Sondakika32.com - Isparta Haberleri
Karamollaoğlu 'Pilleri Bitti'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, TBMM’de görüşülen 2018 bütçesi, Kudüs meselesi ve Milli! Piyango konularında önemli değerlendirmelerde bulundu. Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Karamollaoğlu, geçtiğimiz günlerde eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Yavuz Yılmaz’ın vefat etmesinden dolayı üzüntüyü derinden hissettiklerini belirterek, Yılmaz ailesine başsağlığı diledi.

DİYARBAKIR TÜRKİYE İÇİN FIRSATTIR

Geçtiğimiz hafta sonu Saadet Partisi Genel İdare Kurulu toplantısının Diyarbakır’da icra ettiklerini söyleyen Karamollaoğlu, “Başkanlık Divanımızla, Genel İdare Kurulu üyelerimizle, il sorumluları ve il müfettişi arkadaşlarımızla birlikte iki gün boyunca Diyarbakır’daydık. Her zaman olduğu gibi bölgenin kanaat önderleriyle, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle, önemli iş adamlarıyla, esnaf odalarıyla bir araya geldik. Onların dertlerini, sorunlarını, beklentilerini dinledik. Bu son dönemde bölgeye gerçekleştirdiğimiz üçüncü ziyaret oldu. Peki, neden sık sık gidiyoruz? Çünkü Diyarbakır, Türkiye’nin önünde bir engel değil büyük bir fırsattır. Diyarbakır, tarımda, hayvancılıkta, sanayide müthiş bir potansiyele sahiptir. Eğer bu potansiyel harekete geçirilebilirse, emin olun sadece Türkiye’nin değil bütün Ortadoğu’nun kaderi değişir” değerlendirmesinde bulundu.

HER İŞİ YAPAN DEVLET BİR TEK FABRİKA YAPMIYOR

Karamollaoğlu, nüfus istatistiklerine göre Türkiye’de 50 ilin sürekli göç verdiğine dikkat çekerek, 50 ilin içinde en fazla göç veren ilin Diyarbakır olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, konuşmasını şu şekilde, sürdürdü: “Tarihiyle, stratejik konumuyla, ekonomik potansiyeliyle cazibe merkezi olması gereken Diyarbakır, tam tersine kaçış yeri oluyor. Peki neden? Cevabı basit, yanlış politikalar yüzünden. Biz bu hükümete, fabrika yapın deyince, ‘devlet fabrika yapmaz’ diyorlar. İyi ama aynı devlet hayvancılık yapıyor. Romanya’dan, Ukrayna’dan hayvan ithal edip kendi besicisinin karşısına rakip olarak çıkıyor. Aynı devlet tarımcılık yapıyor. Kendi arazileri ekilmeyi beklerken, yurtdışında arazi kiralayıp, kendi çiftçisinin karşısına rakip olarak çıkıyor. İnşaatçılık yapıyor. Devlet fabrika yapmaz diyenler, inşaata gelince Türkiye’nin en büyük müteahhidi oluyor. Diyarbakır’ı, tarımda, hayvancılıkta, sanayide göç veren değil göç alan il haline getirmek zorundayız. Fakirliğin, yoksulluğun değil bereketin, zenginliğin şehri haline getirmek zorundayız. Doğru yöntemler ve doğru politikalar yürütüldüğü takdirde bunu gerçekleştirmek zor bir şey değil.”

İKTİDAR CUMHURİYET TARİHİNİN FAİZ REKORUNU KIRACAK

Bütçenin bir hükümetin kimliği olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Ekonomi anlayışının aynasıdır. O zaman bu iktidarın 2018 bütçe rakamlarına bir bakalım; bütçe büyüklüğü; 762,8 milyar lira. Bütçe gelirleri 696,8 milyar lira, vergi gelirlerinin 599,4 milyar lira, bütçe açığı ise 65,9 milyar lira. Bütçede en dikkat çekici rakamlardan birisi faize ödenecek miktar. İktidar cumhuriyet tarihinin faiz rekorunu kıracak. 2018’de faiz lobisine ödenecek miktar 71,7 milyar lira. Buna karşın ulaştırma yatırımlarına ayrılan pay 25 milyar lira. Eğitime ayrılan pay 14 milyar lira. Tarıma ayrılan 10, sağlığa ayrılan pay ise 8,5 milyar lira. Ulaştırma, eğitim, tarım, sağlık neredeyse bütün alanlardaki yatırımları toplasanız faize ödenen paraya yetişemiyor” şeklinde konuştu.

SAVUNMA VE BELEDİYE PAYLARINDAKİ ARTIŞ

Özellikle bütçede iki kalemde artışın yaşandığını belirten Karamollaoğlu, “Birincisi Milli Savunma Bakanlığı bütçesi: Yüzde 41 ile en fazla artış savunma bütçesinde gerçekleşiyor. 2017 yılında 64 milyar olan ödenek 2018’de 92 milyar liraya çıkarılıyor. Gerçekten dikkat çekici bir oran. Biz her zaman güçlü ve milli bir savunma sanayiini savunduk. İkincisi belediyelere ayrılan ödenekteki artış. 2018 yılı bütçesinde büyükşehir belediyeleri ile il özel idarelerine ayrılan kaynak yüzde 16 artırılarak 72,9 milyar liraya çıkarılıyor. Umarız bu ödenek de seçim yatırımı, seçim rüşveti olarak değil gerçekten Anadolu’nun kalkınması içindir” diye konuştu. 

RAKAMLAR HÜKÜMETİN KİMLİĞİNİ ELE VERİYOR

TBMM’de görüşülen 2018 bütçesine değinen Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “2018 bütçesinin röntgenini çektiğimizde 3 sonuç görüyoruz. Birincisi, bu bütçe halk bütçesi değil rant bütçesidir. İkincisi, Bu bütçe üretim bütçesi değil tüketim bütçesidir. Üçüncüsü, bu bütçe geçim bütçesi değil seçim bütçesidir. Bu bütçede, emekli yoktur. Asgari ücretli yoktur. Memur, işçi, emekçi yoktur. Kıt kanaat ayakta durmaya çalışan esnaf ve sanatkâr yoktur. Çiftçi, üretici yoktur. Aslan payı her yıl olduğu gibi bu yıl da rantiyeciye, bir avuç mutlu azınlığa aktarılacaktır. Yine en çok faiz lobisi ve bankalar kazanacaktır. Rakamlar bunun habercisidir.”

TÜRKİYE’NİN EN KALABALIK YERİ PİYANGO SATIŞ MERKEZLERİ

Türkiye’nin en kalabalık yerinin piyango satış merkezleri olduğuna dikkat çeken Karamollaoğlu, “Düşünün 80 milyonluk ülkede, ortalama 90 milyon adet piyango bileti basılıyor. Sadece yılbaşı çekilişi için bastırılan bilet sayısı 35 milyon adet. Diğer şans oyunlarını, kumar oyunlarını saymıyorum bile. Peki, tartışma ne? Efendim piyango helal mi, haram mı? Şüphesiz ki inancımıza göre haram. Ama bu işin fetva boyutudur. Bir de sosyal boyutu var. Piyango ne kadar haramsa, bir milletin umudunu piyango kuyruklarına mahkûm etmek ondan daha büyük bir haramdır. Faiz ne kadar haramsa, bu milletin kaynaklarını faiz yoluyla bir avuç hortumcuya akıtmak ondan çok daha büyük bir haramdır. Artık maalesef bu umut kayboluyor. Devlet vatandaşının refahını temin edemezse, onlar da umudunu piyango gişelerinde arar” dedi.

PİLLERİ BİTTİ

Karamollaoğlu, denk bütçe yapılmadan faiz lobisinin engellenemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Havuz sistemini kurmadan sömürüyü önleyemezsiniz. Üretim ve ihracat seferberliği başlatmadan ekonomiyi düzeltemezsiniz. Her işin başına, önce ahlak ve maneviyat düsturunu koymadan haksızlığı ve ahlaksızlığı önleyemezsiniz. Şahsiyetli bir dış politikaya geçmeden sözü dinlenir itibarlı bir devlet haline gelemezsiniz. Bu arkadaşlar bizden ayrıldığı günden itibaren yanlış yapıyorlar. Avrupa Birliği’ni, medeniyet projesi olarak gördüler. İsrail ve ABD’yi stratejik ortak olarak gördüler. Böyle yaparak her şeyi yanlış yaptılar. Ancak bu hükümetin ömrü bitti 2023’ü göremeyecekler. Çünkü pilleri bitti. Artık bu yükü omuzlarında taşıyacak güçleri yok. Millet Milli Görüş’ü iktidara taşıyacak.”

KUDÜS BİR BÜTÜNDÜR VE BİR İSLAM ŞEHRİDİR

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanınmasını eleştiren Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla İslam işbirliği Teşkilatı İstanbul’da Kudüs için toplandı. Ancak dağ fare doğurdu. Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak gördüler. Kudüs’te Müslümanlar şuan yüzde 15’lik bir kesimde araziye sıkıştırılmış vaziyette. Geriye kalan yüzde 85’ini ise İsrail işgal etti. Müslümanların yaşadığı bölgede de yine asayişi İsrail sağlıyor. Zaten buna yönelik daha önce kabul edilen kararlar var. Siz böyle yaparak Kudüs’ü onlara teslim ediyorsunuz. Böyle bir mantık olur mu? Meydanlarda, ekranlarda İsrail aleyhine en sert perdeden gürlüyoruz ama iş icraata gelince tık yok. Bu vesileyle bir kez daha söylüyorum; Doğu Kudüs Batı Kudüs yoktur. Kudüs bir bütündür ve bir İslam şehridir. Doğu Kudüs ifadesi, işgalci bir devletin Kudüs üzerindeki hâkimiyet ve meşruiyetini kabul etmekten başka bir anlama gelmez” diye eleştirdi.Siyaset  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Ahmet Hakan: 'Mehmet Özhaseki yanlış aday' dedi

Ahmet Hakan: 'Mehmet Özhaseki yanlış aday' dedi 'Özhaseki'yle kaybedebiliriz'

'Bahçeli, Mersin'i şahsi mesele haline getirdi'

'Bahçeli, Mersin'i şahsi mesele haline getirdi' 'MHP lideri Mersin'i istiyor'

AKP'nin Ağrı adayı Savcı Sayan: Baykal yiğit bir insandı

AKP'nin Ağrı adayı Savcı Sayan: Baykal yiğit bir insandı 'CHP'nin ipi artık başkalarının elinde'

Ali Koç’a destek Karamollaoğlu'ndan geldi

Ali Koç’a destek Karamollaoğlu'ndan geldi Saadet Partisi Başkanı Karamollaoğlu, Twitter hesabından Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a tavsiyede bulundu.

Ahmet Kekeç'ten Abdullah Gül'e: Kimden ne kaçırıyorsunuz?

Ahmet Kekeç'ten Abdullah Gül'e: Kimden ne kaçırıyorsunuz? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında gerçekleştiği iddia edilen görüşme...

CHP ile İyi Parti'nin Ankara konusundaki düğümünün bu hafta çözülmesi bekleniyor

CHP ile İyi Parti'nin Ankara konusundaki düğümünün bu hafta çözülmesi bekleniyor CHP'de öne çıkan isim Cengiz Topel Yıldırım ve Dr. Metin Özaslan

MHP'de 12 il başkan adayı daha açıklandı

MHP'de 12 il başkan adayı daha açıklandı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 12 il belediye başkan adayını daha açıkladı. Son açıklanan belediye başkan adaylar...

İYİ Parti, Trabzon Yomra Belediye Başkan adayını tanıttı

İYİ Parti, Trabzon Yomra Belediye Başkan adayını tanıttı İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Yomra Belediye Başkan adayı olarak Mustafa Bıyık’ı açıkladı.

Ozan Arif 'İhanet' dedi , MHP Ozan Arif'e 'Süpürge bıyıklı şarlatan'

Ozan Arif 'İhanet' dedi , MHP Ozan Arif'e 'Süpürge bıyıklı şarlatan' Ülkücü Hareketin efsane ismi Ozan Arif'in şiiri yine ortalığı fena karıştırdı
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Yediğin Budaklı Sopadır Darbe
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com