Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Rektör Çarıkçı ile SDÜ uçuşa geçti

Ferhat Kaya/haberi

2017 LYS sonuçlarına göre Süleyman Demirel Üniversitesi’nin de doluluk oranı yüzde 70,65 olarak gerekleşti. Lisans programlarında doluluk oranı yüzde 93, ön lisansta  yüzde 57. 5 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda tercih edilmeyen Su Ürünleri Fakültesi'nde bu yıl kontenjanın tamamı doldu.  Fizik, Kimya gibi bölümlerde kontenjanlarda yüzde yüz doluluk yaşandı. Ön lisansta bazı bölümleri hiç bir öğrenci tercih etmedi.

LYS sonuçlarına göre Süleyman Demirel Üniversitesine 2017-2018 akademik yılında yerleşme oranı yüzde 70.65 olarak gerçekleşti.   SDÜ’ nün lisansta 7 bin 539 kontenjanına 7 bin 20 öğrenci yerleşti. Lisansta üniversitenin doluluk yüzde 93.20 oldu. 11 fakülte ise yüzde 100 doluluk ile büyük bir başarı sergiledi. Lisansta SDÜ’ ye verilen kontenjandan sadece 519’u boş kaldı.

BÖZI BÖLÜMLER SIFIR ÇEKTİ

Önlisansta ise sınavsız geçişlerin kapatılması yerleştirme sonuçlarına da yansıdı. Süleyman Demirel Üniversitesine ön lisansta verilen 12 bin 877 kontenjandan 7 bin 400’üne öğrenci yerleşti. 5 bin 477 kontenjan ise boş kaldı. Ön lisansta Süleyman Demirel Üniversitesine yerleşme oranı yüzde 57,5’ta kaldı. Ön lisansta Gelendost MYO’ da bulunan ve 40 kontenjan verilen Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü'nü sadece bir öğrenci tercih etti. Keçiborlu MYO’ da  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı ve Elektronik Teknolojisi bölümlerine 35 kontenjan verilmesine rağmen bu bölümleri de tercih eden öğrenci sayısı 1 oldu. 30 kontenjanın ayrıldığı Senirkent MYO’ da Bilgisayar Teknolojisi ve Makine programları ile 20 kontenjan verilen İşletme Yönetimi programı  sıfır çekti.  Yine Yalvaç Teknik Bilimler MYO Elektronik Teknolojisi, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi ile Giyim Üretim Teknolojisi bölümlerini hiç bir aday tercih etmedi.  Toplam yerleştirmeler bakıldığında Süleyman Demirel Üniversitesi'ne 2017-2018 akademik dönem için 20 bin 416 kontenjan verilmişti. Bu kontenjanların yüzde 70.65’i yani 14 bin 424’üne öğrenci yerleşti.

SU ÜRÜNLERİ'NDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Dekan Sevgi Savaş farkınalığını göterdi

Geçtiğimiz yıllarda bir öğrencinin tercih etmesiyle gündeme gelen SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi'nde bu yıl verilen 10 kontenjanın tamamı doldu. Bu bölümü tercih eden öğrencilere  YÖK Destek burusu verilecek.  Yine geçtiğimiz yıllarda, öğrencilerin ilgi göstermediği, Fizik, Kimya bölümlerinde de ayrılan 10 kontenjanın tamamına öğrenci yerleşti. Bu yıl ilk kez açılan Yer Bilimleri Mühendisliği bölümünde ise beklenen olmadı. 30 kontenjan verilen bölümü sadece 3 öğrenci tercih etti.

Kayıtlardan sonra ek yerleştirme süreci başlayacak   

Sınavsız geçişin kapatılmasıyla birlikte ön lisansta yaşanan boşluğun ek yerleştirmelerle birlikte bir nebze daha olsun dolması bekleniyor.  Bu arada yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

sondakika32.comIsparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

SDÜ'den ISPARTA'YA 55.1 MİLYONLUK DEV YATIRIM

SDÜ'den ISPARTA'YA 55.1 MİLYONLUK DEV YATIRIM SDÜ'den ISPARTA'YA 55.1 MİLYONLUK DEV YATIRIM

SANIKLARA CEZA YAĞDI

SANIKLARA CEZA YAĞDI FETÖ DAVASI KARARA BAĞLANDI

Antalya-İstanbul arası hızlı tren 2018’de başlıyor

Antalya-İstanbul arası hızlı tren 2018’de başlıyor Antalya-İstanbul arası hızlı tren 2018’de başlıyor

ISPARTA'DA FETÖ'NÜN "KATALOG EVLİLİK" ABLA VE ABİLERİ YAKALANDI

ISPARTA'DA FETÖ'NÜN Isparta’da FET֒nün "katalog evlilik" abla ve abilerine yönelik düzenlenen operasyonda 18 kişi yakalandı..

VALİ'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

VALİ'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI VALİ'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Ispartalı çevrecinin ve eşinin katili cezaevinde intihar etti

Ispartalı çevrecinin ve eşinin katili cezaevinde intihar etti Antalya'nın Finike ilçesinde doğaya zarar veren taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyle tanınan...

Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Sinop'da

Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Sinop'da Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri 19. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu (Sinop)'n...

Berrin Sönmez Yalvaç kesik baş cinayetini yazdı

Berrin Sönmez Yalvaç kesik baş cinayetini yazdı Nevin Yıldırım: Hiçbir şeyi gönüllü yaşamadım

Devlet Bahçeli Türk usülü yer sofrasında

Devlet Bahçeli Türk usülü yer sofrasında Isparta'da gerçekleştirilen toplu açılış töreninde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; Suriye ve Irak ile...
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Egonuzu keşke Kontorol Edebilseydiniz

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi