Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Nergis Demirkaya yazdı

2019'de yapılacak seçimler öncesi siyaset arenasında hesap çok. En ilginç tartışmalardan biri de Meral Akşener liderliğinde kurulacak parti etrafında dönüyor. Erken seçim tartışmaları devam ederken önümüzdeki günler ilginç gelişmelere gebe görünüyor.

Meral Akşener liderliğinde kurulacak yeni parti sonbaharda Samsun’dan yola çıkacak. Partinin tüzük ve program hazırlığı bitmedi ama açıklamalara bakılırsa yeni parti “merkez sağ”da değil “milli merkez”de konumlanacak. Hedefi de toplumun farklı kesimlerinden oy almak olacak.

Yeni oluşumun hedefi böyle ama ilk etapta parti kurma faaliyetini yürütenlerin yollarının ayrıldığı MHP’den büyük bir parça koparmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni parti kurucularının iddialı olarak dile getirdikleri bir konu da parti kurulduktan sonra Meclis’te grup kurulacağı yönündeki açıklamaları. BU çerçevede en son, bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, “Parti kurulur kurulmaz Meclis’te grubu olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Peki Meclis’te grup ne anlama geliyor?

SEÇİME GİRME BİLETİ…

Siyasi Partiler Kanunu’na göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurmak için en az 20 milletvekili gerekiyor. Meclis’te 20 milletvekilinden oluşan bir grubun faydası temelde daha etkin ve görünür muhalefet etmek olabilir. Ama yeni kurulan bir parti açısından kritik bir önemi daha var. O da yine aynı kanunun “Siyasi Partilerin Seçimlere Katılması” bölümünde anlatılıyor. Siyasi Partiler Kanunu’na göre, partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması gerekiyor.

Söz konusu yasada ifade edildiği gibi Meclis’te 20 milletvekiliyle kurulacak bir grup seçimlere doğrudan katılımın bileti demek. Yeni kurulan bir partinin 81 ilin yarısında hızla teşkilat kurma zorluğu ve bir erken seçim ihtimali düşünüldüğünde “en kolayı” bu yol görünüyor.

NAZLIAKA’DAN OLUMSUZ YANIT

“En kolayı” dedik ama tabii yeni oluşum için 20 milletvekili ile grup kurmak yeni oluşum için ne kadar mümkün? MHP’den ihraç edilen ve yeni oluşum içinde yer alan 4 bağımsız milletvekili var. Bağımsız milletvekilleri Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok’un bu parti grubunda yer alacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu arada bağımsız bir başka isme de teklif götürüldüğü konuşuldu. CHP’den ihraç edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise bu iddiayı, “Ben CHP’liyim. Şu anda gündemimde sadece bir an önce yuvama dönmek var” diyerek reddetti.

Peki MHP’den ihraç edilen 4 milletvekili dışında 16 milletvekili nasıl bulunacak? Meclis’te bulunan dört partiden milletvekili koparmak mümkün mü? HDP’den bir kopma, iki siyasi yapının dünya görüşlerindeki fark dikkate alındığında en zoru. Beklenti de iktidar partisi dahil diğer 3 partiden bazı milletvekillerinin bu siyasi oluşuma katılabileceği yönünde. Hatta kulislerde CHP’den ‘stratejik olarak’ böyle bir desteğin gelebileceği de konuşuluyor. Yeni parti oluşumunda yer alan bir siyasetçi bu durumu, “Kuracağımız partinin AK Parti seçmeninden oy alma potansiyeli muhalefetteki diğer partilere göre daha fazla. O nedenle bu duruma daha taktiksel yaklaşabilirler” sözleriyle anlatıyor.

2019 öncesi siyaset arenasında hesap çok. Erken seçim tartışmaları devam ederken önümüzdeki günler ilginç gelişmelere gebe görünüyor.Siyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sivas'ta yeni parti’nin ilk il başkanlığı binası tutuldu!

Sivas'ta yeni parti’nin ilk il başkanlığı binası tutuldu! Meral Akşener ve arkadaşlarının kurduğu yeni parti tüm Türkiye'de heyecan yarattı.

Özdağ: Partinin adı ve logosu belli oldu

Özdağ: Partinin adı ve logosu belli oldu Ümit Özdağ, Meral Akşener liderliğinde kurulacak partinin adının ve logosunun netlik kazandığını söyledi. Özdağ, aç...

Abdullah Gül çok ciddi bir çıkış için hazırlanıyor

Abdullah Gül çok ciddi bir çıkış için hazırlanıyor Yeniçağ yazarı Ahmet Takan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ciddi bir çıkış hazırlığında olduğunu ileri sürdü.

Meral Akşener Ahlat'a taşınıyor

Meral Akşener Ahlat'a taşınıyor Akşener, Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın canlı yayın konuğuydu.

Koray Aydın 'En çok katılım AKP'den'

Koray Aydın 'En çok katılım AKP'den' Koray Aydın Yeniçağ gazetesinden Orhan Uğuroğlu ile yaptığı röportajda çok önemli açıklamalar yaptı.

Akşener'in MHP stratejisi!

Akşener'in MHP stratejisi! Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde Meral Akşener'in MHP stratejisini kaleme aldı.

CHP'den ikinci adalet yürüyüşü!

CHP'den ikinci adalet yürüyüşü! Ankara İstanbul arasında Adalet Yürüyüşü gerçekleştiren ve Çanakkale'de Adalet Kurultayı yapan CHP, pazartesi g...

Ümit Özdağ, Uğur Dündar'la Halk TV'de

Ümit Özdağ, Uğur Dündar'la Halk TV'de Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Halk TV'de Uğur Dündar'ın sunduğu 'Halk Arenası'nda canlı yayınd...

Meral Akşener 'Yeni Parti'yi anlatacak

Meral Akşener 'Yeni Parti'yi anlatacak Meral Akşener, 27 Eylül Çarşamba günü İstanbul Avcılar'da 'Yeni Parti'yle ilgili açıklamalarda bulunaca...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Mutlu Bayramlar
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi