Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Bunu yapmayan vatandaş yandı!

Artık yurt dışında ve içinde ikamet edenlere her türlü tebligat Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)'ndeki adreslerine göre yapılacak. Adreslerini bildirmeyen ya da adres değişikliği durumunda güncellemeyenler, doğacak her türlü olumsuz durumdan kendileri sorumlu olacak.

HAK KAYBINA UĞRAMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yeni uygulama ile "başka yere taşındım, adresim değişti, adresim Türkiye'de ama yurt dışında yaşadığımdan evrak elime geçmedi, yeni adresimi bildirmeyi unuttum" gibi bahaneler geçerli olmayacak. Bu konu karşısında geçerli olan ceza ne ise vatandaşa uygulanacak. Eğer vatandaş MERNİS'de adresini güncellerse mağdur duruma düşmekten kurtulacak. Şahsıyla ilgili adliyelerden her türlü bilgiye de Adalet Banaklığı resmi internet sitesinden ve kısa mesajla öğrenebilecek. Böylelikle hak kaybına uğramaların önüne de geçilmiş olacak.

HERKES KENDİ SORUMLU OLACAK

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve Basın Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil, postacılara ve adliye personeline yeni sistemin önem ve ehemmiyetini anlattı, bu konuda duyarlı olunmasını istedi. Savcı Karanfil, bundan sonra yurt dışında ve içinde ikamet edenlere her türlü tebligatın Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)'ndeki adreslerine yapılacağı ve adreslerini bildirmeyen ya da güncellemeyenlerin doğacak her türlü olumsuz durumdan kendilerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Hem yurt dışında hem de yurt içinde ikamet edenleri, MERNİS adreslerini güncellememeleri durumda büyük tehlikelerin beklediğinin altını çizen Savcı Karanfil, "İkamet adresini nüfus müdürlüklerine bildirmeyenler veya güncellemeyenlerin, bundan böyle MERNİS adreslerine yapılacak her türlü tebligat geçerli olacak. Bu durumda bulunanlar büyük hak kayıplarına uğrayabilecekler.'' dedi.

 

BU ÖNERİLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN!

Adres değişikliğini yapanların olumsuz bir durumla karşılaşmaması için bir takım önerilerde bulunan Savcı Karanfil, şöyle dedi: ''Öncelikle kişilerin MERNİS adreslerini güncel tutmaları gerekiyor. Daha sonra ise Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden adresini kullanarak, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarını bir boşluk bırakarak abone yazıp, '4060'a ücretsiz mesaj atmaları gerekiyor.'' Bu işlemleri yapan vatandaşların ücretsiz olarak haklarında Türkiye'deki tüm adliyelerden yapılacak işlemler hakkında bilgi alabileceklerini kaydeden Karanfil, ''Bu şekilde de haklarında açılmış bir dava, icra takibi veya kendileri hakkında şikayet olup olmadığını öğrenebilecekler. Böylece de hak kaybına uğramalarının önüne geçebilecekler.'' diye konuştu.

 Gündem  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Necati Doğru yazdı: Dolar bir gecede 5.85'e zıplıyor! Gerçeği görün artık

Necati Doğru yazdı: Dolar bir gecede 5.85'e zıplıyor! Gerçeği görün artık Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru, doların bir gece 5.85'e çıkmasını köşesinden değerlendirdi.

GENAR'dan yerel seçim öncesi kritik açıklama: 7-8 puan düşük olacak!

GENAR'dan yerel seçim öncesi kritik açıklama: 7-8 puan düşük olacak! GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, yerel seçim öncesi kararsızlarla ilgili "Sandığa gitme 7-8 puan düşük ...

SAROS'un anketine göre Adana'da son durum

SAROS'un anketine göre Adana'da son durum SAROS'un anketine göre Adana'da son durum

İstanbul son seçim anketi geldi sonuçlar çok tartışılacak

İstanbul son seçim anketi geldi sonuçlar çok tartışılacak İstanbul için son seçim anketi Themis araştırma şirketinden geldi. 31 Mart yerel seçimlerinde kuşkusuz gözler İstan...

AK Parti Manisa'da ihraç depremi

AK Parti Manisa'da ihraç depremi AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Kırkağaç ilçesinde Cumhur İttifakı'nın adayına muhalif tavırlar sergi...

Beton Pompasının Altında Can Verdi

Beton Pompasının Altında Can Verdi Beton Pompasının Altında Can Verdi

8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar

8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar 8 Bin Bekçi Alımı İçin Başvuru Zamanı! İşte Şartlar

Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı?

Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı? Emlak Zengini Adamın Katili Bakın Kim Çıktı?

Vatandaşı Aptal Sanıyorlar

Vatandaşı Aptal Sanıyorlar Vatandaşı Aptal Sanıyorlar
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com