Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İşte en popüler seçim yalanları

Türkiye 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Milletvekilliği seçimi atmosferine girdi. Adaylar seçim turlarına çıkma hazırlığı yaparken, sosyal medyada da adaylara ilişkin seçim yalanları başladı.

DEKAN YAMANER’İN MUHARREM İNCE PAYLAŞIMI TEPKİ TOPLADI

Çorum Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar büyük tepki topladı.

Dekan Yamaner’in Muharrem İnce ile ilgili son paylaşımı “artık bu kadarına da pes” dedirtti. İnce’nin fotoshop yapılmış resmini sanki camide halay çekiyormuş gibi paylaşan Yamaner’e “Faruk hoca inan şaşırtıyorsun akademisyen birinin böyle paylaşımlar yapmasına çok şaşırıyorum” şeklinde yanıtlar verildi.


10 YILLIK NÜFUS CÜZDANI İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Teyit.org sitesi, sosyal medyada siyasilere ve seçimlere ilişkin yanlış bilgilendirmelerin ve görsellerin doğru olup olmadığına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Nüfus cüzdanlarının 10 yıl kullanım süresi olduğu ve veriliş tarihi 10 yıldan eski kimlik kartı olanların 24 Haziran'da oy kullanamayacağı iddiası doğru değil. Nüfus cüzdanı kullanım süresinin 10 yıl olduğuna dair bir düzenleme bulunmuyor.

İçişleri Bakanlığı da bazı yayın organlarında 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde 24 Haziran 2007 ve öncesi tarihlerde alınan nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağına yönelik çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre; nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli”ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN O SÖZLERİ SÖYLEMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener hakkında AKP 6. Olağan İl Kongresi'nde “Zilli Meral, Kemal’in eteklisi” dediği iddiası doğru değil. Görsel, Sözcü'nün farklı bir haberinin ekran görüntüsü montajlanarak oluşturuldu.

MERAL AKŞENER’LE İLGİLİ GÜLEN GÖRSELLERİ DOĞRU DEĞİL

Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösteren ve sosyal medyaya servis edilen bu fotoğraf doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde yer alan kişi, Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener.

Bir başka montajlanan fotoğrafta, Meral Akşener ile Fethullah Gülen’in el sıkıştığı iddiası da doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde Meral Akşener’in el sıkıştığı kişi Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Demir.

SOSYAL MEDYADA GEZEN NECMETTİN ERBAKAN YALANI

Necmettin Erbakan’ın bir videoda “Ey kasketli adam beni iyi dinle, CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası doğru değil. Video montaj. Videonun orijinalinde Erbakan, “CHP’ye aldanıp da AKP’nin kuyruğuna yapışma” diyor. Erbakan’ın videosunun montajlı haline Yeni Şafak ve Kanal 7 haber yaptı. Sonrasında ise düzeltme yayımladı.

MHP OTOBÜSÜNDEKİ ERDOĞAN RESMİ YALANI

MHP seçim otobüsünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı iddiası doğru değil. Üzerinde Devlet Bahçeli'nin fotoğrafı bulunan ve MHP'nin 2015 yılında kullandığı seçim otobüsüne Erdoğan'ın fotoğrafı montajlanmış.

Odatv.comUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var

Dilipak: AK Parti üzerinden çıkar hesabı yapan grupların medyası var 'Tek ses ya da koro halinde uygun adım bir yürüyüş kolu oluşturma derdindeler'

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu?

Ücretli poşet uygulaması kaldırılıyor mu? Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sanayicilere ücretli poşet uygulamasını da içe...

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı.

Ozan Arif'in vefatına, MHP genel merkezi, teşkilatları ve Ülkü Ocakları duyarsız kaldı. Mustafa Yıldızdoğan, Ozan Arif'in cenazesinin kaldırılacağı gün konser verecek!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi!

Avusturya'da yasaklanan 'Bozkurt' işaretine en sert tepki Dışişleri'nden geldi! Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'da Sembol Yasasının 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe girec...

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti

Ozan Arif, Bahçeli ve Semih Yalçın’la helalleşmeden gitti Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ülkücü camianın önde gelen sanatçılarından Ozan Arif, sık sık MHP Lideri ...

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor

Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor Kadınların İmam Olacağı Cami Açılıyor

YKS başvuruları başladı

YKS başvuruları başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nca (ÖSYM) 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları...

Diyanet rakıya da el attı!

Diyanet rakıya da el attı! Diyanet İşleri Başkanlığı dava dilekçesinde, 'âlâ' sözcüğü için Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan görüş ist...

KPSS Türkiye birincisi mülakatta tüm soruları bildi yine de elendi

KPSS Türkiye birincisi mülakatta tüm soruları bildi yine de elendi KPSS fizik öğretmenliği alanında Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir, mülakatta 'tüm soruları bilmesine rağ...
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Geçmişle Boğuştuk Gelecek Senden Büyük Hayallerimiz Var
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
GÜNDEM – ANDIMIZ – CUMHURİYET – IYI PARTİ - DAVRAZSPOR
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com