Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Seçimde 'mühür' gidiyor!

AK Parti’de anayasa değişikliklerine uyum düzenlemeleri için çalışmalar sürüyor. İktidar ilk etapta, 2019 Mart’ında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde de uygulanabilmesini istediği düzenlemeleri içerecek ilk uyum paketini ay sonuna kadar TBMM’ye sunmayı planlıyor. Anayasa değişikliklerinin teknik uyumunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin “ruhunu” mevzuata yansıtmayı hedefleyecek ikinci uyum paketinin de bu çerçevede 2019 Kasım seçimlerinin hemen arifesinde gündeme getirilmesi planlanıyor. Uyum paketinin 15-16 maddeden oluşacağı tahmin ediliyor.

Bu değişiklikler arasında 16 Nisan referandumunda çok tartışılan ‘mühür’ de var. “Mühürsüz oy” tartışmalarına son vermek isteyen iktidarın “barkodlu oy pusulası, zarfı ve oy sandığı” formülü üzerinde durduğu, alternatif olarak mevzuattaki, “mühürsüz oyların geçersiz sayılacağına” ilişkin hükmün yasa metninden çıkarılması ya da YSK’nın referandumdaki konuyla ilgili kararın gerekçesinin yasa metnine eklenmesi seçenekleri üzerinde duruluyor.

KOMİSYONLAR ÇALIŞMAYA BAŞLAMADI

AK Parti yönetimi, yeni sistemin “ruhunu” da mevzuata yansıtacak ikinci uyum paketi için 5 ayrı komisyon kurma kararı almıştı. Ancak üyeleri netleşmediği için komisyonlar henüz çalışmalarına başlamadı. İlk uyum paketiyle ilgili çalışmanın ise büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi. Milliyet gazetesinden Şebnem Hoşgör’ün haberine göre, Erdoğan ile yapılacak son değerlendirmenin ardından nihai şekli verilerek TBMM’ye sunulacağı ve yaklaşık 16 maddeden oluşacağı belirtilen pakette yer alması beklenen bazı düzenlemeler özetle şöyle:

18 YAŞ: Milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesine paralel olarak, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlıkta da seçilme yaşı 18’e indirilecek.

TEK ZARF: Mahalli idareler seçimlerinde seçmen büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve belediye meclisi için oy pusulalarını bir, muhtar pusulasını da ayrı bir zarfa koymak suretiyle iki zarfla oy kullanırken, diğer illerde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ayrı zarfa, il genel meclisi ayrı zarfa, muhtar da ayrı zarfa olmak üzere üç zarfla oy kullanıyordu. Birden fazla zarf kullanımının geçersiz oy kullanım oranını yükselttiğini düşünen AK parti, bu konuda önce sadece ait olduğu zarfa konulmayan oy pusulularının geçersiz sayılması, doğru zarfa atılmış diğer pusulaların geçerli kabul edilmesi formülü üzerinde duruldu. Ancak bu düzenlemenin de tartışmalara yol açabileceği değerlendirilince, tüm oy pusulularının tek zarfa konulması seçeneğinde karar kılındı. Buna göre yerel seçimlerde muhtarlık, belediye başkanı ve belediye meclis üyelikleri ile muhtarlık seçimlerine ilişkin olmak üzere tüm pusulalar tek zarfa konularak oy kullanılacak. “Tek zarf” uygulamasının seçmeni zorlayıp zorlamayacağı, teknik aksaklığa yol açıp açmayacağı da Adalet Bakanlığı’nda gerçekleştirilen bir tatbikatla bizzat kontrol edildi.

MERKEZ ŞEHİR: İlk etapta 30 büyükşehir dışındaki tüm illeri, “bütün şehir” statüsüne geçirmeyi planlayan AK Parti’de, konuyla ilgili görüş birliğine varılamaması üzerine İçişleri Bakanlığı “merkez şehir” adıyla yeni bir formül hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunumu yapıldıktan sonra pakete girip girmeyeceği netleşeceği belirtilen bu düzenleme ile şu anda sadece il genel meclisi ve belediye meclis üyelikleri için oy kullanabilen köyler, artık belediyeler için de oy kullanabilecek. Bu çerçevede il genel meclisleri ve tüm belde belediyelerinin de kaldırılması öngörülüyor.

MÜŞAHİT DÜZENLEMESİ: YSK Teşkilat Yasası’nda, muhalefet, sandık müşahitleriyle ilgili katı kurallar getiren düzenlemeye de itiraz etmişti. AK Parti kurmayları müşahitlerle ilgili çekilen maddeyi de uyum paketi taslağına koydu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti açısından da sıkıntı yaratabileceği gerekçesiyle bu maddenin pakette yer almasına sıcak bakmadığı öğrenildi.

MÜHÜR YERİNE BARKOD: AK Parti kurmayları, 16 Nisan referandumuna damga vuran “mühürsüz oy” tartışmalarına son vermeye yönelik de uyum paketinde düzenleme yapılmasını istiyor. Bu çerçevede mühür yerine, “barkodlu oy pusulası, zarfı ve oy sandığı” formülü üzerinde durulurken, alternatif olarak mevzuattaki, “mühürsüz oyların geçersiz sayılacağına” ilişkin hükmün yasa metninden çıkarılması ya da YSK’nın referandumdaki konuyla ilgili kararın gerekçesinin yasa metnine eklenmesi seçenekleri üzerinde duruluyor. Erdoğan’ın konuyla ilgili mevcut durumun aynen devam etmesinden yana tavır koyduğu, pakette bu yönde bir madde yer alıp almayacağına bir sonraki toplantıda karar verileceği belirtiliyor.

Muhalefet istemiyor

AK Parti, muhalefetin tepkisi üzerine YSK Teşkilat Yasası’ndan, sandık kurulu başkanlarının belirlenmesinde siyasi partileri by-pass eden düzenlemeyi geri çekmişti. Sandık kurulu başkanlarının ilçe seçim kurulu başkanı tarafından kamu görevlileri arasından belirlenmesini içeren bu düzenleme, uyum paketiyle yeniden Meclis gündemine getirilecek.

Kaynak: Gazete duvarUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Başbakanlık Türkiye'yi tanıtmak için kiminle anlaştı

Başbakanlık Türkiye'yi tanıtmak için kiminle anlaştı Yeni Şafak yazarı Ali Saydam, Başbakanlık'ın İngiltere'de anlaştığı skandal ismi yazdı.

Mehmetçiğimiz yürekleri dağladı

Mehmetçiğimiz yürekleri dağladı Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı için operasyona bölgesine giden bir askerin, 'Düğüne gidiyoruz biz' dem...

SGK'dan o paraları almayı unutmayın

SGK'dan o paraları almayı unutmayın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), farklı isimler altında vatandaşa destek ödemeleri yapıyor.

'İstikamet Kızıl Elma' ne demek

'İstikamet Kızıl Elma' ne demek Askerin 'kızıl elma' sözlerinin ardından Ülkücü ve İslamcı medyada tartışma başladı.

3.5 milyon Suriyeli ülkesine geri döner mi?

3.5 milyon Suriyeli ülkesine geri döner mi? Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriyeli mültecilerin evlerine gönderileceğini...

Vatan savunmasına muhalefet olmaz

Vatan savunmasına muhalefet olmaz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatını, Sözcü gazetesi yazarlarından Yılmaz...

Et ithalatında flaş gelişme!..

Et ithalatında flaş gelişme!.. Türkiye’nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal ettiği 20 ton sığır karkas e...

Times açık sözlü: Bu hiç de çılgınca bir iddia değil

Times açık sözlü: Bu hiç de çılgınca bir iddia değil Times gazetesinde yer alan ve Hannah Lucinda Smith imzasını taşıyan yazıda, Zeytin Dalı Harekâtı ile Ankara'nın...

Whatsapp ücretli mi oluyor?

Whatsapp ücretli mi oluyor? WhatsApp ücretsiz ve reklamsız yapısıyla günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması.
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
PASTA PAYLAŞIMI
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

Ekstrafikir.com - Haber Sitesi Kur - Ücretsiz Haber Sitesi