Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Eğitimli erkek bulamayan kadınların çıkış yolu

ABD'de Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, evlenmek için eğitimli erkek bulamayan çalışan kadınların, doğurganlıklarını korumak için yumurtalarını dondurduğu öne sürüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırmada, üniversite mezunu kadınların sayısının artmasıyla, bu kadınların kendilerine eş bulmasının zorlaştığı belirtildi.

Yale Üniversitesi'nin araştırmacıları, "erkek açığının" daha fazla kadının üniversiteye gittiği ülkelerde daha büyük olduğunu söylüyor.

Yumurtalarını donduran 150 kadınla yapılan araştırmada, kadınların yüzde 90'ının kendilerine uygun bir eş bulamadığı kaydedildi.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Marcia Inhorn, çalışmanın kadınların kariyerlerine öncelik vermek için bebek yapmayı ertelediği algısını sarstığını söyledi.

Inhorn, "Medyada yaygın olarak çıkan haberlerde eğitim ve kariyer hedeflerinin profesyonel kadınların doğurganlığının ertelenmesinin ana nedeni olarak gösteriliyor. Oysa evlenecek bir eş bulamadıkları için bekar kalan bu kadınlar, üreme hayatlarının doğal sonunun ötesinde doğurganlıklarını korumaya uğraşıyorlar" dedi.

'Yumurta dondurmak zaman kazanma olarak görülüyor'

ABD ve İsrail'de 8 tüp bebek kliniğinde Haziran 2014 ve Agustos 2016 yılları arasında tedavi gören kadınların çoğu aile hayatı isteyen üniversite mezunu erkeklerle karşılaşmadıklarını açıkladı.

Prof. Inhorn, "Hayatlarında olmayan erkekler nedeniyle hayıflanan kadınlar internet üzerinden bir eş aramayı sürdürürken yumurta dondurmayı bir zaman kazanma olarak görüyor" dedi.

'Daha fazla kadın tedavi oluyor'

İngiltere'de bu konuda çalışmalar yürüten Britanya Doğurganlık Cemiyeti Başkanı Prof. Adam Balen da, ülkede pek çok universite mezunu kadının aile kurmaya daha geç başladığını fark ettiğini söyledi.

Balen, "Kliniğimde geçmişe kıyasla daha fazla ve daha yaşlı kadınların tedavi olduğunu gördüm" dedi.

İngiltere'de üniversitelerde de cinsiyete göre mezun oranlarında dengesizlik var. Yüksek Öğrenim İstatistik Ajansı'nın verilerine göre 2015-2016 akademik yılında İngiltere'de öğrencilerin yüzde 56'sı kadın, yüzde 44'ü erkekti.

Yumurta dondurmanın hem acılı hem de pahalı bir süreç olabileceğini söyleyen Balen, "Yumurta dondurmak kolay alınabilecek bir karar değil. Yumurta dondurma teknolojisi büyük ilerleme sağladı ama bu ilerleyen yaşlarda bebeğin olacağı garantisini vermiyor" dedi.

İngiltere'de yumurtalarını saklayan kadın oranı, düşük başarı oranına rağmen artış gösterdi. 2014 yılında 816 kadın, tüp bebek için yumurtasını dondurmuştu. Bu, 2013 yılındaki rakamların yüzde 25 fazlası.

İngiltere'de yumurtaların 10 yıla, bazı durumlarda ise 55 yıla kadar dondurulmasına izin veriliyor.

Yumurta dondurma birkaç bivn sterline ve tüp bebek tedavisi ise en az 5 bin sterline mal oluyor.Ulusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

New York Times: Türkiye ile ABD çatışabilir

New York Times: Türkiye ile ABD çatışabilir ABD'nin ve dünyanın en önde gelen gazetelerinden New York Times'tan çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Dünya basınında Afrin operasyonu

Dünya basınında Afrin operasyonu BBC'den Al Jazeera'ya, CNN International'dan Washington Post'a dünyanın en önemli medya kuruluşları...

Abdurrahman Dilipak esrarın Serbest bırakılmasını istedi

Abdurrahman Dilipak esrarın Serbest bırakılmasını istedi Akit yazarı Abdurrahman Dilipak bugün yayınlanan 'Hint keneviri, ya da yeşil hazine' başlıklı yazısında hin...

MEB'den okul servislerine 15 dakika kuralı

MEB'den okul servislerine 15 dakika kuralı Milli Eğitim Bakanlığı, okul servislerine yönelik bir çalışma gerçekleştirdi. MEB'in yeni düzenlemesi sonrası ö...

Teğmen Sümeyra Karlı 'Ejder Timi' ile kar kış dinlemiyor

Teğmen Sümeyra Karlı 'Ejder Timi' ile kar kış dinlemiyor Van Jandarma Komutanlığı'nın ilk kadın subayı olan Teğmen Sümeyra Karlı, astsubaylık yolu açılan korucu kadınla...

İngiliz The Economist'ten Diyanet'e 'ılımlı İslam' daveti

İngiliz The Economist'ten Diyanet'e 'ılımlı İslam' daveti İngiliz The Economist dergisi son sayısında 'İmamları kontrol altına almak: Türkiye’de Diyanet siyasal İslama t...

Kreşler kamu zararıymış

Kreşler kamu zararıymış Sayış tay, büyükşehir belediyelerinin kreş hizmetini 'kamu zararı olarak' nitelendirdi...

TDK’da skandal tanım!

TDK’da skandal tanım! Türk Dil Kurumu, büyük bir skandala imza attı. Sözlükte 'vazalak' kelimesinin anlamı hem 'aptal' he...

Gezici, son anket araştırmasının sonuçlarını ilk defa Halk Arenası’nda açıkladı

Gezici, son anket araştırmasının sonuçlarını ilk defa Halk Arenası’nda açıkladı Türkiye'nin en güvenilir kişisi Gazeteci- Yazar Uğur Dündar'ın Halk TV'de yayınlanan Halk Arenası progr...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
PASTA PAYLAŞIMI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi