Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Suat Çağlayan yazdı: 'Akşener ve ekibine AKP ve CHP'liler nasıl bakıyor'

Bu süreçte Meral Akşener ve Ümit Özdağ ikilisine Koray Aydın’ın da katılmış olması, Meral Akşener’i umut olarak görenlerin morallerini artırmışa benziyor. Çünkü her ne kadar kurulacak partinin başka bir MHP olmayacağı söyleniyorsa da, tabanın MHP’nin büyük bir kesimiyle oluşacağı ve bunu en iyi organize edebilecek olan kişinin de teşkilatçılığı ile bilinen Koray Aydın olduğu bir gerçektir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var;

Kurulacak partinin teşkilatları oluşturulurken, bölgelerin (illerin) duyarlıkları dikkate alınmazsa ve sadece MHP’den gelenlerle kamuoyu önüne çıkılırsa, daha baştan önemli bir şans yitirilebilir.

Bu konuda karar vermeden önce, kurulacak partinin hangi ilde, hangi parti veya partilerin seçmeninden oy alabileceği iyi belirlenmelidir.

Meral Akşener’in önderliği, her kesimdeki seçmen tarafından –bugüne kadar- kabul görmüş ve umut olmuştur…

Bugünkü MHP’nin AKP’nin koltuk değneği haline gelmiş olması ve yakın gelecek için de bir ışık vermemesi nedeniyle, MHP’ye oy verenlerin büyük bölümünün (En az üçte ikisi) Meral Hanım’ın kuracağı partiye yöneldiği anlaşılmaktadır.

AKP içinde de benzer bir durum vardır. Orada da önemli bir yüzdenin ( %10-20 arası olduğu söyleniyor) yeni hareketi desteklemesi beklenmektedir. Çünkü AKP’nin başında bulunan Cumhurbaşkanı bile bir yıpranma süreci içinde olduklarını söylemiş, böylece bugüne kadar dile getirmekten kaçındıkları ve sadece ‘metal yorgunluğu’ diyebildikleri ‘iç yozlaşma’ birinci elden dile getirilmiştir.

Bu durumu yakından gözleyen AKP içindeki dürüst ve masum dindar kesim, ülke kaynaklarının AKP ve Saray yakınlarına pervasızca peşkeş çekilmesine ve bu yapılırken kimi zaman kutsal İslam Dini’nin kullanılmasına tepki göstermektedirler.

İşte Meral Akşener’in AKP içindeki en büyük kaynağı, yozlaşmalara tepki gösteren bu kesim olacaktır.

Gelelim, CHP’li seçmenlerin Akşener’e olan ilgisine…

CHP içindeki son durum şudur: Kılıçdaroğlu, geç kalmış da olsa, yapmış olduğu uzun ‘Adalet Yürüyüşü’ sayesinde parti içinde kendisine karşı olan tepkileri bir ölçüde baskılamış ve bir dönem için daha genel başkanlığını güvenceye almış görünmektedir.

Bu durum Kılıçdaroğlu ekibi için rahat bir soluk olarak değerlendirilse de, CHP’de Kılıçdaroğlu ile hiçbir zaman iktidar olunamayacağını gören CHP’liler için bir umutsuzluktur.

Çünkü, yüzde 20-25 bandına sıkışan bu partinin Kılıçdaroğlu ile daha ileri gidemeyeceği, hatta tam tersine zamanla desteğini daha da yitireceğinden korkmaktadırlar.

Bu duygularla hareket eden CHP’lilerin önemli bir kesimi, ülkenin kurtuluşu adına Meral Akşener’e sempatiyle bakmaktadırlar.

Bunun yüzdesini öngörmek kolay olmasa da, kemik CHP’liler dışında bu partiye oy verenlerden önemli bir kesiminin Akşener’in partisine oy verebileceği ve bu rakamın CHP oylarının üçte veya dörtte birine ulaşabileceği söylenmektedir.

Bütün bu oy kaynakları göz önüne alındığında, Sayın Akşener’in kuracağı partinin AKP’li Cumhurbaşkanı’nın ezberini bozabilecek düzeyde bir ilgi görebileceği anlaşılmaktadır.

ANCAAAK!

İşte tam da bu nedenledir ki, Sayın Meral Akşener Saray’ın gazabını çekmeye adaydır!

Her ne kadar, Akşener’i gözden düşürücü her tür hareket Devlet Bahçeli’den beklenirse de, artık onun söyleyeceklerinin bir anlamı kalmamıştır.

Onun yerine, çok daha organize saldırıların yukarılarda bir yerlerde planlanması düşük olasılık değildir.

Daha şimdiden Saray’a yakın papağanların, yandaş televizyon ve gazete köşelerinde Meral Akşener’i itibarsızlaştırma çalışmalarına başlamış olmaları bunun bir göstergesi gibidir.

Böylesine tehdit altında bulunan Akşener’den, partisini kuruncaya ve hatta –çok önemli gelişmeler olmadıkça- gelecek yılın ilk aylarına kadar büyük çıkışlar beklenmesi ne derece doğrudur, bilmiyorum!

KONTROLLÜ, İTİDALLİ

ODATV’de, Kerem Çalışkan’ın “Akşener’in Kaçırdığı 3 Fırsat” başlıklı yazısını okudum.

“Siyasi ilgi, umut ve heyecan, genellikle alternatifsizlik nedeniyle belli kişilere ve çevresine yönelir,” diyerek Ecevit’i, Özal’ı, Demirel’i ve Erdoğan’ı örnek veriyor.

“Şu anda bu ilgi, merak ve umut sınavında Meral Akşener var!” dedikten sonra, Sayın Akşener’in, fındık fiyatı ve Barzani konusunda susmasını ve 26-30 Ağustos’ta Afyon’a gitmeyişini eleştiriyor.

Elbette haklı olabilir! Ancak, söylenenleri yapmış olsaydı bile -belki de yapmıştır!- onun yapacağı konuşmayı hangi gazete veya televizyon verecekti ki!

Şu gerçeklerin unutulmaması gerekir;

Bugün Meral Akşener’in önünde bulunan ülke, ABD’nin, Özal ve Tayyip Erdoğan için hazırladığı Türkiye değildir…

Rahmetli Ecevit ile Demirel de, liderliklerini çok önemli kırılma noktalarındaki çıkışlarıyla perçinlemişlerdir.

Akşener için o aşamaya yeni gelinmektedir ve –eleştiriler doğru olsa bile- küçük eksiklikler için yıpratılmamalı ve kendisine şans tanınmalıdır.

Bu şansı Meral Akşener yakın gelecekte kendisi yaratacak, halkın ilgi ve beğenisini kazandığı oranda yandaş basın bile onu görmezden gelemeyecektir.

DİKKATLİ SİVİL İTAATSİZLİK!

Peki ama hiçbir şey yapmamalı ve ortamın kendiliğinden oluşmasını mı beklemelidir?

Elbette yapacaktır!

Bundan sonra, hele de partisini kurduktan ve çevresine saygınlıkları kanıtlanmış siyasilerle, siyaset dışı insanları topladıktan sonra, zamana karşı bir yarış içinde olması beklenecektir.

Çünkü sokaktaki insan, kendisini harekete geçirecek heyecanı veren liderlere itibar etmektedir.

Ağırbaşlı, saygılı, onurlu ve gerektiğinde de gözünü budaktan sakınmayan liderler aramaktadır…

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nü yapmadan çok önce ODATV’de yazdığım bir yazıda, CHP’nin ‘sivil itaatsizlik’ eylemleri yapmaktan başka çaresinin kalmadığını yazmıştım. Çünkü sivil itaatsizlik, CHP’nin yapısına uygun bir yöntemdir.

Aynı şeyin Meral Akşener tarafından da yapılmasının gerekeceği zaman gelecektir elbette. Ama onun kuracağı partiye oy verecek insanların düşünce yapıları göz önüne alındığında, Meral Akşener ve arkadaşlarının “Sivil itaatsizlik” şeklini iyi saptaması, kaş yaparken göz çıkarmamaya özen göstermesi gerekecektir.

AKP iktidarının Türkiye’yi içine soktuğu bu kaos oldukça, Meral Akşener’in iz bırakacağı eylem ve söylemler bulması zor olmayacaktır.

Yeter ki, bugüne kadar gösterdiği dik duruşundan ödün vermesin!

Suat Çağlayan

Odatv.comSiyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan A’dan Z’ye İYİ Partiyi anlattı

İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan A’dan Z’ye İYİ Partiyi anlattı ODA TV'den Nurzen Amuran sordu İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan yanıtladı

MHP’den bir toplu istifada Isparta'dan...

MHP’den bir toplu istifada Isparta'dan... Başkan Över, istifa açıklamasında siyasi hayatlarına İyi Parti'de devam edeceklerini belirtti.

Isparta milletvekili Nuri Okutan Akşener’in kurucular kurulunda

Isparta milletvekili Nuri Okutan Akşener’in kurucular kurulunda Isparta milletvekili Nuri Okutan Akşener’in kurucular kurulunda

Meral Akşener'in partisinin adı belli oldu

Meral Akşener'in partisinin adı belli oldu MERAL Akşener’in bugün açıklayacağı yeni partinin kurucular kurulu da belli oldu. 200 kişinin yer aldığı listede so...

Yeni parti ip uçları yarın...

Yeni parti ip uçları yarın... Akşener 'Yeni Parti'yle ilgili önemli açıklamalarda bulunacak.

Bahçeli’yi anlamak için bu 19 satırı okuyunuz!

Bahçeli’yi anlamak için bu 19 satırı okuyunuz! Gazeteci Rahmi Turan, bugünkü köşe yazısında Milliyetçi Hareket Partisi içindeki atmosferi anlatan bir mektup yayın...

Okutan'dan çarpıcı Topbaş açıklaması

Okutan'dan çarpıcı Topbaş açıklaması Siyasi hayatına Akşener liderliğindeki 'Yeni Parti'de devam etme kararı alan Isparta Milletvekili Okutan, İ...

Sivas'ta yeni parti’nin ilk il başkanlığı binası tutuldu!

Sivas'ta yeni parti’nin ilk il başkanlığı binası tutuldu! Meral Akşener ve arkadaşlarının kurduğu yeni parti tüm Türkiye'de heyecan yarattı.

Özdağ: Partinin adı ve logosu belli oldu

Özdağ: Partinin adı ve logosu belli oldu Ümit Özdağ, Meral Akşener liderliğinde kurulacak partinin adının ve logosunun netlik kazandığını söyledi. Özdağ, aç...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Egonuzu keşke Kontorol Edebilseydiniz
Yılmaz Can Yılmaz Can
KİN, İNTİKAM, GURUR

ANKET

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy'u başarılı buluyor musunuz?
Tüm Anketler

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi