Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Rektör Çarıkçı ile SDÜ uçuşa geçti

Ferhat Kaya/haberi

2017 LYS sonuçlarına göre Süleyman Demirel Üniversitesi’nin de doluluk oranı yüzde 70,65 olarak gerekleşti. Lisans programlarında doluluk oranı yüzde 93, ön lisansta  yüzde 57. 5 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda tercih edilmeyen Su Ürünleri Fakültesi'nde bu yıl kontenjanın tamamı doldu.  Fizik, Kimya gibi bölümlerde kontenjanlarda yüzde yüz doluluk yaşandı. Ön lisansta bazı bölümleri hiç bir öğrenci tercih etmedi.

LYS sonuçlarına göre Süleyman Demirel Üniversitesine 2017-2018 akademik yılında yerleşme oranı yüzde 70.65 olarak gerçekleşti.   SDÜ’ nün lisansta 7 bin 539 kontenjanına 7 bin 20 öğrenci yerleşti. Lisansta üniversitenin doluluk yüzde 93.20 oldu. 11 fakülte ise yüzde 100 doluluk ile büyük bir başarı sergiledi. Lisansta SDÜ’ ye verilen kontenjandan sadece 519’u boş kaldı.

BÖZI BÖLÜMLER SIFIR ÇEKTİ

Önlisansta ise sınavsız geçişlerin kapatılması yerleştirme sonuçlarına da yansıdı. Süleyman Demirel Üniversitesine ön lisansta verilen 12 bin 877 kontenjandan 7 bin 400’üne öğrenci yerleşti. 5 bin 477 kontenjan ise boş kaldı. Ön lisansta Süleyman Demirel Üniversitesine yerleşme oranı yüzde 57,5’ta kaldı. Ön lisansta Gelendost MYO’ da bulunan ve 40 kontenjan verilen Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü'nü sadece bir öğrenci tercih etti. Keçiborlu MYO’ da  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı ve Elektronik Teknolojisi bölümlerine 35 kontenjan verilmesine rağmen bu bölümleri de tercih eden öğrenci sayısı 1 oldu. 30 kontenjanın ayrıldığı Senirkent MYO’ da Bilgisayar Teknolojisi ve Makine programları ile 20 kontenjan verilen İşletme Yönetimi programı  sıfır çekti.  Yine Yalvaç Teknik Bilimler MYO Elektronik Teknolojisi, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi ile Giyim Üretim Teknolojisi bölümlerini hiç bir aday tercih etmedi.  Toplam yerleştirmeler bakıldığında Süleyman Demirel Üniversitesi'ne 2017-2018 akademik dönem için 20 bin 416 kontenjan verilmişti. Bu kontenjanların yüzde 70.65’i yani 14 bin 424’üne öğrenci yerleşti.

SU ÜRÜNLERİ'NDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Dekan Sevgi Savaş farkınalığını göterdi

Geçtiğimiz yıllarda bir öğrencinin tercih etmesiyle gündeme gelen SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi'nde bu yıl verilen 10 kontenjanın tamamı doldu. Bu bölümü tercih eden öğrencilere  YÖK Destek burusu verilecek.  Yine geçtiğimiz yıllarda, öğrencilerin ilgi göstermediği, Fizik, Kimya bölümlerinde de ayrılan 10 kontenjanın tamamına öğrenci yerleşti. Bu yıl ilk kez açılan Yer Bilimleri Mühendisliği bölümünde ise beklenen olmadı. 30 kontenjan verilen bölümü sadece 3 öğrenci tercih etti.

Kayıtlardan sonra ek yerleştirme süreci başlayacak   

Sınavsız geçişin kapatılmasıyla birlikte ön lisansta yaşanan boşluğun ek yerleştirmelerle birlikte bir nebze daha olsun dolması bekleniyor.  Bu arada yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

sondakika32.comIsparta  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Beylik Tabancasıyla İntihar Etti

Beylik Tabancasıyla İntihar Etti Beylik Tabancasıyla İntihar Etti

BYLOCK'U AVUKAT OĞLU YÜKLEMİŞ

BYLOCK'U AVUKAT OĞLU YÜKLEMİŞ BYLOCK'U AVUKAT OĞLU YÜKLEMİŞ

Ispartalı Küçük kızın Erdoğan inadı

Ispartalı Küçük kızın Erdoğan inadı Ispartalı Küçük kızın Erdoğan inadı

Isparta’da kafede dehşet: 2 ölü, 1 yaralı

Isparta’da kafede dehşet: 2 ölü, 1 yaralı Isparta’da bir kafenin mülk sahibi Hasan Özkan, tartıştığı işletmecisi İsmail Turan ile akrabası Erdoğan Gümüş’ü ta...

Isparta'ya hızlı tren müjdesi

Isparta'ya hızlı tren müjdesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından 3 ile için hızlı tren müjdesi verdi.

SUAT KOLUKIRIK DEKAN OLDU!

SUAT KOLUKIRIK DEKAN OLDU! Suat Kolukırık Dekan Oldu!

O BİNA ORTAOKUL OLACAK

O BİNA ORTAOKUL OLACAK O BİNA ORTAOKUL OLACAK

ÇARŞI PROJESİ START ALDI

ÇARŞI PROJESİ START ALDI ÇARŞI PROJESİ START ALDI

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ SAYISINDA 2. SIRADA

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ SAYISINDA 2. SIRADA Yükseköğretim Kurulu, 2016-2017 akademik yılı istatistikleri yayımladı. İşte nüfusa göre en çok öğrenci yoğunluğunu...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Yanıyoruz
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi