Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Madem dünya bize küstü, o zaman dans

Turizmde pazarını çeşitlendirmek için atağa kalkan Muğla, hedef olarak belirlediği Hindistan’a yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Muğla’daki turizm sektörü temsilcileri, her yıl düzenli olarak yurt dışı seyahate çıkan 25 milyon yüksek gelir düzeyine sahip Hint turistlerin 1 milyonunu Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta önemli bir adım atıldı ve Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu’nun (TAFI) 2017 yılı genel kurulunun Muğla’ya yapılması için anlaşma sağlandı. 25-28 Ekim tarihleri arasında Hindistan’dan 600 seyahat acentesinin yetkilileri Muğla’da olacak. Ayrıca Türk Havayolları ile Hindistan’dan gelecek yolculara indirimli bilet satışı ile ilgili de anlaşmaya varıldı.

Dünya gazetesinden Ahmet Asuman’ın haberine göre; Muğla ve ilçeleri için en önemli sektörlerden birinin turizm olduğuna dikkat çeken Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, “Avrupa’dan gelen turist sayısında düşüş olunca alternatif pazarlar aramaya başladık. Bunlardan Hindistan iyi yolda ilerliyor. Orada sezon öncesi 8 kenti kapsayan bir roadshowa ve turizm fuarına katıldık. 50 kişilik Hindistan Tur Operatörleri Derneği (OTAİ) heyetini Dalyan, Marmaris, Bodrum, Fethiye bölgemizde ağırladık. Hindistan’ın sektördeki en önemli örgütü olan Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu'nun (TAFİ) kongresini Muğla’da yapması için çalışmalara başladık. Son olarak geçen hafta ilimize yaptıkları ziyarette mutabakat sağladık. TAFİ 25-28 Ekim tarihlerinde kongresini Muğla’da yapmaya karar verdi. 600 acentenin yetkilileri katılacak. Bunların hepsi İATA belgeli acentalar” diye konuştu.

THY’DEN BİLET İNDİRİMİ

TAFİ yöneticilerini THY genel müdürü ile de görüştürdüklerini ifade eden Karakuş, “THY, Hindistan’dan Muğla’ya uçuşlarında bilet fiyatlarında indirim yapacak. TAFİ’nin genel kurulundan sonra Hindistan’dan Türkiye’ye ve Muğla’ya gelecek turist sayısında ciddi bir artış olmasını bekliyoruz. Şu an Türkiye’ye 150 bin dolayında turist geliyor. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık 1 milyon Hint turistin Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum. En geç 3 sene içinde bu rakama ulaşırız. Bu hedefe ulaşmada en büyük handikap THY’nin Hindistan’a uçuşlarının artırılamaması. Bu da Hindistan’dan kaynaklanan bir sıkıntı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımızın Hindistan’a yaptığı ziyarette bu konu da gündeme geldi. TAFİ yönetimi de kongre sonrası uçuş izinlerinin artırılması için bize destek olacaktır. Şu an THY’nin Mumbai ve Yeni Delhi’ye seferleri var. Sefer ve uçuş noktası sayısı arttığında Hindistan’dan akın bekliyoruz” dedi.

“ORTA VADEDE BU RAKAM ARTABİLİR”

Hindistan’da her yıl 25 milyon kişinin yurt dışına tatile gittiğini vurgulayan Karakuş, şu bilgileri paylaştı: “Üstelik bunlar otelde tıkılıp kalan değil, gezen, alışveriş yapan üst gelir düzeyinde turistler. Yaptığımız görüşmelerde Hint turistlerin Avrupa ve ABD’de olumsuz tavırlarla karşılaşabildiklerini, Türkiye’de kendilerini daha rahat hissettiklerini, yemek kültürlerinin bize yakın olduğunu öğrendik. Burada daha rahat ediyorlar. Asıl önemli kısmı, bizim yoğun sezon dediğimiz haziran-eylül döneminde değil, mart-haziran, ekim-aralık döneminde seyahat ediyorlar. Bu da bizim sezonumuzu uzatacak bir unsur. 25 milyonluk pazarın 1 milyonluk kısmını alabileceğimizi düşünüyoruz. Çok iyi bir çalışma yapılırsa, orta vadede bu rakam daha artabilir” diye konuştu.

BOLLYWOOD’DAN 2 FİLM MUĞLA’DA ÇEKİLECEK

Hindistan’ta film endüstrisinin çok gelişmiş olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Bollywood’dan 2 filmin Muğla’da çekilmesi ile ilgili mutabakata varıldı. Hintler filmlerini çektiği bölgelere ilgi artıyor. Geçtiğimiz günlerde film endüstrisine mekan sağlayan bir Hint firmasını ağırladık. Yılmaz Erdoğan’ın Muğla’da kurduğu platoyu gezdiler. Yakında Türkiye’de Hint filmleri çekilmeye başlanacak. Düğün turizminden alacağımız payı da artırmaya çalışıyoruz. Bu konuda çalışan bir firmayı ağırladık. İlk etapta 3-4 düğünü almaya çalışacağız. Onların düğünleri 2-10 milyon dolara mal oluyor. Oteli kapatıyorlar, düğünleri 3-4 gün sürüyor. Bu da önemli bir gelir kapısı” dedi.

CHARTER UÇUŞLARI

Geçen hafta TAFİ heyeti ile birlikte Bodrum Belediyesi’ni ziyaret eden Türkiye Hindistan Turizm Konseyi (TITC) Kurucu Başkanı Emin Çakmak da Hint turistlerin ortalama 3-5 bin dolar harcadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu, Avrupa’dan gelen turistin 3-5 katı anlamına geliyor. Son yıllarda Hindistan pazarında bu yöre önemli hale geldi. İstanbul ve Antalya’dan sonra üçüncü bir destinasyon olarak mutlaka Hint tur operatörlerinin, düğün organizatörlerinin, sinema yapımcılarının aklında.

Geçtiğimiz günlerde Paramount Bodrum Resort Otel’de bir Hint düğünü gerçekleştirildiğini hatırlatan Çakmak, “İstiyoruz ki Bodrum, daha çok daha yoğun olarak Hint düğünlerine, Hint sinema filmlerine ev sahipliği yapsın ve nisan - mayıs aylarında, okul tatillerinde Bodrum’da Hintleri ağırlayalım. Daha sonra da onların divala diye adlandırdıkları ve ekim-kasım aylarına denk gelen ışık günleri tatillerinde de onları ağırlayabiliriz. Hindistan pazarı Bodrum’un 4 ay olan turizm sezonunu çok rahat 8 aya yükseltebilecek potansiyele sahip. Charter opsiyonlarının görüşmelerini de başarıyla devam ettiriyoruz. Başarabilirsek, 2018’de de Hindistan’dan direkt Milas–Bodrum ve Dalaman havalimanlarımıza, Muğla ilimize charter uçuşlarını başlatmış olacağız.”

“CAZİBESİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR”

Bodrum Belediyesi ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon ise önceki yıllarda Hindistan’da kurulan Satte Yeni Delhi Turizm Fuarı’nda Bodrum standıyla yer aldıklarını, alternatif turizm olarak Hint düğünleri ve Hint sinema sektörü Bollywood için Bodrum’u cazip hale getirmek amacıyla yapılan çalışmaları desteklediklerini ifade ederek, “Geleneklerine ve değerlerine sahip çıkan bir toplum olarak ün salmış Hintler için Bodrum adeta bir cennet. Lüks otellerden otantik mekanlara ve Bodrum kalesi başta olmak üzere korunmuş çok sayıda tarihi yapıya kadar cazibesini her daim korumaya devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Çalışmaları olumlu bulduğunu belirten TAFI Başkanı Praveen Chugh da, Bodrum’un ve Muğla bölgesinin Hint vatandaşların dikkatini çekecek güzelliklere sahip olduğunu söyledi.Ekonomi  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Reuters: Ekonomi tek bakanlığa bağlanacak

Reuters: Ekonomi tek bakanlığa bağlanacak İngiliz haber ajansı Reuters Ankara'daki yetkililere dayandırdığı haberinde, AK Parti'nin 24 Haziran'da...

Emekli ikramiyelerinde tarih belli oldu Bakan'dan flaş açıklama

Emekli ikramiyelerinde tarih belli oldu Bakan'dan flaş açıklama Emekliler bayram ikramiyesi ne zaman verilecek sorusu yanıt buldu. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği ikramiye...

Emekliye bayram ikramiyesi için tarih belli oldu

Emekliye bayram ikramiyesi için tarih belli oldu Başbakan Binali Yıldırım, 12 milyon emekliye dağıtılacak bayram ikramiyesiyle ilgili bilgi verdi.

Dolar neden düşmüyor Durmuş Yılmaz sebebini açıkladı!

Dolar neden düşmüyor Durmuş Yılmaz sebebini açıkladı! Dolar gitgide yükseliyor. Herkes ne olduğunu doların neden bu kadar yükseldiğini merak ederken Merkez Bankası eski ...

Dolar neden yükseliyor bomba iddia doğru mu?

Dolar neden yükseliyor bomba iddia doğru mu? Döviz kurundaki dalgalanma devam ederken İngiliz kuruluşu Bloomberg haber ajansı, dolardaki artışın kaynağıyla ilgi...

Dolar nasıl durur? Ekonomist Dani Rodrik 3 yol var diyor

Dolar nasıl durur? Ekonomist Dani Rodrik 3 yol var diyor Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı gün içinde yüzde 5'i geçti. Peki dolar kuru nasıl frenlenir?...

Dolar 4,91 TL'yi geçti son durum ne

Dolar 4,91 TL'yi geçti son durum ne Dolar kuru dün gece adeta çıldırdı. Erken işlemlerde dolar 4,82'yi aştı. Euro 5,68'e dayandı. Dolar gece ya...

Fatih Portakal: Hafta sonu 100 satan Hürriyet 10 adete düşmüş

Fatih Portakal: Hafta sonu 100 satan Hürriyet 10 adete düşmüş Fatih Portakal: Sitenin marketçisi söyledi: Haftasonları 100 satan Hürriyet 10 adete kadar düşmüş.

'Emekliye bin TL doğru çıkmadı'

'Emekliye bin TL doğru çıkmadı' AKP’nin emekliye vereceğini duyurduğu “bayram ikramiyesi” için günler kala çok çarpıcı bir iddia gündeme geldi.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
NASIL GÖZ KIRPTIĞINIZI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com