Medyada yaygın olarak çıkan haberlerde eğitim ve kariyer hedeflerinin profesyonel kadınların doğurganlığının ertelenmesinin ana nedeni olarak gösteriliyor. Oysa evlenecek bir eş bulamadıkları için bekar kalan bu kadınlar, üreme hayatlarının doğal sonunun ötesinde doğurganlıklarını korumaya uğraşıyorlar" dedi.

'Yumurta dondurmak zaman kazanma olarak görülüyor'

ABD ve İsrail'de 8 tüp bebek kliniğinde Haziran 2014 ve Agustos 2016 yılları arasında tedavi gören kadınların çoğu aile hayatı isteyen üniversite mezunu erkeklerle karşılaşmadıklarını açıkladı.

Prof. Inhorn, "Hayatlarında olmayan erkekler nedeniyle hayıflanan kadınlar internet üzerinden bir eş aramayı sürdürürken yumurta dondurmayı bir zaman kazanma olarak görüyor" dedi.

'Daha fazla kadın tedavi oluyor'

İngiltere'de bu konuda çalışmalar yürüten Britanya Doğurganlık Cemiyeti Başkanı Prof. Adam Balen da, ülkede pek çok universite mezunu kadının aile kurmaya daha geç başladığını fark ettiğini söyledi.

Balen, "Kliniğimde geçmişe kıyasla daha fazla ve daha yaşlı kadınların tedavi olduğunu gördüm" dedi.

İngiltere'de üniversitelerde de cinsiyete göre mezun oranlarında dengesizlik var. Yüksek Öğrenim İstatistik Ajansı'nın verilerine göre 2015-2016 akademik yılında İngiltere'de öğrencilerin yüzde 56'sı kadın, yüzde 44'ü erkekti.

Yumurta dondurmanın hem acılı hem de pahalı bir süreç olabileceğini söyleyen Balen, "Yumurta dondurmak kolay alınabilecek bir karar değil. Yumurta dondurma teknolojisi büyük ilerleme sağladı ama bu ilerleyen yaşlarda bebeğin olacağı garantisini vermiyor" dedi.

İngiltere'de yumurtalarını saklayan kadın oranı, düşük başarı oranına rağmen artış gösterdi. 2014 yılında 816 kadın, tüp bebek için yumurtasını dondurmuştu. Bu, 2013 yılındaki rakamların yüzde 25 fazlası.

İngiltere'de yumurtaların 10 yıla, bazı durumlarda ise 55 yıla kadar dondurulmasına izin veriliyor.

Yumurta dondurma birkaç bivn sterline ve tüp bebek tedavisi ise en az 5 bin sterline mal oluyor.Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Merkel'den Türkiye'ye: Anlaşmayı güncellemeyeceğiz

Merkel'den Türkiye'ye: Anlaşmayı güncellemeyeceğiz Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellemeyeceğini söyledi.

PTT, sözleşmeli 2500 personel alacak

PTT, sözleşmeli 2500 personel alacak PTT, sözleşmeli 2500 personel alacak

Fetullah haininden şok sözler!.. Önemli isimlere suikast yapmalı

Fetullah haininden şok sözler!.. Önemli isimlere suikast yapmalı Fetullah haininden şok sözler!.. Önemli isimlere suikast yapmalı

Özel karma yurtlar kapatılıyor

Özel karma yurtlar kapatılıyor Özel öğrenci yurtlarının kapatılması ve kız veya erkek öğrenciler için ayrı hizmet verilmesi için yurtlara talimat ...

ÖSYM: Hata yaptık, yerleştirmeler değişti

ÖSYM: Hata yaptık, yerleştirmeler değişti ÖSYM'den yapılan açıklamada üniversite giriş sınavında hesaplama hatası yapıldığı duyuruldu! Üniversiteyi kazan...

Erdoğan: Yeni 15 Temmuz'lara var mıyız?

Erdoğan: Yeni 15 Temmuz'lara var mıyız? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Isparta'da konuştu: Gerekirse yeni Çanakkalelere, yeni İstiklal Savaşlarına,...

Yıldırım 'salı' dedi ama Erdoğan tatili ilan etti!

Yıldırım 'salı' dedi ama Erdoğan tatili ilan etti! Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan gündem hakkında açıklamalarda bulundu.

MHP'liler köyü satlığa çıkardı, AKP ve CHP birleşti

MHP'liler köyü satlığa çıkardı, AKP ve CHP birleşti CHP ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Aliağa İlçe Teşkilatları, MHP'li Aliağa Belediyesi Encümeni kararıyla s...

FETÖ halen aktif! Türkiye'yi bölgelere ayırdılar

FETÖ halen aktif! Türkiye'yi bölgelere ayırdılar Yaklaşık 170 bin kişiye yönelik soruşturmalar sürüyor ama FETÖ, ihtiyat kadrolarıyla halen aktif durumda.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Yanıyoruz
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi