Sondakika32.com - Isparta Haberleri
İşte en popüler seçim yalanları

Türkiye 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Milletvekilliği seçimi atmosferine girdi. Adaylar seçim turlarına çıkma hazırlığı yaparken, sosyal medyada da adaylara ilişkin seçim yalanları başladı.

DEKAN YAMANER’İN MUHARREM İNCE PAYLAŞIMI TEPKİ TOPLADI

Çorum Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar büyük tepki topladı.

Dekan Yamaner’in Muharrem İnce ile ilgili son paylaşımı “artık bu kadarına da pes” dedirtti. İnce’nin fotoshop yapılmış resmini sanki camide halay çekiyormuş gibi paylaşan Yamaner’e “Faruk hoca inan şaşırtıyorsun akademisyen birinin böyle paylaşımlar yapmasına çok şaşırıyorum” şeklinde yanıtlar verildi.


10 YILLIK NÜFUS CÜZDANI İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Teyit.org sitesi, sosyal medyada siyasilere ve seçimlere ilişkin yanlış bilgilendirmelerin ve görsellerin doğru olup olmadığına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Nüfus cüzdanlarının 10 yıl kullanım süresi olduğu ve veriliş tarihi 10 yıldan eski kimlik kartı olanların 24 Haziran'da oy kullanamayacağı iddiası doğru değil. Nüfus cüzdanı kullanım süresinin 10 yıl olduğuna dair bir düzenleme bulunmuyor.

İçişleri Bakanlığı da bazı yayın organlarında 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde 24 Haziran 2007 ve öncesi tarihlerde alınan nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağına yönelik çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarına göre; nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli”ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN O SÖZLERİ SÖYLEMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener hakkında AKP 6. Olağan İl Kongresi'nde “Zilli Meral, Kemal’in eteklisi” dediği iddiası doğru değil. Görsel, Sözcü'nün farklı bir haberinin ekran görüntüsü montajlanarak oluşturuldu.

MERAL AKŞENER’LE İLGİLİ GÜLEN GÖRSELLERİ DOĞRU DEĞİL

Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösteren ve sosyal medyaya servis edilen bu fotoğraf doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde yer alan kişi, Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener.

Bir başka montajlanan fotoğrafta, Meral Akşener ile Fethullah Gülen’in el sıkıştığı iddiası da doğru değil. Montajlanan fotoğrafın orijinalinde Meral Akşener’in el sıkıştığı kişi Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Demir.

SOSYAL MEDYADA GEZEN NECMETTİN ERBAKAN YALANI

Necmettin Erbakan’ın bir videoda “Ey kasketli adam beni iyi dinle, CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası doğru değil. Video montaj. Videonun orijinalinde Erbakan, “CHP’ye aldanıp da AKP’nin kuyruğuna yapışma” diyor. Erbakan’ın videosunun montajlı haline Yeni Şafak ve Kanal 7 haber yaptı. Sonrasında ise düzeltme yayımladı.

MHP OTOBÜSÜNDEKİ ERDOĞAN RESMİ YALANI

MHP seçim otobüsünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı iddiası doğru değil. Üzerinde Devlet Bahçeli'nin fotoğrafı bulunan ve MHP'nin 2015 yılında kullandığı seçim otobüsüne Erdoğan'ın fotoğrafı montajlanmış.

Odatv.comUlusal  KATEGORİSİNDEN HABERLER

OHAL sona erdi

OHAL sona erdi 20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL uygulaması kaldırıldı.

Rus yazardan Türkiye'ye korkutan uyarı! Tehlike geçmedi

Rus yazardan Türkiye'ye korkutan uyarı! Tehlike geçmedi Rus akademisyen Aleksandr Dugin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye'ye politikalarına karşı 'Atlantikçi’ t...

Alkışçı komutanın eşi Yargıtay'a atandı

Alkışçı komutanın eşi Yargıtay'a atandı 24 Haziran seçim sürecinde yaşanan "Apolet sökme" tartışması ile gündeme gelen 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel&...

Ahmet Zeki Üçok'tan FETÖ uyarısı: Bakın net söylüyorum

Ahmet Zeki Üçok'tan FETÖ uyarısı: Bakın net söylüyorum Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yıldönümün...

OHAL kalkıyor yeni yasa geliyor! O yasada neler var?

OHAL kalkıyor yeni yasa geliyor! O yasada neler var? OHAL kalkıyor yeni yasa geliyor! O yasada neler var?

Türkiye'deki Suriyeli sayısı 3 milyon 570 bin

Türkiye'deki Suriyeli sayısı 3 milyon 570 bin Suriye'deki savaştan dolayı ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı açıklandı. Suriyeli m...

BİMER, CİMER oldu

BİMER, CİMER oldu BİMER sitesi kapatıldı. Sistem, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne yönlendiriliyor.

Adnan Oktar'a dev operasyon! Şok suçlamalar

Adnan Oktar'a dev operasyon! Şok suçlamalar İSTANBUL merkezli 5 ilde, Adnan Oktar suç örgütü üyesi oldukları iddia edilen 235 kişinin yakalanması için operasyo...

Yargıtay'dan sürpriz takı kararı!

Yargıtay'dan sürpriz takı kararı! Düğünde takılan 'ziynet eşyaları' ve “takı paralarının” boşandıktan sonra “kadına mı”, “erkeğe mi” ait olac...
M. Koray Başyiğit M. Koray Başyiğit
15 TEMMUZ – NÜFUSUMUZ – KALDIRIMLAR - GÜNDEM – BAŞKAN KİM OLMALI ?
Havva Dinçtürk Havva Dinçtürk
Nerede Yanlış Yaptınız
Yılmaz Can Yılmaz Can
ABD DÜNYAYA BELÂ VE ZULÜM MAKİNESİ

>
Thebaykus.com - Haber Sitesi Kur - Campus Tasarim - Havadanhaber.com