Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İşte en popüler seçim yalanları

Türkiye 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Milletvekilliği seçimi atmosferine girdi. Adaylar seçim turlarına çıkma hazırlığı yaparken, sosyal medyada da adaylara ilişkin seçim yalanları başladı.

DEKAN YAMANER’İN MUHARREM İNCE PAYLAŞIMI TEPKİ TOPLADI

Çorum Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar büyük tepki topladı.

Dekan Yamaner’in Muharrem İnce ile ilgili son paylaşımı “artık bu kadarına da pes” dedirtti. İnce’nin fotoshop yapılmış resmini sanki camide halay çekiyormuş gibi paylaşan Yamaner’e “Faruk hoca inan şaşırtıyorsun akademisyen birinin böyle paylaşımlar yapmasına çok şaşırıyorum” şeklinde yanıtlar verildi.


10 YILLIK NÜFUS CÜZDANI İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Teyit.org sitesi, sosyal medyada siyasilere ve seçimlere ilişkin yanlış bilgilendirmelerin ve görsellerin doğru olup olmadığına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Nüfus cüzdanlarının 10 yıl kullanım süresi olduğu ve veriliş tarihi 10 yıldan eski kimlik kartı olanların 24 Haziran'da oy kullanamayacağı iddiası doğru değil. Nüfus cüzdanı kullanım süresinin 10 yıl olduğuna dair bir düzenleme bulunmuyor.

İçişleri Bakanlığı da bazı yayın organlarında 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde 24 Haziran 2007 ve öncesi tarihlerde alınan nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağına yönelik çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre; nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli”ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN O SÖZLERİ SÖYLEMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener hakkında AKP 6. Olağan İl Kongresi'nde “Zilli Meral, Kemal’in eteklisi” dediği iddiası doğru değil. Görsel, Sözcü'nün farklı bir haberinin ekran görüntüsü montajlanarak oluşturuldu.

MERAL AKŞENER’LE İLGİLİ GÜLEN GÖRSELLERİ DOĞRU DEĞİL

Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösteren ve sosyal medyaya servis edilen bu fotoğraf doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde yer alan kişi, Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener.

Bir başka montajlanan fotoğrafta, Meral Akşener ile Fethullah Gülen’in el sıkıştığı iddiası da doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde Meral Akşener’in el sıkıştığı kişi Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Demir.

SOSYAL MEDYADA GEZEN NECMETTİN ERBAKAN YALANI

Necmettin Erbakan’ın bir videoda “Ey kasketli adam beni iyi dinle, CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası doğru değil. Video montaj. Videonun orijinalinde Erbakan, “CHP’ye aldanıp da AKP’nin kuyruğuna yapışma” diyor. Erbakan’ın videosunun montajlı haline Yeni Şafak ve Kanal 7 haber yaptı. Sonrasında ise düzeltme yayımladı.

MHP OTOBÜSÜNDEKİ ERDOĞAN RESMİ YALANI

MHP seçim otobüsünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı iddiası doğru değil. Üzerinde Devlet Bahçeli'nin fotoğrafı bulunan ve MHP'nin 2015 yılında kullandığı seçim otobüsüne Erdoğan'ın fotoğrafı montajlanmış.

Odatv.comUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İşe alım kurasında aynı kişilerin ismi birden fazla kez çıktı

İşe alım kurasında aynı kişilerin ismi birden fazla kez çıktı Bolu'da Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda 450 kişinin işe alınması ile ilgili çekilen kurada aynı i...

MHP'nin af teklifinin detayları belli oldu

MHP'nin af teklifinin detayları belli oldu MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP'nin af teklifinin ayrıntılarını açıkladı. Yıldız, MHP'nin hazı...

Enişteden 13 yaşındaki yeğenine taciz

Enişteden 13 yaşındaki yeğenine taciz Teyzesinin eşi tarafından cinsel istismara uğrayan 13 yaşındaki kız çocuğu durumu okuldaki öğretmenine anlatınca so...

Banka müdüründen 100 milyon liralık vurgun

Banka müdüründen 100 milyon liralık vurgun ANTALYA'nın Alanya ilçesinde bir bankada müdür olarak görev yapan A.İ., çalıştığı bankayı 100 milyon TL dolandı...

3500 yıl önce Çorum: Hitit'te Bey'e iltimas geçilmez; 2018 Çorum: Aile üniversitesi...

3500 yıl önce Çorum: Hitit'te Bey'e iltimas geçilmez; 2018 Çorum: Aile üniversitesi... 'Hitit medeniyeti esas şimdi öldü diyebilir miyiz?

Rapordaki skandal ortaya çıktı

Rapordaki skandal ortaya çıktı Yusuf Yavuz yazdı

Marmaris'te 2 milyon 600 binlik banka vurgunu

Marmaris'te 2 milyon 600 binlik banka vurgunu Marmaris'te özel bir banka çalışanının, müşterileri üzerinden kredi çekerek başka hesaplara aktardığı ortaya çı...

İmam camide Suriyeli kadınla basıldı! Diyanet açığa aldı...

İmam camide Suriyeli kadınla basıldı! Diyanet açığa aldı... Manisa ’da görev yapan evli ve 2 çocuk babası imam E.Ö. camide bir kadınla seks yaparken yakalandığı gerekçesiyle a...

Bu kez İskenderpaşa Cemaati isyan etti

Bu kez İskenderpaşa Cemaati isyan etti Barış Terkoğlu yazdı
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
ANKARA – OKUL ve KİTAP – ZAMLAR
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Hüzün Hep Hüzün
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com