Sondakika32.com - Isparta Haberleri
'Şehir hastaneleri' projesinin görünmeyen yüzü

Kamu-Özel Ortaklığı (KÖO) projesiyle kurulmaya başlanılan Şehir Hastaneleri (ŞH), büyük vurgunların yanı sıra, büyük sorunları da birlikte getirecek gibi görünmektedir.

İngiltere’den esinlenerek kurulmaya başlanılan bu dev boyutlardaki hastanelerin çoğunda yatak sayısı 1500-3000 arasında. Oysa tüm dünyanın kabul ettiği ölçütlere göre, ideal olan hastane yatak sayısı 200 ile 600 arasında olmalı.

Ülkelerinde yıllar önce kurmuş oldukları KÖO modelinin çalışmadığını, dahası kendi uygulamaları içinde bu hastanelerin iflasa gittiğini gören İngilizler, bu tür kamu hastane modelinden vazgeçmeye başlamışlardır. Çünkü bunlar verimli olarak işletilememiş, zarar etmeye başlamışlardır. Kamu hazinesinin yardımı ile ayakta tutulmaları söz konusu olunca da bu hastane modelini değiştirmeye karar vermişlerdir.

KÖO şeklinde ülkemizde kurulmaya başlayan şehir hastaneleri modelinde, sanıldığı gibi bir ortaklık yok. Bir kiralayan var (özel şirketler) bir de kiracı var (Kamu). Üstelik kiracının ödeyeceği rakam inanılmaz büyüklükte.

Yani açıkça, AKP’nin uygulamaya başladığı şehir hastaneleri modelinde, binaları yapan firmalar, kamu hazinesini büyük zarara uğratıyor, dahası kazıklıyor!

Uygulanmakta olan ŞH modelinin, bir görünen, bir de görünmeyen (yani saklanan) boyutu var.

Olayın görünen özeti şu;

A-Sağlık Bakanlığı, bir kamu arazisini özel şirket(ler)e ihale ile veriyor…

B-İhaleyi alan şirket orada dev hastaneler kuruyor…

C-Hastaneyi yapan ve donatan bu şirket, bu hastaneyi 25 yıllığına kamuya kiralıyor…

Bu yöntemle; 4 hastane kullanıma açıldı. 14 hastanenin ihalesi yapıldı. 14 hastane de planlama aşamasındaymış!

VAY BEEE!

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyorsa da, olayın gözden kaçırılmaya çalışılan boyutunu okuyunca eminim, ‘vay bee!’ diyeceksiniz.

İşte size bu olaydaki görünmeyen ya da bilinmeyen gerçekler.

1-   Sözleşme değeri 10,6 milyar dolar olarak belirlenen 18 ŞH’ne, 25 yıllık peryod içinde, her yıl yapılacak ödemelerle ödenecek para, 30,3 milyar dolar!

Ödeme hazine garantisinde ve uyuşmazlık durumunda uluslararası tahkim yolu açık olacaktır.

(10,6 milyar dolar olan sözleşme bedeli bile çok yüksek tutulmuş, birim fiyat uygulaması göz önüne alınmamıştır. Eğer alınsaydı bu rakamın 7-8 milyar dolar dolayında olacağı ifade ediliyor. Böylesine büyük bir kazanç garantisi, herhalde dünya üzerinde az görülür. Nitekim, bu durum Kalkınma Bakanlığı’nın raporuna da bir şaşkınlık şeklinde yansımış bulunuyor.

 Şöyle diyor; Yapılan Hastanelerin maliyeti 10,6 milyar dolar, kamunun ödeyeceği kira 30,3 milyar dolar!

Şu saptamayı yaparak şaşkınlığınızı biraz daha artıralım;

Hastaneyi yapan şirket, bunun maliyetini üç buçuk yılda aldığı kira ile çıkarabiliyor ama 25 yıl boyunca kira alıyor.

2-   Sözleşmede kira dışında, hastaneyi yapan şirkete çok büyük gelirler getirecek maddeler de vardır.

Her yıl kazanç olarak şirketlerin kasasına girebilecek bu paranın da, 25 yıl sonunda, 10 milyar dolar dolayında olacağı hesaplanmaktadır.

İşte size, şehir hastanelerini yapan firmalara, parası kamu tarafından ödenecek olan hastane içi hizmetlerin listesi;

a-   Bakım ve onarım hizmetleri

b-   Görüntüleme ve laboratuar hizmetleri

c-   Sterilizasyon, çamaşır, temizlik, güvenlik ve yemek hizmetleri

d-  Rehabilitasyon hizmetleri

e-   Bilgi işlem hizmetleri

f-   Ekipman hizmetleri

Bir de, hastane içinde işletilecek olan ticari alanlardan elde edilecek gelirler var; restoran, çiçekçi, otopark gibi…

3-   ŞH ihalelerine giren şirketlerden KDV alınmamaktadır.

4-   Kent içinde kapatılacak olan kamu hastanelerinin çok değerli arazilerinin ne olacağı konusunda büyük tedirginlik var! Bunların, Şehir hastanelerini alan şirketlere ya da yandaş kişi veya kuruluşlara peşkeş çekilebileceği korkusu yaşanıyor.

Çünkü, bir KHK ile bunu yapıverirler…

5-   Bu hastanelerin yapılabilmesi için, Çevre Yasasına göre ÇED raporu gerekirken, acele bir yasa ile 500 yatağın üzerindeki hastaneler için bu raporun gerekliliği ortadan kaldırıldı.

6-   Bu hastanelerin yapım ihalesini alan şirketlerle yapılan sözleşmelerin ayrıntısını istediğinizde, “Ticari sır” gerekçesiyle yanıt alamadığınız gibi, büyük tepki de görüyorsunuz.

7-   Hesaplamalara göre, yapılmış ve yapılmakta olan şehir hastanelerinde, hasta yatağına düşen maliyet, özel hastanelerin üç katına yakındır.

8-   Kamu hastanesi niteliği tartışılır olan bu hastanelerin, eğitim hastanesi niteliği de tartışmalı hale gelmiştir. Adana Şehir Hastanesi bu bakımdan örnektir ve sağlık çalışanları istihdam ve özlük sorunları yaşamaktadırlar.

9-    Özellikle laboratuarlarda, kamu hastanesinden gelen hekim-hemşire ve teknisyenler, taşeronlaşma sonucu dışlanma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

SONUÇ OLARAK

-Şehir Hastaneleri, kamu bütçesine getirilen çok büyük bir ‘sömürü’ yüküdür.

-Yapılan, inanılmaz ihaleler sonucu sadece çocuklarımız değil, torunlarımız bile ipotek altına alınmıştır.

-Oysa, büyük boyutlu dev hastanelerin yerine, kamuyu koruyan ihalelerle daha küçük boyutta (200-600 yatak) yapılacak hastaneler çok daha verimli olacaktır.

-Keşke aklı selim (ve elbette vicdan) egemen olsa da, bu projelerin geri kalanları yapılmasa ve küçük hastanelere yönelebilseler.

Hem sonra ŞH projesi ile hastanelerin toplam yatak sayısının artmayacağı gerçeği ortadadır.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU DAHA

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedeniyle herkesin sağlık güvencesi olduğu iddia edilmektedir.

Verilen rakama göre, halkımızın %98’i GSS şemsiyesi altında bulunmaktadır.

Ancak gerçek farklıdır;

Bağkur prim borcu olan 4-5 milyon insanımız ile…

Yeşil kart iptalinden sonra gelir testine girmeyen 4-5 milyon yurttaşımızın da GSS’den yararlanamadığı gözlerden kaçırılmaktadır.

Ülke nüfusunun 10 milyonunu GSS dışında tutan APK iktidarı, ŞH projesi ile çocuklarımızın bile geleceğini ipotek altına almaktadır.

*Bilgilerinden yararlandığım, Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya teşekkür ederim.

Suat ÇağlayanUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Antalya yakın gelecekte İzmir'e otoyol ve hızlı trenle bağlanacak

Antalya yakın gelecekte İzmir'e otoyol ve hızlı trenle bağlanacak 'Proje çalışmalarımız devam ediyor'

Recep Özel: Bir yerin siyasi dengesini değiştirecek hiçbir hareketin içinde olmayız

Recep Özel: Bir yerin siyasi dengesini değiştirecek hiçbir hareketin içinde olmayız AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel, kimi bölgelerdeki yüksek seçmen artışlarının büyük kısmının muhtarlık seçim...

YSK'nin 'mucize' seçmen listesi: 165 yaşındaki seçmen!

YSK'nin 'mucize' seçmen listesi: 165 yaşındaki seçmen! İddialara göre Yüksek Seçim Kurulu (YSK) listelerinde yaşı 100 ile 165 arasında değişen 6 bin 389 seçmen var. YSK l...

CHP'nin Antalya adayı Muhittin Böcek vatandaşlara bez poşet dağıttı

CHP'nin Antalya adayı Muhittin Böcek vatandaşlara bez poşet dağıttı CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, vatandaşa bez poşet dağıtarak uygulamaya tepki...

Rektör sızıntının peşinde

Rektör sızıntının peşinde İddialara göre, Rektör Yusuf Şahin’in zekat parasıyla makam aracı alması olayı basına yansıdıktan sonra, Şahin tara...

Öğretmenlerin 'imar affı' oyunu pahalıya patladı!

Öğretmenlerin 'imar affı' oyunu pahalıya patladı! MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde görevli 2 öğretmen, lojman olarak kullanmaları için kendilerine tahsis edilen Hazine...

Kendirden kanser ilacı üreten Türk profesör 10 kat güçlü zırh yapınca şok yaşadı

Kendirden kanser ilacı üreten Türk profesör 10 kat güçlü zırh yapınca şok yaşadı Evinin bahçesinde 'Türkiye'yi kalkındıracak ürün' olarak bahsettiği kendirden kanser ilacı ve çelikten ...

İşte oy kullanacak Suriyeli sayısı

İşte oy kullanacak Suriyeli sayısı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, 36 bin Suriyelinin ilk seçimde oy kullanacağını açıkladı.

Damacana suyu hakkında şoke eden açıklama

Damacana suyu hakkında şoke eden açıklama Damacana suyu ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu'nun ...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com